https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa walka o orzeczenia chorób zawodowych

Magdalena Balicka
fot. archiwum
Kopalnia Janina w Libiążu, Fabryka Lokomotyw Bumar Fablok w Chrzanowie, a także szpital powiatowy. To zakłady, w których najłatwiej można dorobić się... choroby zawodowej. Najczęstsze z nich to ubytki słuchu, pylica płuc, choroby skóry. Za te schorzenia należy się świadczenie ZUS-u.

Czytaj także: Sprawdzamy, ile długich weekendów czeka nas w 2012 roku

W ubiegłym roku o stwierdzenie choroby zawodowej starało się aż 250 mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Świadczenia dostały zaledwie 23 osoby. To o połowę mniej niż dwa lata temu.
W tej grupie zabrakło Mariana Rejdycha, byłego pracownika zlikwidowanych Zakładów Górniczych Trzebionka, który podejrzewa u siebie pylicę płuc i chorobę słuchu. - Przeszło dwadzieścia lat pracowałem w huku i pyle pod ziemią. Dziś kaszel męczy mnie w dzień i w nocy - żali się pan Marian. Musi nosić także aparat słuchowy. - Bez niego nie słyszę, gdy żona woła mnie z drugiego pokoju - opowiada. Za swoje problemy zdrowotne obarcza zakład pracy. Ma żal do komisji lekarskich, że nie przyznała mu renty i nie rozpoznała choroby zawodowej.

Krystyna Olejniczak, kierowniczka sekcji nadzoru higieny pracy w chrzanowskim sanepidzie przyznaje, że kryteria orzecznicze są coraz surowsze. - Na ich podstawie lekarze z Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy zwykle stwierdzają u chorych zbyt mały uszczerbek na zdrowiu - tłumaczy Krystyna Olejniczak. Podkreśla, że większość chorób rozwijało się w starych, często dziś pozamykanych już zakładach pracy.

- Nie stosowano wówczas ochron osobistych, a warunki pracy pozostawały często w sprzeczności z zasadami bezpieczeństwa i higieny - podkreśla pracownica sanepidu. Dziś wśród stwierdzonych chorób zawodowych najczęstszymi są przewlekłe pylice płuc, których objawy mogą ujawnić się dopiero po wielu latach. W powiecie chrzanowskim wykryto tę chorobę u jedenastu mieszkańców, między innymi byłych pracowników kopalń.

Ponadto zdiagnozowano w kilku przypadkach nowotwory płuca, przewlekłe choroby płuc i oskrzeli, ubytki słuchu, zespół cieśni nadgarstka, a nawet żółtaczkę typu C. Za wszystkie te choroby można uzyskać od ZUS odszkodowanie.

Jak się starać?

Lekarz pierwszego kontaktu kieruje nas do Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy. Jego orzeczenie trafia do inspektoratu sanepidu. O wynikach zawiadamiany jest pacjent oraz zakład pracy. Jeśli stwierdzona jest choroba zawodowa, rentę lub odszkodowanie przyznaje ZUS. Odwołanie jest składane do sanepidu.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rumi
Ja przez pracę nabawiłam się zespołu cieśni. Na szczęście po operacji jest już ok, ale swoje przezyłam. Osobom takim jak ja mogę tylko polecić dobrego lekarza, ja byłam w Poznaniu w Klinice nadgarstka i było ok :)
X
XXL
Lekarze orzecznicy ZUS i komisje lekarskie to właśnie biorą pieniądze za to, żeby jak najwięcej wniosków odrzucać. To jest chore. Ludzie nie mogą dostać renty, bo niby nadają się jeszcze do jakiejś pracy (wg ZUS), ale jak trzeba mieć zaświadczenie od lekarza do przyjęcia do pracy to lekarze nie podpiszą , bo się nie nadają do pracy. I tak nie mają ani pracy bo są zbyt chorzy, ani renty bo są zbyt zdrowi !!!!
t
trurty
US to organizacja zbrodnicza i zalezy jej tylko aby jak najwieksza liczba obywateli odeszla w jak najszybszym czasie za bramy Sw. Piotra dlatego ze wtedy mozna zaprzestac wyplacac rent i emerytur tym ktorzy cale zycie na nie pracowali i wydac te pieniadze na utzymanie administracji Tuska.
Choroby nie beda zaliczane bo to kosztuje a teraz sie oszczedza.
!!!!!
W takim przypadku to SANEPID POWINIEN orzekać .... jeżeli..ZUS przyznaje świadczenie , bądź nie - to dlaczego się asekuruje .. informując że ..........---"Odwołanie jest składane do Sanepidu."
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska