
Wybitni lekarze z Krakowa, których zna cała Polska. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dr Anna Chrapusta
Anna Chrapusta to specjalista chirurgii plastycznej, estetycznej i chirurgii rekonstrukcyjnej. Już wielokrotnie pokazała, że niemożliwe jest możliwe. Chrapusta jest kierownikiem Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego, Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń i zastępcą redaktora naczelnego czasopisma naukowego "Chirurgia Plastyczna i Oparzenia".
Od lat z powodzeniem wykonuje operacje najbardziej skomplikowanych przypadków, ratując odcięte palce i kończyny. Kilka lat temu uczestniczyła w unikatowym zabiegu replantacji całkowicie odciętego penisa, którego pozbawił się przy pomocy noża mieszkaniec Suchej Beskidzkiej. W 2014 roku kierowany przez nią zespół w Małopolskim Centrum Oparzeniowo-Plastycznym Replantacji Kończyn z sukcesem przeprowadził jednoczesną operację przyszycia kciuków u trzech różnych pacjentów, którzy wymagali ratunku w tym samym czasie. Z kolei w 2015 roku w czasie jednej operacji zespół lekarzy pod jej kierownictwem uratował obie, obcięte przez gilotynę ręce pacjenta.

Prof. Janusz Skalski
Jest specjalistą w zakresie chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii. W grudniu 2022 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
To właśnie on wraz ze swoim zespołem Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w 2014 roku uratował skrajnie wychłodzonego Adasia z Racławic, który w pewną zimową noc wyszedł z domu w samej piżamce. Chłopiec został znaleziony w stanie śmierci klinicznej, wychłodzone do 12°C. Nigdy wcześniej nikomu na świecie nie udało się uratować pacjenta z tak głębokiej hipotermii.
Prof. Skalski uratował również serce rocznej Zuzi, która jako pierwsze na świecie dziecko została podłączona do płucoserca i w ten sposób doczekała transplantacji.

prof. Aleksander Skotnicki
Prof. Aleksander Skotnicki wybitny lekarz, któremu setki osób zawdzięczają życie. Sława polskiej transplantologii.
Twórca nowoczesnego ośrodka leczenia nowotworowych chorób krwi oraz transplantacji szpiku. Prezes Zarządu i założyciel Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Juliana Aleksandrowicza, wieloletni kierownik Katedry Hematologii UJ CM, ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.
Autor ponad 300 publikacji oraz licznych monografii i podręczników z dziedziny medycyny. Jako specjalista z zakresu transplantologii szpiku kostnego zajmuje się rozwojem nowych metod zwalczania chorób nowotworowych.
To również pasjonat dokumentujący losy ludzi pochodzenia żydowskiego, uratowanych przez Oskara Schindlera, któremu setki osób zawdzięczają przywracanie pamięci.