To właśnie tu Wyspiański wystawił swoje "Wesele" i "Wyzwolenie", u wystawił w 1901 roku "Dziady" Mickiewicza - spektakle, które stały się jednymi z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej kultury. To tu, w 1896 roku odbył się pierwszy w Krakowie pokaz filmowy przy użyciu aparatury braci Lumiere.
Budowę teatru wspierała całym sercem Helena Modrzejewska. Aktorka przekazała na ten cel honorarium z dwóch swoich występów. Za to za pomysł budowy teatru Jan Matejko obraził się na Kraków.
Teatr ostatecznie powstał. Gmach zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego został otwarty 21 października 1893 roku. Jako pierwszy budynek w mieście został zelektryfikowany - dziś w budynku dawnej "elektrowni teatralnej" mieści się Dom Machin i scena kameralna teatru. Kurtyny teatralne zaprojektowali wybitni artyści: Jan Siemiradzki, Stanisław Wyspiański i Małgorzata Markiewicz, autorka najnowszej Kurtyny Kobiet.
Choć Teatr Słowackiego działa nieprzerwanie od chwili otwarcia, koleje losu sceny bywały burzliwe. Podczas I wojny światowej, kiedy teatr przejęli Austriacy, na scenie urządzono stajnię dla wojskowych koni.
Dziś publiczność na tej samej scenie oklaskuje hitowy musical "1989" czy "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej - spektakle, na które trzeba upolować bilety. W oczekiwaniu na sezon teatralny, można piękny gmach zobaczyć z niecodziennej perspektywy. Na zwiedzanie Teatr Słowackiego zaprasza w czwartki, piątki, soboty i niedziele, w godz. 10.00, 11.00, 12.00.
