- Dziś mija 3 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Tragedia, która wstrząsnęła światem, pozostawia za sobą niewyobrażalny ból i cierpienie, ale także pokazuje niezłomność, odwagę i determinację Ukraińców w walce o wolność, suwerenność i przyszłość swojego kraju -pisała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
To właśnie z tej okazji w poniedziałek zaproszono gości do Biblioteki, gdzie przygotowano dwie wyjątkowe wystawy ukraińskich artystów i fotografów:
„Bój i Ból” – fotografie wojenne Yevhena Borysovskiego i Romana Naumova, ukazujące dramatyczne i poruszające obrazy z frontu.
Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu (III piętro, lewe skrzydło).
Termin ekspozycji: 20.02.2025 – 28.03.2025
„Pokolenia wojny. Trzeci rok” – ekspozycja 48 prac zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Sztuki MALYU.UA, uczestników maratonu artystycznego „GENERACJA WOJNY”.
Miejsce ekspozycji: parter (lewe skrzydło)
Termin ekspozycji: 31.01.2025 – 24.03.2025
Organizatorzy i partnerzy wystaw: ADRUM - Association for the Development of International Relations, Генеральне консульство України в Кракові, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Krakowie, Fundacja Prawda Wojny.
- Dla każdego Ukraińca, dla każdego u kogo w piersiach bije błękitno-żółte serce to szczególny dzień. Z jednej strony to dzień bardzo smutny i tragiczny. Z drugiej strony to też dzień wielkiej dumy z powodu naszego narodu i naszych sił zbrojnych. W tej chwili wiele naszych najlepszych córek i naszych najlepszych synów bije się z bronią w rękach z wrogiem. Wrogiem nie tylko Ukrainy, ale i cywilizowanego świata - mówił konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Woynarowski.
- Na ręce pana konsula chciałbym złożyć wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin i bliskich wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ukrainy i zginęli z rąk rosyjskiego najeźdźcy. Dziś myślimy o nich szczególnie - mówił Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.
Spotkanie w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Krakowie
W trzecią rocznicę pełnoskalowej inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz jedenastą rocznicę wojny rosyjsko-ukraińskiej w poniedziałek, 24 lutego, Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie odwiedzili przedstawiciele władz i samorządu województwa małopolskiego i miasta Krakowa.
Konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Woynarowski w swoim wystąpieniu apelował o potrzebę zachowania jedności światowej koalicji antyputinowskiej i wykorzystania ostatniej możliwej szansy na zdecydowany opór wobec państwa agresora ze strony krajów europejskich.
Konsul generalny Ukrainy wezwał do natychmiastowego udzielenia Ukrainie pełnej pomocy w zakresie nowoczesnej broni, wsparcia finansowego oraz wprowadzenia kompleksowych sankcji gospodarczych jako alternatywnej opcji zapobiegania światowym konfliktom w Europie.
Podczas przemówienia wyraził również głęboką wdzięczność Polsce i wszystkim partnerom międzynarodowym za cenną pomoc i wsparcie podczas ostatnich trzech tragicznych lat wojny.
"Kraków doskonale pamięta, kto w tej walce jest bohaterem, a kto wrogiem"
W poniedziałkowy poranek prezydent Aleksander Miszalski wydał również specjalny komunikat:
"Drodzy Przyjaciele,
W trzecią rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji przeciw Ukrainie, jedenaście lat od faktycznego wybuchu wojny, trudno jest znaleźć słowa, aby opisać skalę waszej wytrwałości i głębię naszej wdzięczności.
Tak, Kraków doskonale pamięta, kto w tej walce jest bohaterem, a kto wrogiem. Kto rozpętał wojnę i wywołuje napięcia w Europie, a kto – za cenę własnego życia i dobrobytu – broni naszych wspólnych europejskich wartości. Budząc się pod spokojnym niebem – codziennie Wam za to dziękujemy.
Pamiętamy, jak ważne jest wspieranie Waszej wolności do samego końca. Do czasu zwycięstwa lub sprawiedliwego pokoju.
W kontekście drastycznie zmieniającej się obecnie sytuacji geopolitycznej, chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: nic o Was bez Was! Jako Polacy zawsze będziemy respektować Wasze prawo do samostanowienia i bezwzględne prawo do głosu w sprawach, które Was dotyczą.
Jako obrońcy Europy jesteście jej prawdziwymi bohaterami. Wierzę, że wspólnie – solidarnie – przetrwamy ten trudny czas. Jeszcze Ukraina nie zginęła i wierzę, że nigdy nie zginie!".