Prognozy pogody wskazywały, że w czwartek w Tatrach mogą przejść aż tak gwałtowne burze? Dało się uniknąć tragedii?
Były prognozy, które wskazywały na możliwość wystąpienia zjawisk burzowych w górach w tym czasie. Każdy, kto wybierał się w góry, powinien był się z tymi prognozami zapoznać. Taka burza tak naprawdę czasami może w ciągu 20-25 minut powstać z niewielkiej chmury kłębiastej. A kiedy jest się dość wysoko, to czasu na reakcję jest bardzo niewiele.
Burza jest groźna tylko wtedy, kiedy jest nad nami?
To popularny mit. Nad nami może świecić słońce, a burza może być nawet pięć-dziesięć kilometrów dalej, a i tak może dojść do sytuacji, że jakiś piorun przeskoczy i uderzy w miejsce, w którym jesteśmy. Trzeba pamiętać, że absolutnie nie jesteśmy bezpieczni, kiedy burza jest dalej. Zwłaszcza w przypadku Giewontu, szczytu, na którym stoi metalowy krzyż, nie jest to bezpieczne. Przy takich prognozach, jak czwartkowe, wybieramy raczej spacery po dolinach, niż szczytach.
Największym zagrożeniem, jakie niosą burze, są pioruny?
To zależy, z jaką burzą mamy do czynienia. Są burze wiatrowe, kiedy niebezpieczne są wiejące z bardzo dużą prędkością wiatry. W tym przypadku była to jednak burza wyjątkowo aktywna elektrycznie. Takie zajawiska zdarzają się szczególnie przy dużych upałach, w sezonie letnim. Wtedy najbardziej niebezpieczne jest porażenie piorunem. Wybranie się w góry było więc błędem. Przeczekanie burzy na Giewoncie można porównać do sytuacji, w której stanęlibyśmy w burzę na otwartym polu pod wielkim metalowym słupem.
Gdzie i kiedy w Polsce występuje najwięcej burz?
Na południowym-wschodzie, w górach, burz jest w naszym kraju najwięcej. W tych rejonach mamy powyżej 35 dni burzowych w roku. Najmniej jest ich na północy, na północnym-zachodzie, średnio nawet poniżej 20 dni. Najbardziej burzowy miesiąc to lipiec.
Jan Krzysztof (naczelnik TOPR) na temat akcji ratunkowych przeprowadzanych przy pomocy śmigłowca Sokół
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
