https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle można zarobić zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Pensja to niejedyna korzyść. Dobry pomysł na karierę?

Bogusław Kwiecień
Do podjęcia służby wojskowej zachęca 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Do podjęcia służby wojskowej zachęca 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Wojskowe Centra Rekrutacji zachęcają do podjęcia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 2025 roku. Pierwszy turnus szkolenia rozpocznie się 13 stycznia.

Wojskowe Centra Rekrutacji w Małopolsce czekają

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oznacza, że chętni sami zgłaszają się do wybranego Wojskowego Centrum Rekrutacji i odbywają szkolenie w wybranej przez siebie jednostce wojskowej.

Taki rodzaj służby składa się z dwóch etapów. Pierwszy to szkolenie podstawowe, które trwa 27 dni i zakończone jest przysięgą wojskową.

W drugim kandydaci przechodzą szkolenie specjalistyczne, które trwa do 11 miesięcy i połączone jest z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej - informuje WCR w Oświęcimiu.

 Na co może liczyć żołnierz DZSW?

Chętni, którzy skorzystają z oferty dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej mogą liczyć na szereg konkretnych korzyści. W tym m.in.

  • do 6000 zł brutto miesięcznie;

  • bezpłatne wyżywienie;

  • bezpłatne zakwaterowanie;

  • pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej;

  • pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej;

  • ochronę stosunku pracy (jeżeli jest zatrudniony na umowę o pracę),

  • ubezpieczenie i bezpłatną opiekę medyczną;  

  • możliwość nabycia bezpłatnych uprawnień i kwalifikacji: np. prawo jazdy kategorii C, C+E, D, operatorów sprzętów i maszyn, uprawnień do obsługi sprzętu inżynieryjnego, skoczka spadochronowego, nurka, spawacza.                                                                                        

Kandydaci muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze wiek minimum 18 lat, a ponadto: polskie obywatelstwo, niekaralność za przestępstwo umyślne, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby, wykształcenie co najmniej podstawowe, nieposzlakowana opinia.

Aby wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej należy zarejestrować się na portalu www.zostanzolnierzem.pl oraz złożyć wniosek w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Wniosek możesz również złożyć podczas kwalifikacji wojskowej. O szczegóły można pytać we wspomnianych WCR-ach.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa daje możliwość powołania do zawodowej służby wojskowej! - dodają w oświęcimskim WCR.

Służba w szeregach "terytorialsów"

Można też pogodzić życie zawodowe i prywatne ze służbą ojczyźnie, wstępując Terytorialnej Służby Wojskowej. W tym przypadku szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które nie pełniły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej. Szkolenie podstawowe trwa 16 dni, a szkolenie wyrównawcze 8 dni.

Po zakończonym szkoleniu zostaje się żołnierzem służby czynnej i pełnił terytorialną służbę wojskową w formie szkolenia rotacyjnego prowadzonego weekendowo – tylko 2 dni w miesiącu.

W 2024 roku do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło blisko 700 nowych terytorialsów, w tym ponad 250 powróciło do służby.

Brygada podsumowała mijający rok jako pełen wyzwań, wymagający poświęcenia w służbie i wysokiej gotowości bojowej.

Do podjęcia służby wojskowej zachęca 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Do podjęcia służby wojskowej zachęca 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Sprawdzianem dla terytorialsów była "Operacja Feniks" i pomoc powodzianom. Żołnierze byli obecni również na granicy, wykonując zadania w ramach "Tarczy Wschód" - informuje zespół prasowy 11 MBOT.

Dlaczego warto podjąć terytorialną służbę wojskową:

- dwuskładnikowe uposażenie:

  • za służbę dyspozycyjną – dodatek za gotowość w wysokości 600 zł;

  • za służbę rotacyjną – należności finansowe za każdy dzień udziału w szkoleniach w wysokości od 169 zł za każdy dzień szkolenia.

  • jednorazowe świadczenie początkowe – przysługujące po ukończeniu szkolenia podstawowego, wynoszące 50 proc. średniego wynagrodzenia z II kwartału roku poprzedniego;

Ulgi dla pracodawców

Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy Aktywnej Rezerwy będą mogli liczyć na ulgi podatkowe, które zakładają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty:

  • 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

  • 15 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 2 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

  • 18 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 3 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

  • 21 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 4 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

  • 24 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 5 lat nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie.

Ponadto przedsiębiorca, który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego i będzie do jego realizacji zatrudniać żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy, będzie mógł skorzystać z preferencyjnego traktowania przy ubieganiu się o zamówienie.

Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy obrony terytorialnej powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zamiast tego ma być wypłacane przez jednostkę wojskową świadczenie początkowe w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Świadczenie ma przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska