Ubezpieczenie turystyczne – obowiązek, dodatek czy konieczność?

Materiał informacyjny mubi.pl
To jedno z popularniejszych ubezpieczeń kupujemy przede wszystkim przed wyjazdem za granicę, by otrzymać wsparcie ubezpieczyciela w razie konieczności zapłaty za leczenie poza Polską. Czy jednak taka ochrona może być obowiązkowa? W jakich sytuacjach będzie ona tylko dodatkiem do innego dokumentu? A może to konieczność i zawsze warto mieć ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd?

O ubezpieczeniu turystycznym można napisać dużo. My w tym artykule skupimy się przede wszystkim na sensie jego zakupu w zależności od miejsca i celu wyjazdu. Natomiast więcej o samej ochronie i zakupie polisy można przeczytać na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Co daje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne nie jest jedną ochroną. To pakiet ubezpieczeń, którego skład zależy od oferty danego ubezpieczyciela. Możemy go kupić zarówno na podróże krajowe, jak i zagraniczne. Oczywiście w tym drugim przypadku najczęściej decydujemy się na nabycie ubezpieczenia. Jakie ochrony może zawierać taki pakiet?

Podstawą każdego ubezpieczenia turystycznego obejmującego ochroną wyjazd za granicę jest ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Dodatkowo podróżny może wybrać pakiet z OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczeniem bagażu. Ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć o uprawianie sportów zimowych i letnich, a także bardziej wyszukaną aktywność, taką jak sporty ekstremalne czy wyczynowe – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne może zostać rozszerzone o ochronę nagłego pogorszenia zdrowia w związku z chorobą przewlekłą. Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie określa warunki ubezpieczenia, dlatego przed wyborem konkretnej oferty warto zajrzeć do OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).

Czy ubezpieczenie turystyczne może być obowiązkowe?

Ubezpieczenie turystyczne jest z zasady dobrowolną ochroną. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie pojawia się ono na liście tych obowiązkowych. Jednak w innych krajach dla turystów mogą niektóre ochrony być wymagane. O co dokładnie w tym chodzi?

Zacznijmy od najprostszego przykładu. We Włoszech od 1 stycznia 2022 roku każda osoba korzystająca ze stoku narciarskiego musi mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Brak takiej ochrony grozi mandatem od 100 do 150 euro, a nawet odebraniem karnetu narciarskiego.

Natomiast w niektórych krajach obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia kosztów leczenia. Takie wymagania dla turystów nakłada choćby Algieria i Madagaskar. Skąd taki pomysł? Jeśli podróżnemu przydarzy się wypadek lub ciężka choroba, to nikt nie zostawi go bez opieki. Obowiązkowa polisa z ubezpieczeniem kosztów leczenia to gwarancja odzyskania pieniędzy za leczenie turysty.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne to przydatny dodatek?

Podróżując po krajach należących do Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Wielkiej Brytanii, możemy korzystać w razie nagłego i nieplanowanego leczenia z publicznej opieki zdrowotnej, jeśli posiadamy EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Nie oznacza to, że ubezpieczenie turystyczne podczas wyjazdu do tych krajów jest zbędne. Pamiętajmy, że EKUZ ma ograniczony zakres działania. Obejmuje on wyłącznie publiczne placówki medyczne, a do tego karta nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych w górach (są one w Austrii, Słowacji czy Szwajcarii) bardzo drogie!

Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne to szereg ochron, których nie zapewnia EKUZ. Mowa tutaj o NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz assistance z wieloma usługami (transport, zakwaterowanie, pomoc informacyjna).

Jeśli wybieramy się do kraju, w którym działa EKUZ, wyróbmy sobie kartę i kupmy ubezpieczenie turystyczne. W przypadku takiej podróży możemy zdecydować się na polisę z niższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.

Dlaczego zawsze warto się ubezpieczyć?

Podczas podróży poza Europę zawsze należy mieć ubezpieczenie turystyczne. Po pierwsze, może być ono wymagane (dokładnie ubezpieczenie kosztów leczenia), więc i tak będziemy musieli je kupić na lotnisku. Po drugie, będzie ono niezmiernie pomocne w razie wypadku czy choroby. W końcu koszty leczenia za granicą mogą być horrendalnie wysokie – podobnie jak transport medyczny!

Niestety podczas wypoczynku możemy być mniej czujni i spowodować szkodę. Dzięki ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym – działa podobnie do ubezpieczenia OC samochodu – to ubezpieczyciel zapłaci za nasz błąd. Oczywiście nie możemy celowo wyrządzić komuś szkody i liczyć na wsparcie ubezpieczyciela!

Wybierając się do USA, Kanady czy egzotycznych krajów, suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być jak najwyższa. Zaleca się, by na przykład w Stanach Zjednoczonych wynosiła ona co najmniej 500 000 złotych, by można z niej było w razie długotrwałego leczenia pokryć wszystkie koszty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska