Eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji Narodowej właśnie wyliczyli tzw. edukacyjną wartość dodaną (EWD) dla szkół średnich za lata 2017-2019. Uwzględnione zostały postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych.
EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów, by stwierdzić, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła. W przypadku liceów były to egzaminy gimnazjalne i matura. EWD pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów, ocenić pracę kadry pedagogicznej lepiej niż tylko sam wynik egzaminu dojrzałości. Pokazuje, czy placówka rozwija wiedzę i umiejętności ucznia, wspiera go, odnosi sukces, a może wymaga pomocy, bo nie wykorzystuje możliwości młodego człowieka.
Najlepszą krakowską szkołą okazuje się - tak jak przed rokiem - V Liceum Ogólnokształcące. Za nim, również jak w zestawieniu rok temu, plasuje się VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące.
Dalej natomiast zaczynają się roszady. Przed rokiem 3. miejsce pośród szkół, które uczą najwięcej, przypadło ex aequo I LO im. B. Nowodworskiego oraz VII Prywatnemu LO im. M. Reja. Teraz na tej pozycji pozostaje tylko to ostatnie, a "Nowodworek" jest dopiero piąty, wyprzedziły go inne szkoły.
Nie ma w pierwszej dziesiątce (a właściwie jedenastce, bo 10. miejsce należy do dwóch szkół z takim samym wynikiem) VI ani VII LO - najbardziej obleganych w ostatniej rekrutacji do szkół średnich.
Zaznaczmy, że specjaliści wyliczają wskaźniki EWD dla każdej ze szkół oddzielnie i bez tworzenia rankingów. Nasze zestawienie to opracowanie tych danych MEN. Eksperci wyliczają tzw. EWD trzyletnią. Zatem w najnowszym badaniu uwzględnili osiągnięcia maturzystów w latach 2017, 2018 i 2019.
Zobacz galerię liceów, które dają uczniom największy przyrost wiedzy. Dla każdego podajemy wskaźnik EWD dotyczący przedmiotów humanistycznych, EWD z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz łączny (zsumowany) przyrost wiedzy humanistycznej i ścisłej.
