Kary finansowe dotyczą zarówno indywidualnych praktyk lekarskich, jak i placówek medycznych. Do tej pory - jak wynika z naszych ustaleń - dwie takie kary nałożono w Łodzi, a jedną w Krakowie.
- Dotyczą recept na Ozempic i Trulicity. Kontrola w Krakowie dotyczyła indywidualnej praktyki lekarskiej – mówi nam Paweł Florek, dyrektor biura komunikacji społecznej i promocji Narodowego Funduszu Zdrowia.
I dodaje, że kolejne kontrole w tej sprawie trwają. NFZ zlecił je przede wszystkim dlatego, że leków dla chorych na cukrzycę od wielu miesięcy brakuje w polskich aptekach. Te preparaty wpisane zostały także na tzw. listę antywywozową i znajdują się wśród medykamentów, których większych zapasów nie można wywozić z kraju.
Polowanie na leki
Ozempic i Trulicity to leki stosowane w leczeniu cukrzycy typy 2, w tym u pacjentów, którzy dodatkowo zmagają się z otyłością. Blokują one m.in. ośrodek głodu, a pobudzają ośrodek sytości, to powoduje, że pacjenci, którzy je przyjmują, jedzą mniej i dzięki temu chudną.
W ostatnim czasie medykamenty za sprawą mediów społecznościowych zyskały ogromną popularność i coraz częściej sięgają po nie również osoby, które traktują je jako łatwy sposób na schudnięcie bez wysiłku. Niestety przez ten proceder cierpią pacjenci, którzy faktycznie potrzebują leku ze względu na chorobę.
- Osoby, które walczą z cukrzycą typu 2 nie mają praktycznie szansy, żeby przyjść do apteki z receptą i od razu wykupić lek. To jest dosłownie polowanie. Lek się pojawia i momentalnie znika, przez co chorzy muszą jeździć do aptek oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca swojego zamieszkania czy też do innych województw - mówi nam farmaceutka z jednej z aptek przy ulicy Długiej w Krakowie.
Jak dodaje, zdarza się także tak, że cześć cukrzyków decyduje się kupić zamiennik bez refundacji, bo nie mogą przerwać leczenia a nie mają możliwości, by dojechać do apteki np. w Limanowej czy koło Tarnowa, gdzie wówczas lek jest dostępny.
- Zamiast skupić się na leczeniu, mają kolejny problem - kwituje farmaceutka.
Lekarze ostrzegają, że stosowanie preparatów dla cukrzyków tylko po to, aby stracić na wadze jest bardzo niebezpiecznie.
- Chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów bez motywacji do zmiany stylu życia, szczególnie zwiększenia aktywności ruchowej, często staje się powodem poszukiwania łatwiejszego rozwiązania i sięgania po Ozempic czy Trulicity. Oba leki pozwalają na spadek masy ciała. Niestety, duże zainteresowanie lekami jest także u młodych i zdrowych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosowanie przez nich tych leków często nie ma uzasadnienia – podkreśla prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Trzeba się również liczyć z tym, że te leki - jak każde inne - mają skutki uboczne. Ich stosowane bez kontroli lekarza może okazać się więc zgubne w skutkach.
- Nieznane są długofalowe skutki stosowania leków Ozempic i Trulicity poza wskazaniami rejestracyjnymi tzn. u osób bez cukrzycy i bez otyłości. Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, ponieważ nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości - przestrzega prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.
Medycy, którzy zostali ukarani nie odnoszą się do sprawy.
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym
