Tym żyje region

Halina Gajda
fot. Marcin Makówka
Co się wydarzyło w powiecie?

Sieć gotowa na połowę roku
W połowie roku ma zostać oddany do użytku odcinek sieci wodociągowej. Kilkanaście gospodarstw będzie miało szansę na pozbycie się kłopotów z wodą i przyłączenie do sieci. W jesieni natomiast mają zacząć się prace projektowe nad kolejnymi etapami rozbudowy, dokument ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku. Gmina będzie szukała pieniędzy na wykonanie inwestycji w programach unijnych.

Przetarg na ostatnie odcinki
Przygotowywany jest przetarg na budowę ostatniego odcinka kanalizacji w Kobylance i kanalizacji w Ropicy Polskiej - Blich.

Wybrana większością głosów
Mieszkańcy gminy Biecz wybierali sołtysów w swoich wsiach. W Libuszy nic się nie zmieniło. Iwona Tumidajewicz 342 głosami na 368 wydanych kart do głosowania została ponownie powołana na tę funkcję. Mieszkańcy wybrali także Radę Sołecką.

Prezentacja Gorlic na słodko
Krystyna Kusiak i Konrad Kędra ze SOSW w Kobylance reprezentowali Gorlickie podczas cukierniczo-kucharskiego konkursu o Puchar Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Tematem była kuchnia śródziemnomorska. Uczniowie przygotowywali menu składające się z pięciu porcji zakąski i tyle samo dania głównego.

Ciężarna kobieta i 15-latek w szpitalu
W Szalowej doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Wstępne ustalenia policjantów na miejscu zdarzenia wskazują, że kierująca samochodem ford ka na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i zjechała z drogi. Samochód "koziołkował" i ostatecznie zatrzymał się na kołach. Ciężarna kobieta, która kierowała samochodem oraz jej 15-letni pasażer trafili do gorlickiego szpitala.

Rewitalizacyjne poprawki
Nowe władze Biecza zdecydowały o lekkiej modyfikacji prac rewitalizacyjnych, a mianowicie usunięcie kamieni-otoczaków ułożonych wokół pni drzew rosnących na Rynku. Żeby korzenie były lepiej nawadniane.

Stacja uzdatniania ma być w czerwcu
Gmina Lipinki przygotowuje przetarg na budowę stacji uzdatniania wody. Wartość inwestycji to około 300 tysięcy złotych. Stacja ma być gotowa do końca czerwca tego roku.

Dwadzieścia kilometrów sieci
Gmina Ropa przygotowuje się do rozpisania przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej kolejnego, tym razem około 20-kilometrowego odcinka kanalizacji. Pieniądze na projekt zabezpieczy gmina, natomiast na wykonanie trzeba będzie szukać pieniędzy w środkach zewnętrznych.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Uczniowie klasy II Publicznego Gimnazjum w Strzeszynie, w ramach projektu edukacyjnego, zorganizowali dla swoich młodszych kolegów z przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej zajęcia, podczas których uczyli jak żyć smacznie i zdrowo. Były prelekcje, zabawy, prezentacje i wspólne przygotowywanie posiłków. Finał odbył się 24 marca. Podczas Turnieju "Każde dziecko dziś to powie, że wygrywa smak i zdrowie". Zmagania konkursowe drużyn odbywały się przy głośnym i radosnym dopingu, nie tylko uczniów, ale także zaproszonych przedszkolaków. Zwyciężyli wszyscy, bo zwycięzcą było zdrowie!

Ścieżkami wokół miasta już wkrótce
Na ulicy Nadbrzeżnej trwają prace związane z budową odcinka ścieżki pieszo-rowerowej oraz szlaku biegnącego koroną wału. Miejski Zakład Usług Komunalnych zakończył już prace na odcinku od wału przeciwpowodziowego przy rzece do końca ogrodzeń prywatnych posesji w kierunku granicy miasta z gminą Gorlice. Poprawiono stan drogi żwirowej przy ulicy Brzechwy. Miejski Zakład Usług Komunalnych rozpoczął prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej oraz altany w Parku Miejskim.

Dyskusje o powodzi i jej przeciwdziałaniu
9 kwietnia w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach planowane jest spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu dotyczącego programu inwestycyjnego w zlewni Wisłoki realizowanego na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Tematem spotkania będzie omówienie proponowanych działań inwestycyjnych na poszczególnych zlewniach: Ropa, Sitniczanka, Bielanka, Sękówka, Siarka, Kobylanka, Moszczanka, Libuszanka, Olszynka, Młynówka, Bednarka.

Pieniądze na własny biznes czekają
Od 7 do 10 kwietnia gorlicki pośredniak będzie przyjmował wnioski o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pula, którą dysponuje urząd, pozwala na przyznanie dotacji dla 16 osób.

Rekordziści w podpaleniach
Tylko w minionym tygodniu w gminie Lipinki spłonęło około dziesięciu hektarów suchych łąk. Gmina jest zdecydowanym liderem w tym mało chlubnym rankingu. Dla zobrazowania, w samej Bednarce jednorazowo spaliło się dwa i pół hektara.

Inwestycje w Ekonomiku
W Ekonomiku wyremontowana została sala gimnastyczna, a nowe wyposażenie trafiło do sali komputerowej. Inwestycja pochłonęła prawie 80 tysięcy złotych.

Przystanek gotowy na koniec czerwca
Na koniec czerwca zaplanowane zostało otwarcie Przystanku Szymbark, który ma powstać u podnóża kasztelu. Przystanek będzie średni - około 70 arów powierzchni z alejkami do spacerów, z siłownią, wymodelowanymi pagórkami.

Pomóżmy im wygrać plac zabaw dla dzieci
ZSP w Binarowej walczy o plac zabaw przy szkole w konkursie organizowanym przez firmę Nivea. Oczywiście o jego budowie decyduje głosowanie - www.nivea.pl/podworko. Każdy mieszkaniec ma możliwość oddania jednego głosu, a im więcej głosów, tym większa szansa na wygraną i wspólną zabawę.

Dotacja na remont cmentarza wojennego
Gmina otrzymała 40 tysięcy złotych dotacji na prace renowacyjne na cmentarzu wojennym nr 123. Pieniądze pomogą w remoncie konserwatorski m.in. schodów terenowych, ścieżek i murków oporowych.

Odznaczenia dla druhów
Dwóch naszych strażaków-ochotników zostało odznaczonych przez prezydenta RP za swoją służbę na rzecz innych. Przemysław Wszołek, prezes OSP w Moszczenicy, odebrał Brązowy Krzyż Zasługi, a Krzysztof Kosiba, prezes OSP w Krygu złoty. Krzyż Zasługi nadawany jest za zasługi dla państwa lub obywateli spełniających czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Obaj druhowie mają wieloletni staż w swoich jednostkach, udzielają się społecznie, ale także na niwie samorządowej.

Remonty mają zacząć się lada dzień
Zakończył się przetarg na przebudowę kilku odcinków dróg powiatowych. Na pierwsze prace wydamy prawie 4,5 mln złotych.Pierwszy blok zadań realizowany będzie w ramach tzw. schetynówek. Remont dotyczył będzie: 0,6 km drogi Gorlice (ulica Krakowska i Zamkowa) - Bystra - Łużna, 1,5 km drogi Rożnowice - Sitnica i przebudowy skrzyżowania z drogą powiatową Turza - Sitnica - Strzeszyn oraz 0,7 km drogi Ropa - Łosie - Bielanka w Łosiu.

- Koszt modernizacji tych trzech odcinków wyniesie prawie 2,5 miliona złotych. Połowę tych kosztów pokryje dotacja z narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Ponad milion złotych dołoży samorząd powiatowy z własnego budżetu - zapowiada starosta Karol Górski. - Wsparcia udzielą także samorządy.

- Miasto dołoży około 300 tysięcy złotych, gmina Biecz - około 50 tysięcy oraz gmina Ropa ponad 50 tysięcy - wylicza dalej. Drugi blok zadań na drogach powiatowych będzie prowadzony w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych Chodzi o odbudowę przepustu w Uściu Gorlickim w ciągu drogi powiatowej Uście Gorlickie - Czarna - Śnietnica. Zastąpi go nowy most. Kolejne zadanie dotyczy odbudowy trzech kilometrów drogi powiatowej Małastów - Jasionka w Małastowie i Krzywej oraz odbudowy przepustu. Koszt to prawie 1,5 mln złotych.

Nasi rezerwiści również dostali wezwania na ćwiczenia wojskowe
Głośno jest w ostatnim czasie o wzywaniu rezerwistów na ćwiczenia wojskowe. Takie wezwania z WKU w Nowym Sączu otrzymali też rezerwiści z terenu powiatu gorlickiego. - Armia przypomniała sobie o mnie po prawie 10 latach od rozstania się z mundurem. Jesienią ubiegłego roku otrzymałem kartę mobilizacyjną, a parę tygodni temu dostałem wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Mam wstawić się w jednostce wojskowej w Krakowie tuż po świętach. Będą to moje pierwsze ćwiczenia w rezerwie - powiedział nam jeden z oficerów rezerwy z Gorlic.

Oficerowie i podoficerowie mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe do ukończenia 60 lat, a szeregowi do 50. roku życia. Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może również ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej WKU, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia. Jest to oferta skierowana do osób w wieku 18-50 lat, które nie były w wojsku, a chciałyby odbyć przeszkolenie wojskowe. Dotyczy ona także tych chętnych w wieku 18-60 lat, którzy odbyli służbę wojskową, a teraz mogą zostać przeszkoleni w ramach ćwiczeń rezerwy.

Porywisty wiatr zerwał dach
Na ponad dziesięć tysięcy złotych oszacowano szkody, jakie wyrządziła wichura w Mszance. Porywisty wiatr zerwał tam dach w murowanym budynku gospodarczym. Zniszczeniu uległo 50 metrów poszycia wraz z drewnianą konstrukcją. Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili również, że wiatr uszkodził ścianę szczytową budynku na długości ośmiu metrów i kolankową na długości sześciu metrów. Podmuch wiatru przeniósł oderwane fragmenty dachu na odległość 15 metrów, powodując uszkodzenie napowietrznego przyłącza energetycznego na pobliskim budynku mieszkalnym.

W czasie ponaddwugodzinnej akcji strażaków z JRG Gorlice oraz OSP z Mszanki dokonano demontażu resztek pokrycia dachowego, rozebrano uszkodzone fragmenty ścian oraz zabezpieczono budynek plandeką. Dodatkowo zabezpieczono elementy wyposażenia gospodarstwa, które mogłoby ulec przemieszczeniu. Na miejscu pracowali również energetycy z pogotowia energetycznego, którzy zabezpieczyli zerwane łącze energetyczne.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie