To znacznie więcej niż w innych dużych miastach regionu. W Tarnowie pracę straci ponad 100 nauczycieli z prawie 3 tys. zatrudnionych, a w Nowym Sączu tylko 32 z 1,8 tys. nauczycieli. Ale w Wojniczu, gdzie jest 221 nauczycieli, pracę straci aż 42, a 17 będzie mieć obcięty etat.- Takich redukcji etatów w szkołach nie było od lat - mówi Barbara Bohosiewicz, wiceprezes małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Powody zwolnień są dwa: niż demograficzny i kryzys w budżetach samorządów. Szacuje się, że w latach 2000-2010 liczba uczniów we wszystkich typach szkół podstawowych oraz średnich spadła w Polsce o ponad 1,5 miliona. W tym samym czasie liczba nauczycieli zmniejszyła się z 431 tysięcy do 418 tysięcy. W rezultacie na jednego nauczyciela w szkole podstawowej przypada w Polsce 10,5 ucznia, co jest jednym z najniższych wskaźników w krajach europejskich. W Anglii i we Francji to 20 uczniów, na Słowacji - 19, w Czechach - 18.
Do tej pory samorządy stać było na to, aby utrzymywać tak dużą liczbę szkół. Sytuacja zmieniła się w czasie kryzysu. - Jeśli nie będzie oszczędności w edukacji, to wkrótce wydatki oświatowe rozsadzą budżety wszystkich dużych miast w Polsce - uważa prezydent Majchrowski.
W Krakowie wydatki na szkoły i przedszkola do jedna trzecia całego budżetu, czyli ok. 1 mld zł. Władze miasta chcą oszczędzić na edukacji kilkadziesiąt milionów złotych. - Musimy zwalniać, ponieważ nie robiono tego przez ostatnie lata - tłumaczy Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezydent Krakowa.
Według radnych sytuacja w Krakowie byłaby inna, gdyby w poprzednich latach szkoły dostosowały się do niżu demograficznego. Nauczyciele uważają jednak, że na oświacie nie należy oszczędzać.
Według Barbary Bohosiewicz. władze miasta nie powinny zwalniać i likwidować szkół, tylko pozwolić na naukę w mniejszych klasach.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!