Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U progu kolejnej rewolucji w energetyce. Kongres „Trendy Energetyczne” w Krakowie

DMA
Podczas Kongresu „Trendy Energetyczne”, który odbył się w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, szefowie stowarzyszeń branżowych podpisali porozumienie o współdziałaniu
Podczas Kongresu „Trendy Energetyczne”, który odbył się w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, szefowie stowarzyszeń branżowych podpisali porozumienie o współdziałaniu Zbigniew Sulima / Biuletyn AGH
Smog można pokonać? Termomodernizacja budynków to klucz do rozwiązania problemu niskiej emisji? Czy jeszcze opłaca się montować kotły opalane węglem, a może czas już poważnie pomyśleć o instalacjach fotowoltaicznych i pompach ciepła? Ile będzie nas kosztowała kolejna rewolucja w energetyce? To tylko niektóre z pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy zakończonego w piątek – w Akademii Górniczo-Hutniczej - Kongresu „Trendy Energetyczne”.

- Zmiany te będą dotyczyły nas wszystkich – przypomniał Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, jednej z najważniejszych organizacji walczących o czyste powietrze, nie tylko w Krakowie. Zaznaczył też, że już dzisiaj „musimy odpowiedzieć na pytanie, jak wyobrażamy sobie polskie domy nie w perspektywie roku, dwóch lat, ale 5, 10 czy 15”.

W najbliższej przyszłości nie uciekniemy więc od „elektryfikacji” ogrzewania, rozproszonej produkcji energii i nowoczesnych sposobów jej magazynowania w domach, odnawialnych źródeł energii, a także elektromobilności. Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła, mówił też o budynkach bez… rachunków.

- Naszym celem nie jest produkcja urządzeń grzewczych… – tę dość rewolucyjną tezę wygłosił Sebastian Walerysiak, prezes zarządu firmy Viessmann. - Celem naszej firmy jest kreowanie przestrzeni życiowej dla przyszłych pokoleń. To oznacza stworzenie takich rozwiązań, aby były przyjazne, mało uciążliwe, a przede wszystkim komfortowe - dodał.

Co zatem czeka branżę energetyczną? – Rewolucja. Sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, robotyka… To są zagadnienia, którymi już teraz musimy się zajmować. Przyszłość to digitalizacja i informatyzacja komunikacji, oczywiście wszystko w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Aby jednak dalej istnieć na rynku musimy stać się częścią globalnego systemu, musimy funkcjonować jak sieci neuronowe – zaznaczył.

I zapewne wstępem do budowy takiej sieci stało się porozumienie o współdziałaniu, które w Akademii Górniczo-Hutniczej podpisali szefowie stowarzyszeń branżowych.

Organizatorem Kongresu „Trendy Energetyczne” była redakcja GLOBEnergia oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękinii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska