Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuchów. Wzgórze sanktuaryjne to obecnie wielki plac budowy [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wokół tuchowskiej bazyliki prowadzone są w tym momencie duże prace związane z przebudową otoczenia jednego z najliczniej odwiedzanych sanktuariów maryjnych na południu Polski.

Wyburzone zostały mocno sfatygowane, betonowe schody prowadzące z dolnego parkingu na lipowe wzgórze, na którym znajduje się bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej oraz kompleks klasztorny. W ich miejscu pojawiły się nowe schody, które mają być bezpieczniejsze i bardziej estetyczne. Obłożone zostaną granitem. Obok dotychczasowych wybudowane zostało nowe, bardziej łagodne podejście dla osób, którym pokonanie stromych stopniów sprawiać może problemy.

Dzięki unijnej dotacji przebudowywany jest mur oporowy, otaczający cały kompleks klasztorny, a posadowione na nim nowe ogrodzenie ma być mniej betonowe, a bardziej ażurowe i zielone. Całkowita wymiana czeka również nawierzchnię dziedzińca przyklasztornego. Zanim pojawia się na niej płyty z granitu wykonywane są skomplikowane prace ziemne, związane z budową kanalizacji deszczowej, którą odprowadzana ma być woda gromadząca się na placu po każdych opadach. Postawione na wzgórzu budynki zyskają dodatkowo izolację przeciwdeszczową.

Miłośników tego miejsca niepokoi najbardziej wycinka drzew, której dokonano w sąsiedztwie sanktuarium.

- Było ona konieczna. Proszę się jednak nie martwić lipy na wzgórze wrócą. Będą nowe nasadzenia. Traktujemy je jako naturalne parasole, które przydają się zwłaszcza podczas lipcowych odpustów dla zgromadzonych na placu pielgrzymów - wyjaśnia o. Bogusław Augustowski, kustosz tuchowskiego sanktuarium.

Prace związane z rewitalizacją wzgórza sanktuaryjnego mają zakończyć się przed przyszłorocznym odpustem. W związku z prowadzonym remontem wejście do bazyliki prowadzone jest od strony górnego parkingu.

Dodatkowo dobiegają końca prace związane z wymianą poszycia na bazylice. To konsekwencja wiosennej wichury, która mocno uszkodziła miedzianą blachę na dachu tuchowskiego sankturium.

Jednocześnie trwają przygotowania do montażu nowego, najwiekszego dzwonu w górującej nad całą okolicą wieży. Poprzedni, liczący blisko sto lat dzwon był pęknięty i zdecydowano o jego przetopieniu i odlaniu na nowo.

- Dzwon będzie identyczny, jak ten, który przez blisko wiek swoim głosem wzywał na nabożeństwa i obwieszczał ważne wydarzenia w życiu parafii i Kościoła. Też będzie nosił imię Józef oraz będzie miał głos w tonacji "S" - informuje o. Augustowski.

Dzwon w najbliższy piątek - 1 listopada uroczyście poświęci bp Leszek Leszkiewicz. Udało się go wykonać z ofiar wiernych.

Tuchowska bazylika to jedno z największych sanktuariów w Małopolsce. Rocznie odwiedza je ponad 200 tys. pielgrzymów. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego zabytkowe obiekty zostaną dodatkowo podświetlone, dzięki czemu będą zachwycać także po zmroku. Prace prowadzone w uzgodnieniu i pod nadzorem konserwatora zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska