WIDEO: Barometr Bartusia
Z danych gromadzonych przez sanepid wynika, że tylko w Małopolsce od początku sezonu infekcyjnego lekarze przyjęli ponad 100 tys. osób z objawami grypy. W ostatnim tygodniu listopada do przychodni w naszym województwie zgłosiło się ponad 10 tys. osób, 27 z nich trzeba było skierować do szpitali z powodu zaostrzonych objawów ze strony układu oddechowego, czy problemów z układem krążenia.
Wirus atakuje również w innych częściach kraju. W całej Polsce przez siedem ostatnich dni listopada pomocy lekarzy wymagało ponad 112 tys. dotkniętych nim chorych, na oddziały szpitali trafiło 287 osób. W Wielkopolsce z powodu powikłań wywołanych chorobą zmarło dwoje starszych pacjentów.
Grypa czy przeziębienie? Sprawdź, jak odróżnić objawy tych chorób
Eksperci podkreślają, że największe oblężenie przychodni jeszcze przed nami, szczyt zachorowań na grypę przypada bowiem najczęściej na okres stycznia, lutego i marca.
Zbagatelizowana choroba może prowadzić do bardzo poważnych powikłań - zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, ciężkiej niewydolności oddechowej, a w konsekwencji nawet zgonu.
Najlepszych sposobem profilaktyki przed atakującym wirusem są zaś szczepienia ochronne. Skuteczność tego rodzaju preparatów wynosi nawet 70-90 proc., a jeśli do zachorowania już dojdzie, ma ono zdecydowanie łagodniejszy przebieg.
Lekarze szczepienia ochronne zalecają szczególnie osobom z grup ryzyka, wyjątkowo narażonym na powikłania jakie może wywoływać grypa. Należą do nich dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy czy osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. diabetycy.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
