https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tatrach pogoda jak z bajki i widmo brockenu. Trzeba jednak uważać na trudne warunki

Marcin Szkodzinski
Widmo brockenu i ośnieżone Tatry widziane z Kasprowego Wierchu
Widmo brockenu i ośnieżone Tatry widziane z Kasprowego Wierchu Paweł Dutka
Widmo brockenu, to niesamowite zjawisko, które każdy miłośnik górskich wędrówek pragnie zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach. Warunki sprzyjają obserwacji tego zjawiska, jednak w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

Zima w Tatrach to czas, kiedy góry zyskują zupełnie nowy, magiczny charakter. Wysokie szczyty pokryte śniegiem stają się niemal nierealnym krajobrazem, a Kasprowy Wierch to jedno z tych miejsc, które oferują niezrównane widoki. Dziś z samego szczytu Kasprowego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą panoramę Tatr, ich ośnieżone szczyty oraz Zakopane.

Przelewające się nad graniami chmury, które spływają w tatrzańskiego doliny, stały się okazją do obserwacji niesamowitego zjawiska optycznego - widma brockenu. To rzadkie zjawisko, które powstaje, gdy promienie słoneczne padają na mgłę lub chmury, a cień osoby lub obiektu rzucającego cień tworzy okrągłą tęczę wokół tej postaci. Widok jest niesamowity, ponieważ z wysokości Kasprowego Wiechu na śnieżnej powierzchni można zobaczyć, jak cień osoby staje się częścią kolorowego zjawiska. To prawdziwa gratka dla turystów i miłośników natury, którzy mieli okazję podziwiać to rzadkie zjawisko w pełnej krasie.

Trudne warunki do wędrówek

Wspaniałe widoki nie powinny przysłonić niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą poruszanie się zimą po szlakach.

- Sytuacja lawinowa uległa zdecydowanej poprawie. Pokrywa śniegu jest bardzo twarda , a w wielu miejscach pojawiła się “szreń”. Uwagę należy zwrócić na niewielkie depozyty śniegu poniżej grani we wszystkich formacjach wklęsłych. Uwaga na wystające kamienie oraz kosodrzewinę - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W Tatrach cały czas obowiązuje zagrożenie lawinowe. Obecnie ratownicy TOPR ogłaszają pierwszy stopień.

Na szlakach w niższych partiach gór jest ślisko, a w zacienionych miejscach oraz wyżej należy spodziewać się lodu i zmrożonego śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia raczków lub raków zależnie od wysokości i nachylenia terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska