https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Włodarski został dyrektorem Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Tomasz Włodarski
Tomasz Włodarski K. Schubert
Z dniem 1 marca 2025 roku Zarząd Województwa Małopolskiego powołał Tomasza Włodarskiego na stanowisko dyrektora Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie – instytucji, która od lat aktywnie promuje dziedzictwo kulturowe regionu i rozwój kadr kultury.

Tomasz Włodarski będzie pełnił obowiązki dyrektora Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie przez najbliższe 5 lat. Uroczysta nominacja, z udziałem marszałka Łukasza Smółki oraz Iwony Gibas – członkini Zarządu Województwa Małopolskiego odpowiedzialnej za kulturę, odbyła się kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim. Zakończył się tym samym kilkumiesięczny okres, w którym Tomasz Włodarski pełnił obowiązki dyrektora MIK w miejsce Joanny Orlik, obecnie wicedyrektorki Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

Tomasz Włodarski jest z wykształcenia filozofem z doświadczeniem w zarządzaniu. Studiował w Krakowie i Cambridge. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz europejski kurs zarządzania projektami unijnymi. Po studiach współtworzył Ośrodek Rozwoju Twórczego „Aletheia”, gdzie uczył się działalności animacyjnej.

W latach 2008–2012 pracował dla jednostki samorządu terytorialnego w hrabstwie Cambridgeshire (UK), najpierw w zespole organizującym pracę samorządu, gdzie przyglądał się procesom zarządczym i finansowym w planowaniu strategicznym, a następnie na stanowisku menedżerskim, zarządzając zespołem nauczycieli metodyków dla regionalnej jednostki edukacyjnej.

Po powrocie do kraju pracował jako koordynator projektów europejskich w Biurze Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie kierował ogólnopolską organizacją pozarządową, która wspierała prawnie inicjatywy obywatelskie i środowiskowe.

Pracę w Małopolskim Instytucie Kultury rozpoczął w 2016 roku na stanowisku zastępcy dyrektora ds. rozwoju i infrastruktury. Odpowiadał za program „Małopolska. Kultura Wrażliwa”, który od lat wytycza kierunki rozwoju dostępności instytucjach kultury dla osób z różnymi potrzebami nie tylko w Małopolsce, ale także w całym kraju.

Kierował również zespołem odpowiedzialnym za działania instytucji w obszarze edukacji kulturowej i pracy z młodzieżą. Na stanowisku zastępcy dyrektora odpowiadał za współpracę międzynarodową, dzięki której instytucja buduje partnerstwa w projektach unijnych – m.in. z siecią Culture Action Europe, zrzeszającą największe organizacje wokół kreowania polityk kulturalnych w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie (MIK) jest samorządową instytucją kultury Województwa Małopolskiego. Ulokowany przy ul. 28 Lipca 1943, na terenie Parku Decjusza, koncentruje swoje działania na dokumentowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego regionu, działalności szkoleniowej, która wspiera rozwój kadr kultury, oraz analizie zjawisk i procesów zachodzących w kulturze.

Instytucja znana jest z realizacji takich wydarzeń i programów, jak Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, Festiwal Kultury Wrażliwej czy programu Bardzo Młoda Kultura, który działa na rzecz rozwoju edukacji kulturowej dzieci i młodzieży. MIK realizuje również projekty w sferze wirtualnej, czego przykładem są portale Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie udostępniane są zdigitalizowane przez specjalistów MIK obiekty muzealne z całego regionu, oraz Małopolska To Go z propozycjami tras kilkuset wycieczek tematycznych.

Instytut prowadzi także działalność wydawniczą, publikując efekty prowadzonych badań, raporty dotyczące bieżących wyzwań w kulturze, tytuły poświęcone historii, tradycji i edukacji kulturalnej oraz rozważania na temat kultury we współczesnym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska