Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych lekarstw może zabraknąć w aptekach. NOWA LISTA Grudzień 2019 [22.12.]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Na najnowszym, grudniowym spisie leków zagrożonych brakiem dostępności Ministerstwo Zdrowia umieściło aż 422 różne produkty. Pacjenci mogą mieć trudności ze zrealizowaniem recept m.in. na różnego rodzaju paski potrzebne do oznaczania poziomu glukozy we krwi, niektóre szczepionki, leki przeciwzakrzepowe czy insuliny.

WIDEO: Barometr Bartusia

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności jest tworzona przez resort zdrowia. Na wykaz trafiają medykamenty, z zakupem których mają trudności pacjenci, bo brakuje ich w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

Na najnowszym opublikowanym właśnie spisie deficytowych leków znalazły się aż 422 preparaty. To o sześć więcej niż w listopadzie i najwięcej od lipca 2015 r., kiedy ministerstwo zaczęło przygotowywać takie zestawienia. Dla porównania wówczas deficytowych leków było 257, w lipcu 2016 r. brakowało 169 różnych preparatów.

Z zakupem jakich leków mogą mieć pacjenci? Na aptecznych półkach brakuje m.in. różnego rodzaju pasków potrzebnych do oznaczania poziomu glukozy we krwi, insulin, szczepionek przeciwko grypie i wirusowi brodawczaka ludzkiego, niektórych leków przeciwzakrzepowych, ludzkich immunoglobulin stosowanych przez osoby z niedoborem odporności czy medykamentów do terapii choroby Parkinsona.

Na liście ciągle znajdują się niektóre środki dla cukrzyków zawierające metforminę oraz leki z substancją levothyroxinum natricum dla pacjentów z chorą tarczycą. Z danych zbieranych przez portal Kto ma lek wynika jednak, że w porównaniu do wakacji, gdy w małopolskich aptekach brakowało większości dawek tego rodzaju środków, teraz problem dotyczy tylko pojedynczych z nich.

Jak podkreślają eksperci, coraz dłuższe listy leków zagrożonych brakiem dostępności to efekt m.in. uzależnienia ich produkcji od chińskich wytwórców, którzy mają coraz większe problemy z zapewnieniem terminowych dostaw i ich jakością. Kilka dni temu krajowi i europejscy producenci medykamentów zaapelowali o pilne podjęcie działań, które pomogą ten stan rzeczy zmienić.

Dziury w zapasach to również efekt ciągle kwitnącego procederu eksportu medykamentów. Teoretycznie z Polski można wywozić jedynie nadwyżki lekarstw, na które nie czekają pacjenci, w praktyce znikają nawet te najbardziej deficytowe. Sankcje za tego rodzaju przestępstwa wprawdzie w ostatnich miesiącach drastycznie zaostrzono, to nie wystarczyło jednak, by powstrzymać tego rodzaju proceder.

Jakich leków brakuje w aptekach? Sprawdź pełne zestawienie w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska