O remoncie obiektu wybudowanego w 1843 roku mówi się w Nowym Sączu już od kilku lat. Niszczejący młyn zajmuje czołowe miejsce w rankingu nowosądeckich "miejsc wstydu", straszy także swoim wyglądem wjeżdżających od strony Krakowa kierowców. Na początku 2021 roku pojawiła się informacja, że budynek wraz z przyległym otoczeniem zostanie zmodernizowany i przywrócony sądeczanom.
Opuszczony od lat jednak sypie się w oczach. Dwa lata temu zawalające się balkony musiały zostać zdemontowane, bo stwarzały zagrożenie. Oprócz tego żadne prace remontowe nie zostały wykonane choć zapowiadano spektakularną metamorfozę obiektu. Miał nosić nazwę „Brama miasta”, a wewnątrz zlokalizowane miały być restauracje. Zgodnie z planem w pobliżu budynku powstać miał również parking.
- Widziałem już projekt remontu. Po modernizacji będzie wyglądał przepięknie. Mam nadzieję, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pracujemy obecnie nad uzyskaniem pozwolenia na budowę- mówił w 2021 roku prezydent Ludomir Handzel i zapewniał, że latem pierwsze maszyny pojawią się na placu budowy.
Mieszkańcy miasta optymistycznie zareagowali na wiadomość, bo „Brama miasta” miała być dla nich miejscem spotkań. Wewnątrz kilkupiętrowego budynku funkcjonować miały bowiem punkty gastronomiczne i siłowania, a teren będące obecnie parkingiem dla tirów w sąsiedztwie budynku zamienić się w miejsce, gdzie swoje samochody będą mogli zostawiać osoby odwiedzające restauracje.
Co dalej z modernizacją Starego Młyna? W 2022 roku inwestycję zablokował brak zgody ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie, choć jak podkreślił prezydent, inwestor wykonywał projekt zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi konserwatora.
Wtedy inwestor czyli spółka "Stare Miasto" złożył odwołanie do Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Rozpoczęte na placu budowy prace budowalne sprawiły, że tematem zaczęli interesować się mieszkańcy miesta. Jak się okazuje optymistyczny scenariusz się ziści.
Jak poinformował nas Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków 8 marca bieżącego roku zostało wydane pozwolenie MWKZ dot. budynku Młyna „Jezuickiego" w zakresie robót budowlanych obejmujących tenże budynek oraz budowy obiektu usługowo-handlowego, w oparciu o załączoną do wniosku dokumentację projektową
- Pozwolenie to uprawnia właściciela m.in. do przeprowadzenia działań, mających na celu doprowadzenie obiektu do odpowiedniego stanu technicznego. Dalsze postępowanie w tym temacie zależy od podejmowanych przez właściciela działań - przekazał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Sebastian Stanik Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Teraz prezydent Nowego Sącz potwierdził, że prace remontowe rozpoczną się późną wiosną przyszłego roku. Nie kryje zadowolenia, bo dzięki temu z krajobrazu miasta zniknie kolejne miejsce wstydu, które będzie miało szansę stać się jego wizytówką.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
