
Tuberoza
Tuberoza jest rośliną cebulową, która nie może pozostać w gruncie na okres zimy. Posadzona do doniczki w ciepłym pomieszczeniu w marcu i wysadzona do gruntu po 15 maja, zakwita w drugiej połowie lata. Białe kwiaty, zebrane w wiechowaty kwiatostan na szczycie długiej, sztywnej łodygi, wydają niezwykle silny i piękny aromat. I chociaż rzadko udaje się uzyskać kwiaty z własnych cebulek (wiosną trzeba kupić nowe), tej rośliny nie da się pominąć na aromatycznej rabacie. Oczekuje stanowisk słonecznych oraz żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby.

Azalie
Wiele odmian tego popularnego, wiosennego krzewu ozdobnego, wydaje nie tylko piękne, ale również intensywnie pachnące kwiaty (kwitnienie kwiecień-czerwiec). Najmocniej pachną krzewy o żółtych kwiatach.
Azalia może osiągać różne rozmiary w zależności od odmiany, dlatego przy zakupie należy zawsze upewnić się, co do ostatecznej wysokości krzewu. Azalie oczekują podłoża dość kwaśnego, żyznego oraz słonecznego stanowiska.

Budleja Dawida
Budleja Dawida to wysoki krzew ozdobny (2-3 m) nazywany „motylim krzewem”, gdyż aromat kwiatów przyciąga właśnie te owady. Kwiaty zebrane są w wiechowate, przewieszające się kwiatostany i mogą mieć barwę różową, liliową lub białą. Zakwitają w lipcu i kwitną do późnej jesieni. Oczekują stanowisk słonecznych, a także żyznej i przepuszczalnej gleby.

Jaśminowiec wonny
Jaśminowiec wonny to wysoki krzew (do 3 metrów wys.) zakwitający na przełomie maju i czerwcu białymi, mocno pachnącymi kwiatami. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych i stosunkowo żyznej gleby. Jest rośliną w pełni mrozoodporną.
Jaśminowiec często nazywamy jaśminem, ale to zupełnie inna roślina.