https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące osób ma problem z paszportami dla dzieci

M. Stuch, M. Karkosza
fot. Andrzej Banaś
Po 26 czerwca br. żadne dziecko nie wyjedzie z Polski bez swojego paszportu. O tym, że tego dnia tracą wpisy dzieci do paszportu rodziców zdecydowała Komisja Europejska w 2009 r. Polskie władze zauważyły to dopiero teraz, tuż przed wakacjami, na gwałt rozpoczęły akcję informowania o tym mieszkańców. Dla wielu to zbyt późno, by zdążyć wyrobić dziecku paszport. Tylko w Małopolsce problem dotyczy 6 tys. dzieci.

Pan Maciej zawiadomienie o zmianie prawa dostał z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) pocztą 14 czerwca. Informacja została sporządzona 5 czerwca.

- Dlaczego urzędnicy tak późno ją wysłali? To zmniejsza nasze szanse na odpowiednio wczesne otrzymanie paszportu dla syna - ubolewa. Sprawdziliśmy, że urzędy dopiero po trzech latach zauważyły zmianę prawa unijnego. Poszczególne urzędy wojewódzkie co prawda na bieżąco informowały mieszkańców o zmianach, jednak do wielu ludzi informacje nie dotarły.

- Wpisy w paszporcie tracą ważność 26 czerwca br. My wyjeżdżamy na zagraniczny urlop 2 lipca. Wczasy, na które oszczędzaliśmy cały rok, są już opłacone. Nie widzę najmniejszej możliwości wyrobienia dla syna paszportu w dwa tygodnie, czyli wycieczka mi po prostu przepada - żali się pan Maciej, mieszkaniec Krakowa.

Urzędnicy z MUW nie mają sobie nic do zarzucenia.

- Dane o zmianach w prawie i o tym, że wpisy dzieci w paszportach nie będą ważne otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na początku czerwca. I natychmiast, najszybciej jak się dało podaliśmy ją do publicznej wiadomości - podkreśla Monika Frenkiel, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

W maju takie informacje pojawiły się na stronie internetowej urzędu, zostały też wysłane mediom, szkołom, samorządom i biurom podróży. Urząd Wojewódzki poinformował też listownie zainteresowanych rodziców, czyli ok. 6 tysięcy osób.

- Oczywiście informacje nie zostały wysłane natychmiast. Z ministerstwa otrzymaliśmy jedynie numery PESEL mieszkańców, musieliśmy ustalić ich adresy, a to trochę trwało - tłumaczy Frenkiel.

MSW uważa, że informacja o zmianach została podana właściwie. Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW, nie odpowiada na pytanie, dlaczego wielkiej akcji informacyjnej nie przeprowadzono np. na początku roku lub w marcu, a dopiero tuż przed wakacjami.

Wcześniej też można było z wyprzedzeniem listownie powiadomić rodziców, że 26 czerwca tracą ważność wpisy ich dzieci do paszportu. - Jeżeli ktoś został poinformowany za późno i tak ma szansę na wyrobienie dokumentu dla dziecka. Wszystkie podania o paszporty, które zostaną złożone w związku z utratą ważności wpisów dzieci będą traktowane priorytetowo - obiecuje Małgorzata Woźniak. Rodzicom, którzy chcą otrzymać dokument dla dziecka radzi jak najszybciej złożyć podanie w urzędzie.

- Termin oczekiwania nie będzie dłuższy jak 2 tygodnie - obiecuje.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w biurze paszportowym w Krakowie. Wbrew temu, co mówi rzeczniczka ministerstwa, urzędnicy rodzicom czekającym na paszporty dla dzieci wyznaczają ok. 30-dniowe terminy oczekiwania. Pani Mariola, która złożyła wczoraj podanie o paszport dla syna Dawida, otrzymała termin na ... 17 lipca.

Urzędnicy tłumaczą, że krótszy termin przyznają jedynie osobom, które np. mają już zarezerwowane terminy wczasów i wycieczek. - Na pewno zdążą na nie pojechać. Muszą tylko zaznaczyć, składając podanie o paszport, że proszą o krótszy termin oczekiwania - twierdzi Monika Frenkiel.

Gdzie starać się o paszport
Kraków, ul. Przy Rondzie 6
Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52,
Tarnów, al. Solidarności 5-9.

Dokumentem, który upoważnia dziecko do wyjazdu za granicę może być: paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty (jeżeli zezwalają na to przepisy krajów, przez które odbywa się podróż). Paszport tymczasowy dla dzieci do 5. roku życia kosztuje 30 zł i jest ważny rok. Koszt paszportu dla dzieci między 5. a 13. rokiem życia to 30 zł i dokument jest ważny 5 lat.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cxvf
a to rodzice nie myślą? to mają teraz pecha
k
krakus
drodzy rodzice, trzeba było myśleć wcześniej!
x
xyz
Ale od lat trabią w mediach, zeby wyrabiać paszporty np wiosną . Bo terminy dużo krótsze . A nie czekać na ostatnią chwilę
r
rodzic
Miałem wpisy dzieci w paszporcie. Złożyliśmy wnioski 8 czerwca a 19 paszporty już do odbioru. Zarzut można mieć ewentualnie do Rządu ale już nie do urzędu wojewódzkiego bo robi co może!!! Nie trzeba się żalić dziennikarzowi tylko złożyć wniosek o paszport i powiedzieć jaka sytuacja!!!
d
djrace
A ludzie to nigdy nic nie wiedza, co sie dziej itp. Jak słyszałem już na koniec maja ze ma to wejść. A druga sprawa w której nie ma w artykule czy Urząd wysyłał info przez promowane przez Boniego ePUAP ?
Moim zdaniem najszybsza komunikacja.
M
MM
Jeśli jedziecie do Unii Europejskiej to wyróbcie dzieciom dowód osobisty:

- czeka się około 14 dni
- bezpłatnie !!
- bez kolejek

Kilka dni temu wyrabiałem dla syna. Całość wraz z zrobieniem zdjęcia zajęła mi 20 minut.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Tysiące osób ma problem z paszportami dla dzieci
p
pol
Trzeba wyjechać 25 czerwca !
K
Kasia Tusk
Pomykają z jednego stadionu na drugi aby ogladnąć meczyk, a ciemny ludek niech stoi w kolejkach albo rezygnuje z wyjazdów.

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska