Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Kulig: Kraków potrzebuje nowoczesnych SOR-ów i bezpłatnych szkół rodzenia w miejskich szpitalach

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Andrzej Kulig: Kraków potrzebuje nowoczesnych SOR-ów i bezpłatnej szkoły rodzenia w miejskich szpitalach
Andrzej Kulig: Kraków potrzebuje nowoczesnych SOR-ów i bezpłatnej szkoły rodzenia w miejskich szpitalach mat. prasowe
Nowoczesne SOR-y w miejskich szpitalach, indywidualna bezpłatna opieka poszpitalna w miejscu zamieszkania pacjenta, bezpłatna szkoła rodzenia w miejskich szpitalach, miejskie punkty wsparcia psychologicznego w szkołach dla uczniów oraz infolinia zdrowia psychicznego, Centra Zdrowia 75+ i programy profilaktyczne. To najważniejsze punkty programu dla zdrowia prof. Andrzeja Kuliga, kandydata na prezydenta Krakowa.

- W pierwszej kolejności zajmę się budową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Szpitalu Miejskim im. Narutowicza oraz budową dodatkowego pawilonu na potrzeby SOR wraz z wyposażeniem w Szpitalu Specjalistycznym im. Żeromskiego – mówi prof. Andrzej Kulig, z-ca prezydenta Krakowa.

Dodatkowo dla osób wymagających pomocy po zakończeniu leczenia szpitalnego Andrzej Kulig proponuje wprowadzenie programu „Opieki poszpitalnej w Krakowie”. Miejskie Centrum Opieki będzie się opiekować pacjentami w miejscu ich zamieszkania.

Programy profilaktyczne dla krakowian

- W najbliższym czasie chcę poszerzyć ofertę miejską o program profilaktyki zdrowotnej dotyczącej cukrzycy i profilaktyki nowotworów. Szczególnie ważne dla mnie będzie opracowanie i wdrożenie programu profilaktyki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także zapewnienie opieki psychologicznej najmłodszym w szkołach. Zadbam też o edukację nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą, którzy teraz często są zdani sami na siebie, aby nauczyli się, jak skutecznie wspierać młodych ludzi przechodzących kryzysy, jak interweniować i mediować - dodaje kandydat na prezydenta Krakowa.

Andrzej Kulig chce też zadbać o zdrowie i samopoczucie seniorów. Dlatego planuje dalsze rozwijanie sieci CAS-ów, ale też wzbogacanie oferty miejskiej w oparciu o współpracę z Kołami Emerytów i Rencistów.

Ponadto kandydat na prezydenta chce również stworzyć kompleksową sieć Centrów Zdrowia 75+ w różnych miejscach Krakowa: Bieńczycach, Nowej Hucie, Swoszowicach, na Grzegórzkach, Rżące, Prądniku Białym i Prądniku Czerwonym. W tych miejscach najstarsi mieszkańcy Krakowa zostaną objęci opieką lekarzy geriatrów, pomocą psychologiczną, a także będą mogli skorzystać z rehabilitacji. Centra Zdrowia 75+ będą też dysponować możliwie kompleksową, dodatkową ofertą dla seniorów (także dla osób poniżej 75 lat!) i uwzględniać będą w swoich strukturach np. Centrum Aktywności Seniora czy bezpłatną kawiarnię.

- Chcę, aby oferta, którą miasto przygotowuje dla osób doświadczających trudności, miała dwie ważne cechy: żeby każdy w potrzebie mógł z niej skorzystać bez zbędnych formalności i żeby była zlokalizowana blisko miejsca zamieszkania, ewentualnie w miejscach dobrze skomunikowanych - wyjaśnia Andrzej Kulig.

Odpowiadając na potrzeby rodzin z dziećmi, szczególnie z dziećmi z niepełnosprawnościami, kandydat na prezydenta chce utworzyć trzy nowe Centra Wspierania Rodzin oraz Centrum Pomocy Dziecku. Będzie w nich można skorzystać z poradnictwa psychologicznego i terapii.

Andrzej Kulig planuje również rozwijać system wsparcia opiekunów osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin poprzez zwiększanie oferty turnusów wytchnieniowych, rozwój asystentury osób z niepełnosprawnościami, kluby dla rodziców z dziećmi o specjalnych potrzebach rozwojowych, czy rozwój usług wytchnieniowych, świadczonych w miejscu zamieszkania osób z niepełnosprawnościami.

Andrzeja Kuliga 10 dla zdrowia:

  • Centra Zdrowia 75 + , 8 bezpłatnych, przyjaznych, kompleksowych i równomiernie rozmieszczonych na mapie Krakowa placówki zdrowotne. Będą świadczyły również usługi w miejscu zamieszkania pacjentów a także na rzecz młodszych mieszkańców. W nowopowstałych placówkach będą także funkcjonowały Centra Aktywności Seniora, miejskie gabinety rehabilitacyjne oraz bezpłatne kawiarnie dla pacjentów.
  • Nowoczesne szpitalne oddziały ratunkowe w miejskich szpitalach.
  • Indywidualna bezpłatna opieka poza szpitalna w miejscu zamieszkania pacjenta
  • Sieć miejskich punktów wsparcia psychologicznego w szkołach dla uczniów oraz infolinia zdrowia psychicznego.
  • Programy zdrowotne dotyczące chorób nowotworowych oraz najczęstszych chorób cywilizacyjnych.
  • Bezpłatne szkoły rodzenia w miejskich szpitalach.
  • Miejska bezpłatna rehabilitacja dla mieszkańców Krakowa w 4 historycznych dzielnicach Krakowa: w Śródmieściu, Krowodrzy, Podgórzu i Nowej Hucie
  • Regularne tematyczne imprezy zdrowotne z bezpłatnymi wykładami oraz badaniami.
  • Sieć defibrylatorów AED oraz szeroka i dostępna oferta szkoleń z pierwszej pomocy dla uczniów i osób dorosłych.
  • Każdego roku co najmniej milion złotych przeznaczony na konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu zdrowia mieszkańców.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska