https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylu zwolnień nie było w szkołach od wielu lat

Agnieszka Maj
Marcin Osman
Według informacji Związku Nauczycielstwa Polskiego wypowiedzenia otrzymało już w Krakowie ok. 200 pedagogów (z 12,5 tys. wszystkich), a ponad 500 będzie od września zatrudnionych tylko na część etatu.

To znacznie więcej niż w innych dużych miastach regionu. W Tarnowie pracę straci ponad 100 nauczycieli z prawie 3 tys. zatrudnionych, a w Nowym Sączu tylko 32 z 1,8 tys. nauczycieli. Ale w Wojniczu, gdzie jest 221 nauczycieli, pracę straci aż 42, a 17 będzie mieć obcięty etat.- Takich redukcji etatów w szkołach nie było od lat - mówi Barbara Bohosiewicz, wiceprezes małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Powody zwolnień są dwa: niż demograficzny i kryzys w budżetach samorządów. Szacuje się, że w latach 2000-2010 liczba uczniów we wszystkich typach szkół podstawowych oraz średnich spadła w Polsce o ponad 1,5 miliona. W tym samym czasie liczba nauczycieli zmniejszyła się z 431 tysięcy do 418 tysięcy. W rezultacie na jednego nauczyciela w szkole podstawowej przypada w Polsce 10,5 ucznia, co jest jednym z najniższych wskaźników w krajach europejskich. W Anglii i we Francji to 20 uczniów, na Słowacji - 19, w Czechach - 18.

Do tej pory samorządy stać było na to, aby utrzymywać tak dużą liczbę szkół. Sytuacja zmieniła się w czasie kryzysu. - Jeśli nie będzie oszczędności w edukacji, to wkrótce wydatki oświatowe rozsadzą budżety wszystkich dużych miast w Polsce - uważa prezydent Majchrowski.

W Krakowie wydatki na szkoły i przedszkola do jedna trzecia całego budżetu, czyli ok. 1 mld zł. Władze miasta chcą oszczędzić na edukacji kilkadziesiąt milionów złotych. - Musimy zwalniać, ponieważ nie robiono tego przez ostatnie lata - tłumaczy Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezydent Krakowa.

Według radnych sytuacja w Krakowie byłaby inna, gdyby w poprzednich latach szkoły dostosowały się do niżu demograficznego. Nauczyciele uważają jednak, że na oświacie nie należy oszczędzać.

Według Barbary Bohosiewicz. władze miasta nie powinny zwalniać i likwidować szkół, tylko pozwolić na naukę w mniejszych klasach.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bigoss
Bardzo ciekawy jestem czy choc jednego nauczyciela religi tez zwolnia ??????
g
gosia
Już wiem jak będą wyglądały zwolnienia - to będzie czyste kumoterstwo. Osoby odstające od ogólnie przyjętego schematu będą pierwsze do odstrzelenia. Zostaną sami nauczyciele mający gdzieś uczniów i dbający tylko o dobre stosunki z resztą ciała pedagogicznego. W edukacji są potrzebne głębokie zmiany i reformy - współczesna szkoła tworzy bezmózgie roboty siedzące nieruchomo w ławkach od 8 do 15. Edukacja w Polsce zabija naturalną radość i chęć do nauki ...
d
dama pik
A już za moment do wieku szkolnego dorosną dzieci wyżu demograficznego z lat 80-tych i znowu będą klasy po 40 uczniów. A poza tym po co było tworzyć trzy rodzaje szkół - podstawówka, gimnazjum i liceum (technikum) - najpierw się tworzyło szkoły a teraz trzeba je zamykać.
G
Garfild PNG
Może jednak trzeba aby każdy obywatel wzuł siedmiomilowe buty i ruszył na Warszawę aby zakończyć czas smuty! Wy skapcaniałe ciemniaki, kto z was wie,że po studiach nie ma pracy tylko zmywaki w Europie i u PEŁO! Ręce precz od nauczycieli cioty nieroby i mędrcy żyjący na koszt podatnika.
M
Maeve
bo dziesiątki tysięcy maturzystów rocznie idzie na łatwiznę wybierając studia pedagogiczne i specjalizacje nauczycielskie. Myślą że w szkole to takie lajtowe zajęcie i ciepła posadka. A jak przyjdzie co do czego, nie potrafią utrzymać dyscypliny w klasie ani zmobilizować uczniów do nauki. W efekcie odwalają robote po łebkach, pieniądze biorą a dzieciaki nic nie umieją, np po 9ciu latach "nauki" języka obcego nie potrafią zamienić kilku zdań z cudzoziemcem. Najwyższy czas żeby zaczęli racjonalnie planować swoją przyszłość na podstawie obserwacji rynku pracy, a nie własnego widzimisię.
s
smok
byle góre nie wzięło kolesiostwo przy wypowiedzeniach,
s
student -
sprawa prezydenta to inny kaliber
a nauczycieli i tak za dużo
po co tyle szkół
było mniej szkół i nauczycieli to był poziom a teraz - kpiny robią w tych szkołach,
więcej wolnego niż nauki, a w tym wycieczki i inne ble, ble
k
krakus
utrzymanie szkoły, nauczycieli - z naszych podatków
w końcu należy zmniejszyć tą dziurę a nie ją powiększać
p
popieram
restrukturyzacja w przemyśle to tak, a jak chodzi o szkoły to nie ?
w naszym kraju szkół i nauczycieli oraz kościołów i księży jest za dużo.
Przecież łatwiej nauczyciela przekwalifikować ( chyba pokończyli szkoły) niż prostego robotnika.
P
Podpisem
zaczni sobie sam uczyc swoje dziecko - zobaczymy jak je wykształcisz... powodzenia
G
GroblinNH
Rozwiązać radę miasta i odwołać prezydenta. Nie ma innego wyjścia. Czas kiedy władza żyłą w luksusie a reszta przymierała głodem powrócił!
m
mama
Nie wiem co o tym myslec. Szkola przy ul. F.Nullo to wylegarnia nieuków. Ciagle brak nauczycieli z roznych powodow.Lekcje prowadza studenci. Nauka leży...
a
an
Mam tylko nadzieję, że zostaną najlepsi i najbardziej pracowici
P
Pan Tarei
Nauczyciele to jedna z najbardziej zdemoralizowanych grup zawodowych w tym kraju. Zawsze wszystkiego za mało, zawsze wszystko "sie nalezy". Oczywiście prawa ekonomii, rynku ich nie moga dotyczyć - jak to tak?
Popracuj jedna z druga "profesorko" choć z tydzień w PRAWDZIWEJ pracy, zobaczysz jak wyglada prawdziwe zycie....
u
uczeń
Nauczyciele przychodzą 15 minut przed końcem lekcji, w rezultacie dzieci nic nie umieją!!! Za co takie wysokie wynagrodzenia!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska