https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Małopolska znów jednym z liderów

Małgorzata Mrowiec
Absolwenci podstawówek już wiedzą, jak im poszło na egzaminie ósmoklasisty w maju
Absolwenci podstawówek już wiedzą, jak im poszło na egzaminie ósmoklasisty w maju Wojciech Matusik
Okręgowe Komisje Egzaminacyjne opublikowały w środę (3 lipca) wyniki egzaminu ósmoklasisty, który został przeprowadzony w połowie maja. W całym kraju przystąpiło wtedy do egzaminu ok. 220,9 tys. uczniów, w tym ok. 11,3 tys. uczniów-obywateli Ukrainy. Małopolscy ósmoklasiści - już tradycyjnie - wypadli lepiej od średniej krajowej.

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 z poszczególnych przedmiotów w skali kraju są następujące (dane te dotyczą uczniów będących obywatelami Polski):

  • język polski - 61 proc. punktów możliwych do zdobycia
  • matematyka - 52 proc.
  • język angielski (ten język wybrało do zdawania 97,67 proc. uczniów) - 66 proc.
  • język niemiecki (na ten język zdecydowało się 1,60 proc. zdających) - 53 procent.

Małopolscy ósmoklasiści w każdej z części egzaminu uzyskali przeciętne wyniki lepsze od średnich krajowych. Absolwentom podstawówek w naszym regionie najlepiej poszedł egzamin z języka obcego nowożytnego. Uzyskali oni średnio:

  • z języka angielskiego (w Małopolsce do egzaminu z tego języka przystąpiło ok. 99 proc. uczniów) - 70 proc. punktów
  • z języka niemieckiego - 70 proc. punktów
  • z języka rosyjskiego - 90 proc. punktów.

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego małopolscy ósmoklasiści uzyskali średnio 67 proc. punktów możliwych do zdobycia, natomiast z egzaminu z matematyki - średnio 59 proc. punktów.

Do egzaminu ósmoklasisty w województwie małopolskim w sesji głównej, czyli w maju br., przystąpiło 22 642 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98 proc.), w tym 947 uczniów będących obywatelami Ukrainy.

Zaprezentowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mapa ze średnimi wynikami egzaminu ósmoklasisty (to średnia policzona z egzaminów z wszystkich zdawanych przedmiotów; dane nie obejmują uczniów, którzy są obywatelami Ukrainy) pokazuje, że niezmiennie małopolscy uczniowie są w gronie najlepszych w Polsce. Najwyższy średni wynik ma w tym roku województwo mazowieckie - 71,98 proc., a za nim uplasowała się właśnie Małopolska - ze średnią 70,06 procent.

A jeśli chodzi o stolicę Małopolski - kolejny rok z rzędu krakowscy ósmoklasiści należą do najlepszych w województwie, jak i w całym kraju. Średnia policzona z egzaminów z wszystkich przedmiotów wynosi w Krakowie 83,04 procent. Tym samym Kraków wypadł lepiej niż Warszawa, gdzie średnia z wszystkich egzaminów wyniosła 82,4 procent. Oba te miasta wyprzedził z kolei Sopot, uzyskując najwyższy średni wynik w Polsce: 83,44 proc. (przy czym tutaj wynik dotyczy zaledwie 160 zdających, podczas gdy w Krakowie ponad 4,7 tysiąca uczniów).

CKE, informując o wynikach tegorocznych egzaminów, którymi ósmoklasiści zamykali etap nauki w szkole podstawowej, napisała też w mediach społecznościowych:

"Gratulujemy uczniom, ich rodzicom i nauczycielom! Mamy nadzieję, że uzyskane noty pozwolą wszystkim zrealizować swoje szkolne plany!".

Przypomnijmy: każdy ósmoklasista, aby ukończyć podstawówkę, musi przystąpić do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (większość zdaje angielski). Natomiast wyniki egzaminu ósmoklasisty mają następnie kluczowe znacznie w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Absolwenci podstawówek w Krakowie właśnie teraz walczą o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. Nabór do nich trwa, jeszcze do czwartku - 4 lipca - jest czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkół i klas, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej. Również do czwartku kandydaci powinni uzupełnić swoje wnioski rekrutacyjne o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Listy przyjętych zostaną opublikowane 11 lipca o godz. 10.

W tym roku na etapie składania wniosków w elektronicznej rekrutacji na bieżąco w internecie można sprawdzać, gdzie jest najwięcej chętnych, a więc też gdzie jest największa konkurencja. Informacje, jak układa się liczba wniosków do poszczególnych szkół i klas można śledzić pod linkiem: https://rekrutacje-krakow.pzo.edu.pl/omikron-public/statistics.

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska