Przepisy, związane z opłatami za abonament RTV są opisane w ustawie o opłatach abonamentowych. Można w niej przeczytać, że każdy kto zakupi odbiornik radiowy lub telewizyjny ma obowiązek jego rejestracji w ciągu 14 dni. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i właścicieli firm.
Zobacz także:Radio w aucie - zasady opłat w 2023 roku. Takie są przepisy abonamentu dla kierowców
Od stycznia 2023 roku stawki za abonament RTV prezentują się następująco:
- opłata za odbiornik radiowy - 8,70 zł
- opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny - 27,30 zł
Opłata abonamentowa jest naliczana raz, bez względu na to ile odbiorników posiadamy.
Tymczasem w całej Polsce trwają kontrole pracowników Poczty Polskiej. Kontrolerzy sprawdzają czy uiszczane są opłaty abonamentowe.
Kontroler może zapukać do twojego domu lub mieszkania i sprawdzi, czy posiadasz urządzenie, umożliwiające odbiór radia i telewizji. Weryfikują także, czy urządzenia są zarejestrowane oraz czy właściciel nie ma zaległości w związku z opłatami.
Pamiętajmy jednak, że urzędnik, który puka do naszych drzwi musi także dopełnić wszelkich procedur tzn. okazać legitymację służbową oraz przedstawić powód swojej wizyty. Nie mamy jednak obowiązku go wpuszczać, bo kontrolerzy nie mogą wtargnąć do naszego mieszkania lub domu siłą.
Jeśli zalegamy z opłatami za abonament RTV grożą nam wysokie kary. Do zapłaty może być nawet 30-krotność wysokości miesięcznego abonamentu. Kontroli mogą się spodziewać przede wszystkim osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić.