Spis treści
Ubiegłoroczny problem maturzystów nierozwiązany
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w wystąpieniu do minister edukacji Barbary Nowackiej przypomina, że w ubiegłym roku absolwenci polskich szkół średnich zgłaszali trudności związane z rekrutacją na studia na uczelniach w Danii i w Szwecji. Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach, został wówczas ustalony na 7 lipca, podczas, gdy harmonogram rekrutacji na studia w Danii i Szwecji przewidywał wcześniejsze terminy rejestracji odpowiednich dokumentów w systemie. Problem ten był wtedy tematem wystąpienia Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich do Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
W odpowiedzi - jak przypomina RPO - dyrektor CKE Marcin Smolik poinformował, że nie widzi możliwości zmiany ustalonych dat.
Wyjaśnił, że przy opracowaniu harmonogramu przeprowadzania egzaminów uwzględnia się wiele czynników. Nie ma wśród nich terminów rekrutacji na zagranicznych uczelniach, gdyż nie są one jednolite - czytamy.
CKE proponowała wówczas osobom planującym studia za granicą, aby wnioskowały o wydanie stosownego zaświadczenia o przystąpieniu do egzaminu maturalnego i terminie ogłoszenia wyników.
(Dyrektor CKE - PAP) wyraził nadzieję, że uczelnie duńskie i szwedzkie nie będą czynić problemów z przesunięciem terminów złożenia dokumentów aplikacyjnych - przypomina RPO.
Skarg można oczekiwać także w tym roku
Rzecznik podał, że w obecnym roku szkolnym termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach to 9 lipca 2024 r., a zgłoszenia na studia w Danii przyjmowane są do 5 lipca.
„W związku z czym można oczekiwać skarg także w tym roku - zaznaczył”.
Jak podkreślał Zastępca RPO w piśmie do Dyrektora CKE, działania władz krajowych powinny uwzględniać prawa przysługujące obywatelom Unii Europejskiej, związane z obywatelstwem unijnym. Należy do nich prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich (art. 21 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz prawo do nauki w innym państwie - czytamy w piśmie RPO do minister edukacji.
Rzecznik zapytał w nim też, czy w ubiegłym roku do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpływały skargi dotyczące tej materii.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.
Źródło:
