Gala wręczenia nagród w jednym z konkursów na Rolnika Roku. Po nagrody wychodzą pary, bo przecież gospodarstwo prowadzą wspólnie, więc tak też odbierają laury. "Zobacz, jakie piękne kobiety. Teraz nie odróżnisz, która z miasta, a która ze wsi" - skomentował jeden z uczestników gali do siedzącego obok kolegi. Obaj pracujący na wysokich stanowiskach w administracji rządowej.
Uczestniczki Rolnik szuka żony i użytkowniczki Instagramu zmieniają obraz kobiety ze wsi
Kolorowa chusta w kwiaty na głowie, niepełne uzębienie i fartuch przewiązany w pasie? Te czasy dawno minęły i taka charakteryzacja występuje jeszcze niekiedy w skeczach kabaretowych. W ekranizacjach XIX i XX-wiecznych powieści zobaczymy przeważnie kobiety zaniedbane i proste. Dużo tu się jednak zmieniło.
To nie są czasy, gdy rolniczka większość życia spędza na wsi, w najbliższym obejściu, gdzie mieszka i pracuje na polu oraz przy zwierzętach. Rolnictwo się wyspecjalizowało, a kobiety w większej skali usamodzielniły i nierzadko pracują poza gospodarstwem, na etacie lub prowadząc własną działalność. Albo są szefowymi, jak uczestniczki 8. edycji programu Rolnik szuka żony - Kamila w pieczarkarni, Elżbieta na plantacji truskawek.
Rolniczki - te znane z telewizji i nieco mniej popularne, ale aktywne w sieci pokazują siebie i swoją pracę na Instagramie. Ich zdjęcia znajdziecie w galerii:
Wizerunek kobiet na wsi zmienia się, podobnie jak role
Rosną aspiracje, poczucie własnej wartości, poziom wykształcenia. Wreszcie zmieniła się świadomość i wizerunek kobiet mieszkających na wsiach. Nie czują się gorsze, bo niby z jakiego powodu?
