https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzeźwiej patrzymy na świat

marzena
- Rynek win się powiększa i przybywa amatorów tego szla-chetnego trunku. Rośnie też kultura picia, która polega między innymi na tym, że odchodzimy od wysokoprocentowych alkoholi na rzecz tych słabszych, w tym zdecydowanie win, które cenią szczególnie kobiety – mówi Paweł Ocetek ze sklepu Dobre Wi-na.pl przy ulicy Hipotecznej w Kielcach.
- Rynek win się powiększa i przybywa amatorów tego szla-chetnego trunku. Rośnie też kultura picia, która polega między innymi na tym, że odchodzimy od wysokoprocentowych alkoholi na rzecz tych słabszych, w tym zdecydowanie win, które cenią szczególnie kobiety – mówi Paweł Ocetek ze sklepu Dobre Wi-na.pl przy ulicy Hipotecznej w Kielcach. Dawid Łukasik
Stereotyp pijanego Polaka odchodzi w nieznane. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że pijemy mniej niż przeciętny Europejczyk. Niezmiennie jednak zdecydowanie wiodą w tym prym mężczyźni. Największymi zwolenniczkami trzeźwości wśród Polek są mieszkanki Świętokrzyskiego.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, z roku na rok pijemy mniej alkoholu. Obecnie Polacy wypijają go prawie dwa razy mniej niż 30 lat temu. Na tle Europy plasujemy się pośrodku stawki. Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, najwięcej alkoholu piją w Europie Estończycy, Finowie i Niemcy - odpowiednio 118,8 i 99,5 litra na mieszkańca. Mniej niż u nas pije się w Holandii, na Łotwie, Belgii czy w Rumunii, rocznie poniżej 80 litrów na mieszkańca.

ŚWIĘTOKRZYSKIE ABSTYNENTKI

Polak wypija rocznie średnio na rok 4,5 litra alkoholu, Polka ponad 5 razy mniej, czyli 0,78 litra. Mężczyznę kosztuje to średnio, licząc po 20 złotych za pół litra wódki, 180 złotych, a kobietę niecałe 15 złotych rocznie. Są jednak regiony, których mieszkańcy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety piją dużo więcej. Są też takie, w których trzeźwość, szczególnie wśród pań, jest stawiana jest wysoko. Świętokrzyskie jest pod tym względem na pierwszym miejscu. Kobiety piją u nas jedynie średnio 0,43 litra na rok, mężczyźni też dobrze wypadają na tle kraju z drugim po Wielkopolsce wynikiem 3,14 litra na rok.

Najwięcej alkoholu piją mieszkańcy województw łódzkiego, opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, gdzie spożycie alkoholu przypadające na jednego mężczyznę przekracza rocznie średnio 5 litrów. Po napoje wyskokowe najczęściej sięgają mieszkanki Pomorskiego i Mazowieckiego, które rocznie wypijają na głowę ponad litr.

 

TOAST WINEM

Coraz częściej sięgamy po piwo. Jest ono na pierwszym miejscu w strukturze spożycia alkoholi, zajmując ponad połowę rynku tej branży. Za nim plasują się napoje spirytusowe, które stanowią jedną trzecią wypijanych u nas trunków. Ale wyraźnie widać także powiększanie się rynku konsumentów win. – Rzeczywiście, widać wyraźnie, że wybierając trunek, zdecydowanie coraz częściej sięgamy po wina – mówi Paweł Ocetek ze sklepu Dobre Wina.pl przy ulicy Hipotecznej w Kielcach. – Już od kilku lat doceniamy ich smak i markę. Wzrasta kultura picia alkoholu i wiedza na temat win. Wśród naszych klientów są oczywiście panie, które nawet lepiej niż mężczyźni orientują się w ich markach – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olka2
A może to: www.iq-man.pl Was zainteresuje?
a
abstynent
 Mysle,ze  w  danych,ktore  przedstawiono   powyzej  to  nie  ma  ani  krzty  prawdy-poczawszy  od  tytulu.Nie  wiem  na  czym  oparte  sa  te  dane, ale  to  co  sie  widzi  "w  realu",absolutnie  tego  nie  potwierdza.Picie  jest  "obyczajem"  nagminnym-od  najmlodszych  lat-bardzo  czesto   w  obecnosci  doroslych.
b
baba
Baba ze świętokrzyskiego. Ja  wypiłam ćwiartkę wódki, butelkę wina i może 5 piw za cały rok. Kobieta która pracuje, zajmuje się rodziną, ma prawo jazdy nie ma kiedy wypić. Panowie, po żonę tylko w świętokrzyskie! Zapraszamy
Ś
ŚLINA Z DALLAS
MY  GRZEJEMY BIMBER Z POMIDORÓW JEST FAJNIE TYLKO NOGI WYGINAJĄ SIĘ W TAKIE STRONY ŻE ŻADEN CHIRURG NIE UMIE TEGO WYTŁUMACZYĆ ŻE NIC NIKOMU SIĘ NIE STAŁO OPRÓCZ MAŁYCH ZADRAPAŃ NA TWARZO CZASZCE
j
jacek 007
Kto nie pije ten świadomie pogrąża budżet państwa
M
Myślę
Co za kretyn napisał o tych 82 litrach......mniej pij redaktorzyno
l
lex
Taaa, ale baba jak już zacznie pić to gazuje do nieprzytomności. Mam kontakt z taką alkoholiczką. Niby wykształcona i z tzw. dobrego domu ale śmierdzi od niej jak z meliny, tłuste kudły, zapity mętny wzrok i mania prześladowcza. W świętokrzyskim po prostu się nie ujawniły bo i jak, gdzie? W tym przedsionku Europy gdzie bezrobocie realne to 30% towarzystwo po prostu chleje dniami i nocami. Tak to już jest.
A
ABC
Ja tam sobie lubię wypić i moja rodzina jest szczęśliwa :-)
x
xxx
NIECH SZLAG TRAFI TEN ALKOHOL!!! TO JEST NAJWIĘKSZE NIESZCZĘŚCIE W RODZINIE.
SPRZEDAWCY, ŻEBY MIEĆ ZYSK, SPRZEDAJĄ NAWET NIELETNIM.!!!
x
xyz
Czegoś tu nie rozumiem;
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, z roku na rok pijemy mniej alkoholu. Obecnie Polacy wypijają go średnio 82,5 litra rocznie na osobę
a poniżej:
Polak wypija rocznie średnio na rok 4,5 litra alkoholu, Polka ponad 5 razy mniej, czyli 0,78 litra.
Ile w końcu wypijamy ????!!!!!
x
xyz
Czegoś tu nie rozumiem;
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, z roku na rok pijemy mniej alkoholu. Obecnie Polacy wypijają go średnio 82,5 litra rocznie na osobę
a poniżej:
Polak wypija rocznie średnio na rok 4,5 litra alkoholu, Polka ponad 5 razy mniej, czyli 0,78 litra.
Ile w końcu wypijamy ????!!!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska