Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem.
Obecnie – z powodu obostrzeń związanych z epidemią – spacery są wstrzymane, a spotkania odbywają się wyłącznie online. Rozpoczęły się one w listopadzie i są zaplanowane aż do marca, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Do tej pory odbyło się już kilkadziesiąt spotkań online w ramach akcji PTTK „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Ich uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści np. o tajemnicach ulicy Krupniczej, krakowskich synagogach, cmentarzu Rakowickim, obronności Krakowa w dawnych wiekach, o słynnych krakowskich rodach, o zakonach i klasztorach, o zaginionych kościołach czy o dawnych i współczesnych krakowskich bibliotekach, o miejskich willach i pałacach, a także o teatrach i kabaretach, o krakowskich Plantach oraz o historii i zabytkach Podgórza.
W ten weekend również warto zarezerwować sobie czas, by wziąć udział w ciekawych spotkaniach PTTK. W sobotę 13 lutego zaplanowano prelekcje „Zakony i klasztory – oo. Dominikanie” (godz. 9:30) oraz „Szlakiem krakowskiego przemysłu” (godz. 11:30). Natomiast w niedzielę 14 lutego o godz. 9:30 odbędzie się spotkanie „Ciemna strona Krakowa”, a o godz. 11:30 – wykład Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa pt. „Kraków w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej” – dla osób zdobywających odznakę „Z Pawim Piórem”.
Wszystkie spotkania są transmitowane na żywo w serwisie YouTube, a dołączyć do nich można, klikając w linki zamieszczone na stronie www.kologrodzkie.pl.
