
Pas startowy w Nowej Hucie
Jak popularnym terenem jest zachodnia część dawnego pasa startowego w Czyżynach widać zwłaszcza w weekendy podczas słonecznej pogody. Tłumy spacerowiczów, ludzie spotykają na psich spacerach, inni uprawiają jogging, jeżdżą na rowerach. Wszystko to pośród zieleni z każdej strony pasa, szeroko "rozlanej" pomiędzy Muzeum Lotnictwa, Parkiem Technologicznym Politechniki Krakowskiej oraz ulicami Bora-Komorowskiego i Stella-Sawickiego.

Las Witkowicki
A właściwie Park Leśny Witkowice w Krakowie. Park pełni funkcję rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców. W parku utworzone są liczne szlaki rowerowe, szlaki piesze, turystyczne m.in. Twierdzy Kraków. Prowadzą przez wiele mostków nad Bibiczanką.

Bagry Ludwinowskie
Niemal parę kroków od ruchliwego ronda Matecznego można znaleźć się w zupełnie innym świecie: nad sporym stawem pośród zarośli. Przejść dookoła spacerem, podglądać łabędzie.
Jest to staw powstały w dawnym wyrobisku gliny, związanym z działaniem cegielni. Ma powierzchnię 0,98 ha, długość linii brzegowej to 696 m.
Bagry ludwinowskie przed wojną były kąpieliskiem, a nie brakowało też kąpiących się jeszcze w latach 60. minionego wieku.

Rezerwat przyrody Panieńskie Skały
Skąd nazwa Panieńskie Skały? Popularna legenda łączy ją ze zwierzynieckim klasztorem Norbertanek, Panien Zwierzynieckich. Podobno w roku 1241, gdy Tatarzy zdobyli Kraków, zapuścili się także na Zwierzyniec. To pewnik, ale w tym momencie legenda rozdziela się na dwie odrębne opowieści. Według pierwszej z nich siostry uciekły do niezbyt odległego Lasu Wolskiego. Uchodziły w pośpiechu, nieomal czując na karkach oddechy tatarskich koni. I już miała dopaść je pogoń, kiedy Bóg wysłuchał błagań zakonnic o ocalenie – zamieniły się w wapienne skały i trwają tak do dziś, bielejąc nad głębokim wąwozem.