Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie ruszają z rekrutacją. Najzdolniejszych kuszą bezpłatnym akademikiem albo wsparciem dla młodych wynalazców

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uczelnie kuszą nowymi kierunkami, a także bonusami dla najzdolniejszych i osób z pasją do pogłębiania wiedzy
Uczelnie kuszą nowymi kierunkami, a także bonusami dla najzdolniejszych i osób z pasją do pogłębiania wiedzy Joanna Urbaniec
Rozpoczyna się czas życiowych wyborów młodych ludzi i walki o wymarzony indeks. Uczelnie ruszają z naborem na nowy rok akademicki. W czwartek (1.06) w południe startuje rejestracja kandydatów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tego samego dnia rozpoczyna się rekrutacja m.in. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Na Politechnice Krakowskiej od poniedziałku mogą się już rejestrować maturzyści chcący zostać architektami, a pozostali chętni zapraszani są od 6 czerwca. AGH uruchomi elektroniczną rejestrację 5 czerwca. Najzdolniejszych kusi np. bezpłatnym miejscem w domu studenckim.

Jeśli chodzi o Akademię Górniczo-Hutniczą, kandydaci będą mogli tu tym razem wybierać spośród 68 kierunków studiów (w tym pięciu w języku angielskim). Na studiach I stopnia na maturzystów czeka ponad 4,8 tys. miejsc.

Na AGH pojawiły się trzy nowości w ofercie kształcenia na I stopniu studiów: ekoprojektowanie i cyfryzacja technologii materiałowych na Wydziale Metali Nieżelaznych, mechanical engineering na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (uczelnia podaje, że absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie jako projektanci, inżynierowie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmującego się produkcją czy eksploatacją maszyn) i computer physics na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (absolwent tego kierunku będzie znał metody matematyczne stosowane w nauce i inżynierii, zwłaszcza w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych czy techniki programowania i narzędzia informatyczne wykorzystywane w fizyce komputerowej).

Ta krakowska uczelnia techniczna ma konkretne bonusy dla najlepszych, którymi chce przyciągać wyjątkowo zdolnych młodych ludzi.

- Najlepsi kandydaci mogą liczyć na dodatkowy pakiet korzyści. W ramach programu "Prymusi AGH" uczelnia oferuje najlepszym maturzystom oraz laureatom olimpiad m.in. dodatkowe nieodpłatne formy kształcenia, w tym kursy, szkolenia, tutoring lub bezpłatne miejsce w akademikach Miasteczka Studenckiego. Dla najlepszych maturzystów miejsce w domu studenckim może być bezpłatne przez pierwszy rok studiów - informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH.

Przedstawicielka uczelni podkreśla też, że początkiem przyszłego roku zostanie oddany do użytku nowy budynek dla m.in. Centrum Technologii Kosmicznych, w którym zlokalizowany będzie habitat - wyspecjalizowane laboratorium, które umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych. Ma służyć rozwojowi oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej. Habitat będzie też pierwszym na polskich uczelniach laboratorium, w którym studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.

Politechnika Krakowska, która na studiach I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych) przygotowała 4 tys. miejsc, reklamuje się m.in. jako odpowiednie miejsce dla studentów-wynalazców. Na uczelni działa laboratorium FutureLab PK, specjalna jednostka powołana kilka lat temu, by wspierać studencką innowacyjność.

- Udziela wsparcia organizacyjnego, finansowego, promocyjnego grupom studenckim, które realizują projekty wynalazcze. Dzięki jej pomocy uczelni studenci Politechniki mogą budować pływające betonowe kajaki i wygrywać nimi międzynarodowe zawody, wysłać w stratosferę sondy kosmiczne, konstruować bolidy wyścigowe i roboty czy odkrywać nowe materiały dla medycyny. Za pośrednictwem FutureLab uczelnia organizuje konkursy na granty studenckie, dzięki którym młodzi wynalazcy mogą realizować najbardziej śmiałe pomysły - wymienia Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.

PK stworzyła też w ostatnich latach specjalne programy stypendialne, którymi nagradza najlepszych i najbardziej aktywnych studentów, i to już od I roku studiów. Uczelnia funduje nagrody finansowe dla studentów I roku, którzy z dobrymi wynikami zaliczą pierwszą sesję egzaminacyjną na PK. Uruchomiła również specjalny program premiujący aktywnych studentów-naukowców od 2021 roku. Od początku jego istnienia do odnoszących naukowe i konkursowe sukcesy studentów i doktorantów trafiło ponad pół miliona złotych. Stypendium rektora na PK - w wysokości 1250 zł - jest jednym z najwyższych w Polsce, a w tym roku akademickim otrzymuje go prawie 900 studentów tej uczelni. Ambitnych maturzystów uczelnia wyławia, organizując konkurs "O Złoty Indeks PK" - konkurs wiedzy z przedmiotów ścisłych, w którym można zdobyć dodatkowe punkty do rekrutacji na PK.

Uniwersytet Jagielloński przygotował na nadchodzący nowy rok akademicki niemal 10 tys. miejsc na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich, w tym ponad 8,6 tys. na studiach stacjonarnych oraz ponad 1,1 tys. na niestacjonarnych. Tak jak w poprzednich latach, w rekrutacji na UJ uwzględniany będzie tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej. Uniwersytet w ten sposób otwiera się szczególnie na utalentowanych; to zachęta, by uczniowie pogłębiali swoją wiedzę i na UJ przychodzili ci, którzy mają większa pasję do jej rozwijania.

- Od kilku lat prowadzimy politykę projakościową polegającą na tym, że wymagamy od kandydatów coraz wyższych kryteriów. Nie spowodowało to ucieczki osób zainteresowanych naszą ofertą. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, której od lat udaje się utrzymać liczbę studentów na stałym poziomie - podkreślił w przeddzień uruchomienia rejestracji kandydatów na nowy rok prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian. Prorektor dodał, że w tym roku nie było potrzeby otwierania nowych kierunków na studiach I stopnia - uczelnia uznała, że jej dotychczasowa oferta jest adekwatna do oczekiwań kandydatów

Ponad 3 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia czeka na maturzystów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, który również 1 czerwca startuje z rekrutacją. Od października br. na Wydziale Technologii Żywności zostanie tu uruchomiony nowy kierunek studiów inżynierskich: gastronomia i catering dietetyczny. Absolwenci tego kierunku to przyszła kadra zakładów żywienia zbiorowego, firm cateringowych czy garmażeryjnych, a także potencjalni przedsiębiorcy, którzy uruchomią własną działalność gospodarczą.

- Kształcenie będzie trwało siedem semestrów i skoncentrowane będzie na najbardziej aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in. organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw i ich dystrybucji, cateringu dietetycznego, obsługi konsumenta, grafiki i carvingu w owocach i warzywach, neurogastronomii, sztuki dekorowania stołów i potraw, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych oraz procesów produkcji potraw, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego, podstaw dietetyki, przygotowywania potraw i jadłospisów dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych czy kulturowych, przygotowania potraw tradycyjnych i regionalnych - przekazuje Izabella Majewska z URK. - Zgodnie z potrzebami pracodawców mocny akcent stawiamy na rozwój kompetencji miękkich i przedsiębiorczości, stąd przedmioty takie jak savoir-vivre i protokół dyplomatyczny, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja i negocjacje, tworzenie biznesplanów czy zarządzanie karierą - dodaje.

1 czerwca rozpoczyna się rekrutacja także na studia polskojęzyczne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. - Chcemy zapewnić naszym studentom nie tylko doskonałe warunki do nauki, ale również miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i talent. Dlatego budujemy Kampus Jana Pawła II, który będzie miejscem spotkań, dyskusji i wymiany myśli dla naszych przyszłych studentów - reklamuje Marta Mastyło, rzeczniczka uniwersytetu.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie będzie trwała od 1 czerwca do 9 lipca. Maturzyści mogą wybierać m.in. pośród nowo otwieranych kierunków:

  • International business
  • Nauki społeczne stosowane
  • Strategiczne doradztwo organizacyjne
  • Strategie rozwoju biznesu
  • Transport i spedycja.

- Zachętą dla zdolnych, wybitnych maturzystów z pewnością jest oferowane przez uczelnie stypendium rektora, dedykowane dla studentów przyjętych na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego. Prawo do tego stypendium gwarantuje Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - przypominają przedstawiciele UEK.

W efekcie ubiegłorocznej rekrutacji na uczelniach w całej Polsce studia I stopnia i jednolite studia magisterskie rozpoczęło ponad 326 tys. osób. Najpopularniejszymi kierunkami - według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów - były wtedy: informatyka, psychologia, zarządzanie, prawo, a także kierunek lekarski. Czy trendy się zmieniły - dowiemy się po zakończeniu obecnej rekrutacji.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska