
Jakość powietrza w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej. Ale są rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze ze smogu.

Aglaonema
Ta roślina ma nieco trudną nazwę, ale za to jest łatwa w uprawie. Ma ładne liście – dość duże, smukłe i pokryte kolorowymi wzorami (białymi, kremowymi, a nawet różowymi). Aglaonema powinna stać w miejscu, które jest jasne, ale nienasłonecznione bezpośrednio. Lubi ciepło (20-24°C) i wilgotne podłoże. Warto ją zraszać.
Aglaonema jest trująca, więc trzeba uważać na przypadkowe zjedzenie tej rośliny, a także bezpośredni kontakt z jej sokiem.

Anturium
Anturium ma opinię wymagającej rośliny, ale bardzo dobrze radzi siebie w domowych warunkach. Jego zaletą – poza ładnymi liśćmi – są bardzo efektowne kwiaty, najczęściej czerwone, ale też np. białe i różowe.
Anturium lubi światło, ale rozproszone oraz wilgotne powietrze. Nie przepada za nadmiarem wody w doniczce, jednak nie wolno go też przesuszyć. Ważne jest, żeby miało kwaśną ziemię, a do podlewania go warto używać przegotowanej wody.

Bluszcz pospolity
Bluszcz kojarzy się z rośliną ogrodową, ale można go także uprawiać w doniczkach. Doskonale nadaje się do pomieszczeń, gdzie nie ma zbyt dużo światła (np. z oknem wychodzącym na północ). Bluszcze wolą lekki chłód i wilgotne powietrze. Ich pędy mogą piąć się po podporach lub zwisać z wysoko umieszczonej doniczki.