Trasa Łagiewnicka to płynność ruchu, bezpieczeństwo i czystsze powietrze w Krakowie

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Jedna z najważniejszych inwestycji Krakowa ostatnich lat odciąża ruch w centrum miasta. Mniejsze korki, bezpieczeństwo i płynność ruchu, niższa emisja oraz dogodna komunikacja to największe wyzwania stojące przed „Smart City”.

Kluczowa inwestycja w Krakowie

Trasa Łagiewnicka to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie w ostatnich latach. Blisko 4 km dwujezdniowej trasy z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami pięć tuneli i dwa mosty, ścieżki rowerowe, a także linia tramwajowa łącząca Kurdwanów z ul. Zakopiańską. Dzięki trasie został częściowo wyprowadzony z centrum ruch międzydzielnicowy, co zmniejszyło korki i pomogło obniżyć emisję spalin ze stojących w korkach pojazdów. Dodatkowo trasa daje mieszkańcom Krakowa znaczną oszczędność czasu.

To kluczowa inwestycja poprawiająca jakość publicznego transportu pod względem komfortu, niezawodności i szybkości. Pozwala również na zmniejszenie ruchu prywatnych samochodów na rzecz niskoemisyjnych środków transportu komunalnego.

Inwestycja powstała dzięki zaangażowaniu instytucji finansowych. Głównym kredytodawcą był Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), a dodatkowe wsparcie zapewnił polski bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Inteligentne miasta to dobra komunikacja

Komisja Europejska przewiduje, że do 2050 roku ponad 70 proc. populacji będzie mieszkać w dużych miastach. Oznacza to gwałtowny rozwój metropolii, który trzeba dobrze zaplanować. Jednym z wyzwań, stojących przed „inteligentnymi miastami”, jest organizacja komunikacji. System transportowy to jeden z najważniejszych impulsów rozwoju, a miasta na całym świecie stoją obecnie przed koniecznością rozwiązania wielu problemów: coraz większe natężenie ruchu i obciążenie infrastruktury, dojazdy z obszarów podmiejskich, transport towarów i ruch tranzytowy. Do tego dochodzi brak terenów pod rozbudowę dróg, a dodatkowo zanieczyszczenie powietrza, zwiększenie hałasu i ryzyko wypadków drogowych. Zmiany w miejskim transporcie są jednym z filarów smart city. Muszą upłynniać ruch, poprawiać wygodę transportu i chronić jakość powietrza. Dlatego transport i mobilność to obszary rozwoju innowacyjnych rozwiązań

Jedna z kluczowych inwestycji Krakowa

Trasa Łagiewnicka to jedna z najważniejszych inwestycji Krakowa ostatnich lat. Jej kluczowym elementem jest linia tramwajowa, która łączy osiedle Kurdwanów z ul. Zakopiańską. Cały projekt przyczynił się do odciążenia ruchu w rejonie centrum miasta - mówi Mariusz Piątkowski prezes zarządu spółki Trasa Łagiewnicka S.A.

Jak podkreśla dyrektor Małopolskiego Regionu Banku Gospodarstwa Krajowego Renata Deptała, misją BGK, jako banku rozwoju, jest między innymi finansowanie projektów, dzięki którym regiony lepiej rozwijają się społecznie i gospodarczo.

Trasa Łagiewnicka to właśnie przykład takiego projektu. Warto wspierać rozwój infrastruktury, która realnie wpływa na jakość życia lokalnych społeczności i rozwój regionu. - mówi Renata Deptała.

Ten bank to potrafi!

BGK, który jest jedną z instytucji finansujących budowę Trasy Łagiewnickiej, to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Czynnie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski oraz realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś BGK jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska