Według danych GUS blisko 9,8 mln Polaków to osoby w wieku 60 lat i więcej. Ponad 1,5 miliona stanowią osoby powyżej 80 roku życia. Spośród tej grupy aż 26% osób przyznaje, że często odczuwa osamotnienie. To najczęściej wdowy i wdowcy, osoby mieszkające samotnie. Często brakuje im osób, z którymi mogliby zamienić przysłowiowe parę słów. Osoby osamotnione rzadziej wychodzą z domu, a 12% z nich nigdy nie opuszcza mieszkania4. Schorowani, samotni, tęsknią za chociaż jednym dniem poza granicą swojego piętra.
Seniorzy na co dzień borykają się również z wieloma problemami. Skromne emerytury ledwo wystarczają na opłacenie bieżących wizyt lekarskich i zakup lekarstw, pokrycie rachunków za wodę, prąd, czynsz i żywność. Spośród tylu wydatków nie ma już mowy o żadnych przyjemnościach.
Przeciętna emerytura w Polsce w 2023 roku wynosiła 3 457 zł brutto. Według danych CBOS, prawie 60% osób w wieku 65+ nie może sobie pozwolić nawet na kilkudniowy odpoczynek w ciągu roku. Brak środków finansowych, problemy zdrowotne i ograniczona mobilność to bariery uniemożliwiające wielu starszym osobom samodzielne wyjście z domu. Choroby, brak rodziny i przyjaciół często sprawiają, że starsze osoby zamykają się w domach, skazane na monotonię i poczucie osamotnienia. W sytuacji, kiedy jest się więźniem czterech ścian, samotność staje się nie do wytrzymania.
Wystarczy niewiele by to zmienić
– Duszne, upalne dni dodatkowo ograniczają możliwość wyjścia z domu. Z jednej strony upał zagraża zdrowiu, z drugiej mieszkania seniorów są nieprzystosowane do tak wysokich temperatur. W większości brakuje żaluzji, okiennic czy klimatyzacji. Wiele osób mieszka w blokach w centrum miasta, daleko od miejsc zielonych i spokojnych. Możliwość spędzenia czasu nad wodą, w cieniu drzew, pod tężnią solankową, to dla wielu seniorów marzenie. A przecież to nie są wygórowane życzenia ani nierealne plany. Jeden dzień wakacji nie powinien być luksusem. – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Dlatego właśnie z myślą o samotnych seniorach, rusza kolejna edycja akcji „Wakacje jednego dnia”, w której można ufundować seniorowi jednodniową wycieczkę, ale dać o wiele więcej – czas na odpoczynek, nowe wrażenia, radość i kontakt z naturą.
Wakacje od samotności
Wolontariusze ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w ramach wolontariatu towarzyszącego regularnie odwiedzają seniorów w domach. Podczas wakacji organizują dla nich krótkie wycieczki, by seniorzy mogli spędzić swój wymarzony dzień wakacji, dokładnie tak jak chcą: w otoczeniu przyrody, zwiedzając muzeum lub na obiedzie w ulubionej restauracji z lat młodości.
– Jak wyglądają „Wakacje jednego dnia”? Jak każda wycieczka dwójki przyjaciół, to po prostu spędzenie ze sobą miłego czasu, trochę w innych okolicznościach niż zazwyczaj. Ważne jest, że wolontariusze znają stan zdrowia seniora, więc mogą dopasować aktywność do niego. W trakcie wycieczki jest też czas na obiad. Stowarzyszenie zapewnia bilety wstępu, transport, także specjalistyczny. W okolicach Krakowa seniorzy bardzo lubią jeździć do Wieliczki. – mówi Paulina Augustyniak, koordynatorka regionu w Krakowie w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich. – Wspominają potem ten dzień jeszcze przez długi czas. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia darczyńców. – dodaje.
- W ubiegłym roku wybrałyśmy się z panią Ewą do Niepołomic i do Wieliczki. Odwiedziłyśmy m.in. muzeum na Zamku Królewskim. Obie interesujemy się sztuką, więc ta wizyta sprawiła nam mnóstwo radości. Dodatkowo znalazłyśmy obraz Hipolita Lipińskiego z 1881 roku, na którym uwieczniona została przodkini pani Ewy, co szczególnie nas uradowało. Zresztą to właśnie chęć zobaczenia tego obrazu zdecydowała o tym, że pojechałyśmy do Niepołomic. - opowiada wolontariuszka Magdalena, która odwiedza panią Ewę co najmniej raz w tygodniu. Seniorka mieszka sama, nie ma znajomych. Z powodu problemów ze wzrokiem rzadko opuszczała mieszkanie. Brakowało jej spacerów i wizyt w muzeach. To się zmieniło, gdy poznała swoją wolontariuszkę.
– Sama z siebie nie mam możliwości finansowych i nie mam nikogo innego, poza Magdą, z kim mogłabym się wybrać na wycieczkę. Dzięki Stowarzyszeniu mogę i ja choć trochę skorzystać z wakacji. Zawsze lubiłam zwiedzać, uwielbiam architekturę, malarstwo. Wycieczka do Niepołomic to była dla mnie bardzo przyjemne doświadczenie. – mówi pani Ewa, seniorka.
Jak wesprzeć akcję?
Akcja potrwa do końca sierpnia, ale już dziś każdy z nas może ufundować wymarzony dzień seniorom poprzez darowiznę. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.malibracia.org.pl/wakacje. W ubiegłym roku, dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, zorganizowano 266 wycieczek indywidualnych i 7 wyjazdów grupowych dla seniorów w ramach „Wakacji jednego dnia”.
Wolontariusze Stowarzyszenia wspierają seniorów przez cały rok. Odwiedzają, zapraszają na spacer, do kina czy do teatru, dbają o ich dobre samopoczucie. Stowarzyszenie troszczy się o niemal 800 osób z 13 miast Polski.
Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom
