Spis treści
Te wody mineralne wydobywane są na Sądecczyźnie
Ubiegłoroczna lista wód mineralnych dostępnych w Polsce zawierała 145 pozycji. W tym roku Główny Inspektorat Sanitarny przebadał więcej wód i uznał, że na miano mineralnej zasługuje aż 151. Jak się okazuje aż 36 z nich to wody wydobywane ze źródeł na Sądecczyźnie. Nie bez powodu nasz region, a zwłaszcza trzy gminy uzdrowiskowe: Krynica-Zdrój, Muszyna oraz Piwniczna-Zdrój są uznawane za zagłębie wód mineralnych.
Ile wody należy pić?
Polak wypija przeciętnie ponad 116 litrów wody butelkowej rocznie. Tymczasem to od naszej wagi tak naprawdę zależy ile litrów dziennie powinniśmy jej wypić, żeby utrzymać jej równowagę w organizmie. W końcu nasze ciało składa się w około 70 proc. z wody.
Specjaliści przyjęli, że na jeden kilogram ciała powinno się wypijać około 0,02 litra wody dziennie. Wiele osób nie wypija ani tyle. Są też tacy, którzy piją o wiele więcej. Wszystko zależy od naszych preferencji. Jednak zdrowy, dorosły człowiek powinien dostarczyć organizmowi od 1,5 do 2 litrów wody, a w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet 4-5 litrów.
Warto stosować się tych zaleceń, bo picie wody ma wiele zalet. Poprawia naszą pamięć i koncentrację, zapobiega zaparciom, zapobiega kamicy nerkowej. Działa też zbawiennie na skórę, zapewniając jej gładkość i jędrność. I nie ma tu znaczenia, czy pijemy wodę gazowaną czy bez bąbelków. Obie nawadniają tak samo.
Woda mineralna a źródlana
Różni je skład. Woda mineralna to taka, która powinna mieć między 500 a 1000 mg/l. Poniżej 500 mg/l składników mineralnych mają wody źródlane. Woda mineralna jest twardsza i ma bardziej intensywny smak. Obie są wodami podziemnymi, które wydobywane są poprzez odwierty w źródła.
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Przyłapani w czasie przerwy. Nie wiedzieli, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Z Krakowa do Nowego Sącza w godzinę już za pięć lat?
- Żegiestów jak malowany. Wymarła miejscowość na zdjęciach z drona
- Niewiarygodne! Część nowego stadionu Sandecji jest wyburzana
Jak żyją Polacy w Katarze?
