
Kościół parafialny św. Urszuli w Gosprzydowej
Świątynię wzniesiono w 1694 lub 1697 r. Wewnątrz widoczne są pozorne sklepienia kolebkowe, a stropy i ściany zdobi figuralna polichromia z 1889 r. W ołtarzu głównym znajdują się dwa otoczone kultem obrazy Matki Bożej Gosprzydowskiej (jeden z 2. poł. XVI w., drugi z ok. 1700 r.). W zwieńczeniu ołtarza widnieje obraz św. Urszuli, osłaniający płaszczem towarzyszki. Barokowe ołtarze boczne pochodzą z XVII i XVIII w. Na kamiennej, gotyckiej chrzcielnicy z XV w. widnieje herb Starykoń oraz ornament z odwróconych lilii. W kaplicy znajduje się XX-wieczny ołtarz Grobu Bożego.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Kościół św. Jakuba w Rozdzielu
Został wzniesiony w Królówce k/ Nowego Wiśnicza w końcu XV w. W 1876 r. dostawiono kaplicę, a w końcu XIX w. przedłużono nawę. W latach 1947–48 świątynię przeniesiono na teren cmentarza w Królówce, a stamtąd w 1986 r. do Rozdziela. Jest to późnogotycka świątynia zrębowa, posadowiona na wysokim podmurowaniu, pokryta gontowym dachem wielopołaciowym. Wewnątrz znajdują stropy płaskie. Wyposażenie, w większości współczesne, stanowią m.in. ołtarz z rzeźbą św. Jakuba oraz obraz Matki Boskiej Różańcowej, przeniesiony z XIX-wiecznego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku
Wzniesiony w 1727 r., obecnie nie jest użytkowany. Jest to budowla jednonawowa, pokryta gontowym dachem, do której dostawiono nietypową, słupową wieżę z baniastym hełmem. Sklepienie świątyni pokrywa XIX – wieczna, naśladująca rozgwieżdżone niebo, dekoracja malarska. Wyposażenie pochodzi głównie z 2. poł. XVIII w. Na barokowej, oryginalnie wygiętej belce umieszczono późnogotycki krucyfiks z końca XV w. W późnobarokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Marcina dzielącego się płaszczem z żebrakiem z ok. 1720–1730 r. (w tle obrazu widoczny jest dawny kościół w Gromniku).
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Kościół cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej
Pochodzi z 2. poł. XV w. i jest jednym z najstarszych kościołów w Małopolsce. Niska wieża konstrukcji słupowej została dobudowana w 1619 r. Do naszych czasów przetrwały fragmenty późnorenesansowej polichromii figuralnej. Najlepiej zachowały się sceny w prezbiterium, przedstawiające apostołów i Mękę Pańską. W nawie zachowały się dwa piękne portale z XV w., zwieńczone wyciętymi w trójliście łukami. Do najcenniejszych zabytków kościoła należą rzeźby na belce tęczowej: krucyfiks z XV w. oraz postacie Matki Bożej i Jana Ewangelisty z końca XIV w.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl