Jeśli chodzi o Akademię Górniczo-Hutniczą, kandydaci będą mogli tu tym razem wybierać spośród 68 kierunków studiów (w tym pięciu w języku angielskim). Na studiach I stopnia na maturzystów czeka ponad 4,8 tys. miejsc.
Na AGH pojawiły się trzy nowości w ofercie kształcenia na I stopniu studiów: ekoprojektowanie i cyfryzacja technologii materiałowych na Wydziale Metali Nieżelaznych, mechanical engineering na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (uczelnia podaje, że absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie jako projektanci, inżynierowie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmującego się produkcją czy eksploatacją maszyn) i computer physics na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (absolwent tego kierunku będzie znał metody matematyczne stosowane w nauce i inżynierii, zwłaszcza w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych czy techniki programowania i narzędzia informatyczne wykorzystywane w fizyce komputerowej).
Ta krakowska uczelnia techniczna ma konkretne bonusy dla najlepszych, którymi chce przyciągać wyjątkowo zdolnych młodych ludzi.
- Najlepsi kandydaci mogą liczyć na dodatkowy pakiet korzyści. W ramach programu "Prymusi AGH" uczelnia oferuje najlepszym maturzystom oraz laureatom olimpiad m.in. dodatkowe nieodpłatne formy kształcenia, w tym kursy, szkolenia, tutoring lub bezpłatne miejsce w akademikach Miasteczka Studenckiego. Dla najlepszych maturzystów miejsce w domu studenckim może być bezpłatne przez pierwszy rok studiów - informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH.
Przedstawicielka uczelni podkreśla też, że początkiem przyszłego roku zostanie oddany do użytku nowy budynek dla m.in. Centrum Technologii Kosmicznych, w którym zlokalizowany będzie habitat - wyspecjalizowane laboratorium, które umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych. Ma służyć rozwojowi oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej. Habitat będzie też pierwszym na polskich uczelniach laboratorium, w którym studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.
Politechnika Krakowska, która na studiach I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych) przygotowała 4 tys. miejsc, reklamuje się m.in. jako odpowiednie miejsce dla studentów-wynalazców. Na uczelni działa laboratorium FutureLab PK, specjalna jednostka powołana kilka lat temu, by wspierać studencką innowacyjność.
- Udziela wsparcia organizacyjnego, finansowego, promocyjnego grupom studenckim, które realizują projekty wynalazcze. Dzięki jej pomocy uczelni studenci Politechniki mogą budować pływające betonowe kajaki i wygrywać nimi międzynarodowe zawody, wysłać w stratosferę sondy kosmiczne, konstruować bolidy wyścigowe i roboty czy odkrywać nowe materiały dla medycyny. Za pośrednictwem FutureLab uczelnia organizuje konkursy na granty studenckie, dzięki którym młodzi wynalazcy mogą realizować najbardziej śmiałe pomysły - wymienia Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.
PK stworzyła też w ostatnich latach specjalne programy stypendialne, którymi nagradza najlepszych i najbardziej aktywnych studentów, i to już od I roku studiów. Uczelnia funduje nagrody finansowe dla studentów I roku, którzy z dobrymi wynikami zaliczą pierwszą sesję egzaminacyjną na PK. Uruchomiła również specjalny program premiujący aktywnych studentów-naukowców od 2021 roku. Od początku jego istnienia do odnoszących naukowe i konkursowe sukcesy studentów i doktorantów trafiło ponad pół miliona złotych. Stypendium rektora na PK - w wysokości 1250 zł - jest jednym z najwyższych w Polsce, a w tym roku akademickim otrzymuje go prawie 900 studentów tej uczelni. Ambitnych maturzystów uczelnia wyławia, organizując konkurs "O Złoty Indeks PK" - konkurs wiedzy z przedmiotów ścisłych, w którym można zdobyć dodatkowe punkty do rekrutacji na PK.
Uniwersytet Jagielloński przygotował na nadchodzący nowy rok akademicki niemal 10 tys. miejsc na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich, w tym ponad 8,6 tys. na studiach stacjonarnych oraz ponad 1,1 tys. na niestacjonarnych. Tak jak w poprzednich latach, w rekrutacji na UJ uwzględniany będzie tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej. Uniwersytet w ten sposób otwiera się szczególnie na utalentowanych; to zachęta, by uczniowie pogłębiali swoją wiedzę i na UJ przychodzili ci, którzy mają większa pasję do jej rozwijania.
- Od kilku lat prowadzimy politykę projakościową polegającą na tym, że wymagamy od kandydatów coraz wyższych kryteriów. Nie spowodowało to ucieczki osób zainteresowanych naszą ofertą. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, której od lat udaje się utrzymać liczbę studentów na stałym poziomie - podkreślił w przeddzień uruchomienia rejestracji kandydatów na nowy rok prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian. Prorektor dodał, że w tym roku nie było potrzeby otwierania nowych kierunków na studiach I stopnia - uczelnia uznała, że jej dotychczasowa oferta jest adekwatna do oczekiwań kandydatów
Ponad 3 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia czeka na maturzystów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, który również 1 czerwca startuje z rekrutacją. Od października br. na Wydziale Technologii Żywności zostanie tu uruchomiony nowy kierunek studiów inżynierskich: gastronomia i catering dietetyczny. Absolwenci tego kierunku to przyszła kadra zakładów żywienia zbiorowego, firm cateringowych czy garmażeryjnych, a także potencjalni przedsiębiorcy, którzy uruchomią własną działalność gospodarczą.
- Kształcenie będzie trwało siedem semestrów i skoncentrowane będzie na najbardziej aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in. organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw i ich dystrybucji, cateringu dietetycznego, obsługi konsumenta, grafiki i carvingu w owocach i warzywach, neurogastronomii, sztuki dekorowania stołów i potraw, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych oraz procesów produkcji potraw, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego, podstaw dietetyki, przygotowywania potraw i jadłospisów dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych czy kulturowych, przygotowania potraw tradycyjnych i regionalnych - przekazuje Izabella Majewska z URK. - Zgodnie z potrzebami pracodawców mocny akcent stawiamy na rozwój kompetencji miękkich i przedsiębiorczości, stąd przedmioty takie jak savoir-vivre i protokół dyplomatyczny, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja i negocjacje, tworzenie biznesplanów czy zarządzanie karierą - dodaje.
1 czerwca rozpoczyna się rekrutacja także na studia polskojęzyczne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. - Chcemy zapewnić naszym studentom nie tylko doskonałe warunki do nauki, ale również miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i talent. Dlatego budujemy Kampus Jana Pawła II, który będzie miejscem spotkań, dyskusji i wymiany myśli dla naszych przyszłych studentów - reklamuje Marta Mastyło, rzeczniczka uniwersytetu.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie będzie trwała od 1 czerwca do 9 lipca. Maturzyści mogą wybierać m.in. pośród nowo otwieranych kierunków:
- International business
- Nauki społeczne stosowane
- Strategiczne doradztwo organizacyjne
- Strategie rozwoju biznesu
- Transport i spedycja.
- Zachętą dla zdolnych, wybitnych maturzystów z pewnością jest oferowane przez uczelnie stypendium rektora, dedykowane dla studentów przyjętych na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego. Prawo do tego stypendium gwarantuje Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - przypominają przedstawiciele UEK.
W efekcie ubiegłorocznej rekrutacji na uczelniach w całej Polsce studia I stopnia i jednolite studia magisterskie rozpoczęło ponad 326 tys. osób. Najpopularniejszymi kierunkami - według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów - były wtedy: informatyka, psychologia, zarządzanie, prawo, a także kierunek lekarski. Czy trendy się zmieniły - dowiemy się po zakończeniu obecnej rekrutacji.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
