https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To była prawdziwa petarda. Kalush Orchiestra, zwycięzca Eurowizji, porwał do zabawy uczestników Pannonica Festival

Alicja Fałek
Kalush Orchestra, zwycięzca Eurowizji z 2022 roku, był gwiazdą tegorocznej edycji Pannonica Festival
Kalush Orchestra, zwycięzca Eurowizji z 2022 roku, był gwiazdą tegorocznej edycji Pannonica Festival Damian Radziak
Za nami drugi dzień Pannonica Festival, który odbywa się w Myślcu nad Popradem, między Nowym a Starym Sączem. Gwiazdą piątkowych koncertów był zwycięzca Eurowizji z 2022 roku, czyli Kalush Orchiestra. Zespół z Ukrainy rozgrzał licznie zgromadzoną publiczność do czerwoności, a przy okazji przekazał gadżety z autografami na licytacje.

To już 11. edycja Pannonica Festival, który co roku na Sądecczyznę ściąga tłumy miłośników kultury „panońskiej” w jej licznych odmianach: węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej. Wioska festiwalowa, od czwartku tętni życiem. Wielu uczestników postanowiło przyjechać całymi rodzicami i zamieszkać na trzy dni pod namiotem. Jest też sporo uczestników, którzy przyjeżdżają jedynie na koncerty oraz towarzyszące im warsztaty i inne wydarzenia.

Piątek, 23 sierpnia, zapisze się w historii festiwalu, jako jeden z ważniejszych dni. Po raz pierwszy organizatorom udało się ściągnąć na Sądecczyznę zespół, który zna cała Europa. Nic więc dziwnego, że na koncert Kalush Orchiestra z Ukrainy, który w 20222 roku wygrał konkurs Eurowizji ściągnęły prawdziwe tłumy. Na scenie zaprezentowały się najpierw inne zespoły. Wieczór rozpoczęła polska formacja Opa Cupa, potem byli Włosi z Ajde Zora, a po nich Orkestar Dejana Lazarovića z Serbii.

Tuż przed występem Ukraińców można było obejrzeć ekscytujący pokaz tańca z ogniem, który tylko podgrzał atmosferę. Natomiast Kalush Orchiestra swoją żywiołowością, połączeniem rapu z ludowymi dźwiękami porwał publiczność do tańca.

Zespół z Ukrainy przy okazji pobytu na Sądecczyźnie przekazał na rzecz polsko – ukraińskiej Fundacji Hoverla kilkadziesiąt gadżetów z autografiami. Zostaną one wystawione na aukcjach prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych fundacji.

- Całkowity dochód przeznaczmy na zakup specjalistycznych apteczek dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie – wyjaśnia Iryna Fiut, wolontariuszka Fundacji Hoverla z Nowego Sącza.

Sobota, to ostatni dzień Pannonica Festival. Główne koncerty rozpoczną się o godz. 18.30. Bilety można kupić przed wejściem na teren festiwalu. Na scenie zagrają: Süperstar Orkestar ze Szwecji, Góbé z Węgier, KALBand z Serbii oraz Varkocs ze Słowacji.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska