Tydzień w powiecie - co, gdzie, kiedy się wydarzyło

Halina Gajda
Halina Gajda
fot.halina gajda
Najważniejsze wydarzenia gorlickiego.

Auto za ponad siedemset tysięcy
Nowy wóz strażacki ma trafić do jednostki w Bieczu. Gminie udało się zdobyć na ten zakup dofinansowanie - 415 tysięcy złotych. Pieniądze zostały przyznane na zasadzie refundacji wydatków. Gmina musi więc zabezpieczyć w swoim budżecie całą kwotę potrzebną na zakup samochodu - ponad 730 tysięcy złotych. Nowy wóz ma trafić do jednostki w przyszłym roku. Bieccy druhowie wyjeżdżają na akcje ratunkowe średnio 130 razy w roku.

Miejska demografia jest na plusie
W czerwcu na świat przyszło 87 nowych gorliczan, 60 mieszkańców zmarło. 33 pary wzięły ślub.

Drogowe lato w mieście
Trwają prace przy przebudowie ulicy Michny. Zniknie w końcu krzywy i miejscami bardzo już dziurawy chodnik. W jego miejsce ma pojawić się wygodny trakt z kostki. Miejskie remonty prowadzone są także na ul. Słowackiej oraz Dukielskiej bocznej. Po nowym chodniku będą chodzili także wszyscy, którzy odwiedzają bliskich na cmentarzu komunalnym. Przebudowany ma zostać też chodnik od ul. Krakowskiej do głównej bramy wejściowej cmentarza.

Biwak z myślą o gościach festiwalu
Biecz ma już swój deptak. Teraz wokół niego przygotowywane jest pole biwakowe. Przede wszystkim z myślą o gościach zbliżającego się festiwalu Kromeriana. Biwak ma być w tym czasie wypoczynkową oazą i miejscem, gdzie można miło i tanio spędzić czas. Widok na panoramę Biecza jest stamtąd fantastyczny. By było jeszcze wygodniej, w bliskiej odległości do dyspozycji gości będą wyremontowane toalety i prysznice.

Rzeka Ropa pod monitoring
Ropa będzie monitorowana przez cały system czujników. Oczywiście mowa o rzece. Pieniądze na system zdobył Związek Gmin Ziemi Gorlickiej w ramach projektu pomocy dla ochotniczych straży pożarnych. Na rzece zostanie zamontowany system czujników, które w razie niebezpieczeństwa powodziowego będą dawały sygnał do starostwa. Uruchomiony ma zostać także system powiadamiania mieszkańców o niebezpieczeństwie powodzi. Przewidywany koszt to około 217 tys. zł.

Burmistrz Biecza z absolutorium
Rada Miejska w Bieczu jednogłośnie udzieliła burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu za miniony rok. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa.

Strażacy ratowali koci żywot
Pięciu strażaków próbowało ściągnąć kota z dachu jednego z domów przy ul. Ariańskiej. Udało się to dopiero przy pomocy podnośnika. Futrzak przeżył i podobno dochodzi do zdrowia.

Dotacja nie tylko na wymianę pieca
Do 25 lipca Związek Gmin Ziemi Gorlickiej na złożyć fiszkę projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii. Fiszka to taka pigułka, w której w dużym skrócie opisane są cele projektu, wymierne korzyści dla mieszkańców, sposoby realizacji. Są całkiem realne szanse, że poza dotacją na wymianę pieca - do ośmiu tysięcy złotych - będzie można pozyskać także dofinansowanie na wymianę instalacji, nawet do sześciu tysięcy.

Magistrala za ponad pół miliona złotych
Około sześciuset tysięcy złotych kosztować będzie wodna magistrala do Jankowej. Poprowadzi wodę ze studni głębinowej w Bobowej do zbiornika właśnie w Jankowej. Jak mówi Wacław Ligęza, burmistrz gminy, ma to być panaceum na kłopoty mieszkańców wsi z wodą. Ze zbiornika woda pod własnym ciśnieniem będzie rozprowadzana po osiemdziesięciu gospodarstwach. Do tej pory w przypadku suszy wodę dowoziła gmina. Magistrala będzie miała około dwóch kilometrów długości, potrzebne będą dwie przepompownie. Bobowa zdobyła dofinansowanie z funduszu ochrony środowiska.
Inwestycja ma być gotowa pod koniec października tego roku.

Głębokie wykopy pod przyszły most
Od dwóch tygodni trwa budowa mostu w Libuszy na potoku Krygowianka na drodze powiatowej Rozdziele - Lipinki - Libusza Ogniwo - Kobylanka. Widać już potężne wykopy pod podstawę mostu. Wybudowana została wygodna kładka dla pieszych. Wykonawca inwestycji rozpoczął prace od rozbiórki przepustu okularowego na wspomnianym potoku. Zdemontowane zostały także te sąsiednie. W porozumieniu z przewoźnikami, częściowej zmianie uległy zasady komunikacji publicznej. Co istotne, wszystkie kursy w tym rejonie są obsługiwane możliwie zgodnie z rozkładem jazdy danej linii. Wszyscy przewoźnicy obsługujący zamknięty odcinek drogi zadeklarowali, iż będą wzajemnie honorowali bilety miesięczne.

Gratka nie tylko dla melomanów
Dzisiaj w sali koncertowej szkoły muzycznej w Bobowej wystąpi duet MagDus Duo. Założony w 2012 roku w Katowicach przez młodych polskich muzyków, pianistkę Magdę Wojciechowską i saksofonistę Bartka Dusia, gra niemal wszystkie utwory napisane oryginalnie na saksofon i fortepian. Krytycy piszą o nich: ich gra jest szczera oraz pełna pasji i mimo dwóch zróżnicowanych osobowości łączy się w harmonijną całość. Kameralistyka to dla nich coś więcej niż muzyka, to także filozofia życia, dzięki której dwa osobne brzmienia mogą zamienić się w idealny duet. Muzycy sięgają również po muzykę współczesną.
Koncert rozpocznie się dzisiaj o godz. 18.15.

ŚDM z mocnym gorlickim akcentem
Światowe Dni Młodzieży będą miały mocny, muzyczny gorlicki akcent. Nasz zespół New Day wystąpi z piosenkami z płyty „Pod prąd” aż na siedmiu koncertach. Pierwszy z nich już 23 lipca w Brzezinach.

Gorlicka drogówka ma nowy samochód
Gorlicka drogówka dostała nowy samochód. Oznakowany radiowóz - marki kia ceed - który pod maską skrywa silnik o pojemności 1600 cm3 i mocy 135 koni mechanicznych, został zakupiony ze środków budżetowych przeznaczonych na doposażenie policji przed Światowymi Dniami Młodzieży. Nowy sprzęt z pewnością będzie dobrze służył gorlickim stróżom prawa nie tylko podczas działań związanych z ŚDM, ale również w codziennej służbie. Piraci drogowi, miejcie się na baczności!

Rozbudowa przedszkola
W Smerekowcu zakończył się kolejny etap prac przy przebudowie przedszkola. Trwają roboty wykończeniowe we wnętrzu. Podobne prace prowadzone są w Hańczowej, tyle że w tym przypadku dotyczą podstawówki, która powiększyła się nieco o dobudówkę.

Strażacy pokażą dzieciom komendę
Tak jak w latach ubiegłych, z myślą o dzieciach i młodzieży, komenda straży pożarnej organizuje akcję „Bezpieczne wakacje - otwarte strażnice 2016”. W ramach akcji zorganizowane grupy dzieci i młodzieży pod opieką osób dorosłych, po wcześniejszym uzgodnieniu, będą mogły przyjść na wycieczkę do jednostki. Zwiedzający poznają sprzęt gaśniczy oraz zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Strażacy opowiedzą im o swojej pracy, pokażą też najciekawsze miejsca w bazie. Koordynatorami akcji są: bryg. Zbigniew Szurek, tel. 18 354 93 20, oraz mł. bryg. Dariusz Surmacz, tel. 18 354 93 21.

Przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku
Jeszcze tylko do poniedziałku gmina Ropa czeka na przedsiębiorców zainteresowanych zainwestowaniem w strefę rekreacyjną wokół jeziora w Klimkówce. Niezobowiązujące na razie ankiety mogą oni składać w tamtejszym urzędzie gminy. Potem odbędzie się spotkanie, na którym podanych zostanie więcej szczegółów.

Kanalizacja połączy dwie gminy?
Gmina Lipinki przygotowuje projekt kanalizacji dla Wójtowej. Inwestycja jest tak pomyślana, by rurę ze ściekami można było podłączyć do gminy Biecz. To pozwoliłoby na szersze pole działania. Władze Biecza już zgodziły się na wspólną inwestycję.

Goście z Mołdawii uczyli się od nas
Starostwo gościło Mołdawian, a konkretnie przedstawicieli tamtejszego ministerstwa rozwoju regionalnego i budownictwa. Przybyłych najbardziej interesowało, w jaki sposób nasi samorządowcy pozyskują pieniądze unijne, jak przygotowują transgraniczne projekty, pytali nawet o sprawy dotyczące migracji ludności ze wsi do miast, czy o to, jak radzimy sobie z powodziami. Pojechali także w teren, by zobaczyć, jak wyglądają drogi i mosty wyremontowane z unijnych pieniędzy.

Radarowy prezent od gminy dla policji
Dwadzieścia tysięcy złotych kosztował laserowy radar do pomiaru prędkości, który gmina Uście kupiła dla jednostki w Uściu Gorlickim. Sprzęt został uroczyście przekazany na ręce Krzysztofa Tybora, komendanta KPP w Gorlicach, oraz Rafała Orchela, kierownika posterunku w Uściu Gorlickim. Jak zapewniał wójt Dymiatr Rydzanicz, prezent to znak troski o mieszkańców i o kierowców, których ma skłonić do ściągnięcia nogi z gazu. W maju 2015 roku uściańscy policjanci otrzymali kupiony przez gminę alkomat do wstępnych badań kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wodociąg na razie jedynie na papierze
W gminie Uście opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę wodociągu w Wysowej-Zdroju. Dla uzdrowiska to szczególnie ważne, bowiem co roku trafiają tam tysiące turystów, a okresowe susze zaczynają coraz bardziej doskwierać.

Rozbudowa przedszkola
W Smerekowcu zakończył się kolejny etap prac przy przebudowie przedszkola. Trwają roboty wykończeniowe we wnętrzu. Podobne prace prowadzone są w Hańczowej, tyle że w tym przypadku dotyczą podstawówki, która powiększyła się nieco o dobudówkę.

Tydzień z pozytywną inicjatywą w mieście
31 lipca rozpocznie się w Gorlicach tydzień pozytywnych inicjatyw. Akcja ta ma na celu inspirowanie ludzi do dobroczynnych działań na rzecz drugiego człowieka i lokalnej społeczności, promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich, tj. miłości, dobroci, uczciwości, szacunku, współczucia oraz zdrowego, wolnego od nałogów i wszelkich uzależnień życia. W ramach projektu przygotowywane są zajęcia dla dzieci, piknik rodzinny, rozgrywki sportowe. Będą też akcje społeczne, np. trzepanie dywanów, sprzątanie najbardziej uczęszczanych ulic, pomoc osobom starszym i schorowanym.

Cyfrowe kino w Bieczu lada chwila
Kino „Farys” w Bieczu przejdzie lifting, i to gruntowny, bo gmina dostała prawie 140 tysięcy złotych dotacji na modernizację. Zakupiony zostanie kinowy projektor cyfrowy z osprzętem, ekran, zestaw głośników efektowych. Zamontowane zostanie też tzw. okno projekcyjne.

Promesa na skutki powodzi na drogach
Będzie łatwiej jeździć po gminie Uście, która w ramach 160 tys. złotych promesy i z pomocą własnych środków wyremontuje drogę do osiedla Homola, odcinek drogi Hańczowa - Ropki - Wysowa w miejscowości Ropki. Odbudowany zostanie także most obok kaplicy zdrojowej w Wysowej.

Konsultacje dla mieszkańców
Gmina Sękowa przygotowała konsultacje z doradcą energetycznym, powołanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące odnawialnych źródeł energii. Pytania można kierować do Janusza Sułowskiego, dzwoniąc na nr telefonu: 785 855 603, a także pisząc na adres: janusz.sulowski@wfos.kraków.pl

Nasi laureaci są ze szkoły w Bystrej
W Zespole Szkół im. Głowackiego w Proszowicach odbyła się uroczysta gala projektu „Śladami Żydów w Małopolsce”. Ziemię Gorlicką reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Bystrej. Weronika Tokarz i Tomasz Kuryło z kl. III technikum zostali laureatami konkursu „Nadzieja umiera ostatnia”- losy Żydów w wymiarze regionalnym w czasie II wojny światowej. Weronika napisała o regionalnym wymiarze Holocaustu na podstawie losów wybranych postaci i zajęła II miejsce, a Tomek skupił się na dobrym sąsiedztwie czy przymusowym współistnieniu i zdobył miejsce III.

Magiczne laleczki na udoskonalenie cech mężów. Czy się sprawdzą - dopiero się przekonamy
Lalki-motanki, w tym przypadku na miłość, można było samemu zrobić podczas warsztatów w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Mają ponoć magiczną moc - przyciągają najlepszych kandydatów na mężów. Ponieważ w warsztatach brały udział mężatki, często ze sporym już stażem, motanie laleczek odbywało się z myślą, by udoskonalić nieco charaktery ich mężczyzn. Nie jakoś drastycznie, ot tyle, żeby trochę mniej bałaganili, znaleźli więcej czasu dla rodziny. Czy motanka zda egzamin, tego dowiemy się w przyszłości. Od lewej: Żana Orchel, Izabela Kareł, Karolina Trzepak, Julia Doszna.

Uniwerek dla dojrzałych studentów
W Bieczu rusza uniwersytet dla seniorów. Patronat nad dojrzałymi studentami ma UMCS z Lublina. W gestii UMCS, jako uczelni patronackiej, leży dbanie o wysoki poziom zajęć merytorycznych oraz współtworzenie harmonogramu i tematyki zajęć. Oprócz spotkań o tematyce dotyczącej kultury i tradycji, na uniwersytecie prowadzone będą kursy komputerowe, językowe, warsztaty z zakresu nowych technologii, języków obcych, chemii, astronomii. W ofercie znajdą się również zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz wykłady. Chętni do uczestnictwa w zajęciach mogą zgłaszać się do Anny Bochenek, tel. 13 4471 113, 13 4471 019 lub osobiście, do Urzędu Miasta w Bieczu. Studentem może być każdy, kto pragnie zdobywać i pogłębiać wiedzę oraz aktywnie spędzać wolny czas.

Gazeta Gorlicka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie