Od 2018 roku, gospodarzem turnieju Europe TOP 16 jest szwajcarskie Montreux, na wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego, znane głównie z kultowego festiwalu muzyki jazzowej. Jedynie, przed trzema laty, trzeba było zmienić organizatora na Saloniki.
W tym roku, w Europe TOP 16 wystąpi pochodząca z Brzegu na Opolszczyźnie Natalia Bajor (KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg) - najwyżej sklasyfikowana w światowym rankingu polska tenisista stołowa (56. miejsce).
">
W ubiegłym roku Polka zadebiutowała w tej imprezie i w 1/8 finału gładko przegrała z doświadczoną Rumunką Bernadette Szőcs 0:4 (7:11, 7:11, 4:11, 8:11). W tegorocznej edycji, Natalia Bajor wystąpi z numerem 9, a najwyżej rozstawione będą - koleżanka klubowa z Tarnobrzega, Niemka Han Ying, wspomniana Szőcs i inna Niemka, Nina Mittelham.
">
Na liście startowej mężczyzn, którą otwierają Francuz Felix Lebrun oraz Niemcy Dimitrij Ovtcharov i Qiu Dang, nie ma niestety reprezentantów Polski.
Nie znaczy to jednak, że w Montreux zabraknie rodzimych akcentów. Otóż w turnieju wystąpi aż trzech zawodników grających w LOTTO Superlidze tenisa stołowego - Szwed Truls Moregard (Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz) rozstawiony z nr 7, Duńczyk Jonathan Groth (Dekorglass Działdowo) z nr 10 i Ukrainiec Jarosław Żmudenko (Oxynet Jarosław) z nr 15!
A w gronie 12 rezerwowych są m.in. Chorwat Andrej Gacina i Słowak Lubomir Pistej (obaj Oxynet Jarosław).
Zwycięzcy turnieju Europe TOP 16 dostaną nagrody w wysokości 10 000 euro, finaliści - 6000 euro, półfinaliści - 4000 euro, ćwierćfinaliści - 2500 euro, a zawodnicy, którzy odpadną w 1/8 finału - 2000 euro.
">
Czar wspomnień
Najtrudniejszy do wygrania turniej w Europie, rozgrywany jest od 1971 roku. W Zadarze najlepsi okazali się Węgrzy - Beatrix Kishazi i Istvan Jonyer.
W przeszłości, piękne karty historii tego turnieju zapisali również reprezentanci Polski. Nieżyjący już Andrzej Grubba wygrywał Europa TOP 12 w 1985 roku, wyprzedzając w Barcelonie całą plejadę wybitnych pingpongistów, m.in. legendarnych Szwedów - Jana-Ove Waldnera, Mikaela Appelgrena, Erika Lindha czy Ulfa Bengtssona!
">
Trzy lata później, w Lublanie, Grubba został sklasyfikowany na 3. miejscu, a Leszek Kucharski - na 4. Lepsi byli tylko niesamowicie Szwedzi - wspomniany Waldner i Jörgen Persson. Najwybitniejszy polski tenisista stołowy w historii, raz jeszcze znalazł się na podium - w 1990 roku, w Hanowerze (wygrał wówczas Appelgren przed Waldnerem).
Lucjan Błaszczyk grał w imprezie pięciokrotnie, a najlepszy wynik odnotował w 2005 roku, w Rotterdamie, plasując się na 5. miejscu. Niewielu pamięta jednak, że „Lucek” wygrał Europe TOP 12, ale… juniorów (1992), podobnie jak rok wcześniej Piotr Szafranek.
">
Ostatni, spektakularny sukces przedstawiciela rodzimego ping-ponga to zwycięstwo urodzonej w Chinach - Li Qian. Pierwsza w historii polska tenisistką stołowa, która wywalczyła prawo gry na igrzyskach olimpijskich (Pekin 2008), wygrała Europe TOP 16 w 2009 roku, wyprzedzając w Düsseldorfie inną Chinkę, tyle że w holenderskim paszportem Li Jie. Jak nietypowe dla Europy były to wówczas zawody, niech świadczy fakt, że wszystkie medalistki były… skośnookie.
Po raz pierwszy żeński tenis stołowy w tak spektakularny sposób udowodnił w naszym kraju swoją wyższość nad męskim...
Li Qian jeszcze dwukrotnie zajmowała drugie miejsca - w 2008 roku (Frankfurt n/Menem) i 2010 roku (Düsseldorf), a w obu przypadkach wygrywała inna chińska Holenderka, Li Jiao. W tym czasie wyszła za mąż za trenera belgijskiej drużyny młodzieżowej, Tian Zichao, a w 2014 roku urodziła syna.
">
W gronie panów, najwięcej zwycięstw w historii turnieju mają szwedzki wirtuoz celuloidowej piłeczki - Jan-Ove Waldner i Timo Boll z Niemiec - po siedem. Co ciekawe, szansę na dogonienie ich ma inny Niemiec Dimitrij Ovtcharov, który ma już na swoim koncie pięć zwycięstw, a zagra i w tym roku.
Z kolei w rywalizacji kobiet lideruje Beatrix Kishazi z czterema wygranymi zawodami.
Jan-Ove Waldner jest również najmłodszym triumfatorem turnieju - w 1984 roku liczył sobie niewiele ponad 18 lat… W tym roku, szansę na pobicie tego rekordu ma wielka nadzieja francuskiego ping-ponga, Félix Lebrun (ur. 12 września 2006 roku).
