https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ufunduj jeden dzień wakacji seniorowi z Krakowa. Wakacje od samotności to ogromny prezent, który można podarować samotnym seniorom

Aleksandra Łabędź
Ufunduj jeden dzień wakacji seniorowi z Krakowa. Wakacje od samotności to ogromny prezent, który można podarować samotnym seniorom
Ufunduj jeden dzień wakacji seniorowi z Krakowa. Wakacje od samotności to ogromny prezent, który można podarować samotnym seniorom mat. prasowe
Dla niektórych dwutygodniowe wakacje to standard, a dla innych zaledwie jeden dzień wakacji to prawdziwy luksus. Każdy z nas ma w swoim sąsiedztwie samotnych seniorów, którzy na co dzień zamknięci są w swoich czterech ścianach, sami z chorobami i wieloma obawami przed wyjściem z domu. Dla wielu seniorów samo słowo "wakacje" to niemożliwy do osiągnięcia luksus. Tymczasem wystarczy nawet jeden dzień spędzony poza domem, który dla seniora może się okazać wymarzonymi wakacjami. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich pragnie spełnić te marzenia. W ramach kampanii „Wakacje jednego dnia” każdy może ufundować seniorowi z Krakowa wymarzony dzień wakacji.

Według danych GUS blisko 9,8 mln Polaków to osoby w wieku 60 lat i więcej. Ponad 1,5 miliona stanowią osoby powyżej 80 roku życia. Spośród tej grupy aż 26% osób przyznaje, że często odczuwa osamotnienie. To najczęściej wdowy i wdowcy, osoby mieszkające samotnie. Często brakuje im osób, z którymi mogliby zamienić przysłowiowe parę słów. Osoby osamotnione rzadziej wychodzą z domu, a 12% z nich nigdy nie opuszcza mieszkania4. Schorowani, samotni, tęsknią za chociaż jednym dniem poza granicą swojego piętra.

Seniorzy na co dzień borykają się również z wieloma problemami. Skromne emerytury ledwo wystarczają na opłacenie bieżących wizyt lekarskich i zakup lekarstw, pokrycie rachunków za wodę, prąd, czynsz i żywność. Spośród tylu wydatków nie ma już mowy o żadnych przyjemnościach.

Przeciętna emerytura w Polsce w 2023 roku wynosiła 3 457 zł brutto. Według danych CBOS, prawie 60% osób w wieku 65+ nie może sobie pozwolić nawet na kilkudniowy odpoczynek w ciągu roku. Brak środków finansowych, problemy zdrowotne i ograniczona mobilność to bariery uniemożliwiające wielu starszym osobom samodzielne wyjście z domu. Choroby, brak rodziny i przyjaciół często sprawiają, że starsze osoby zamykają się w domach, skazane na monotonię i poczucie osamotnienia. W sytuacji, kiedy jest się więźniem czterech ścian, samotność staje się nie do wytrzymania.

Wystarczy niewiele by to zmienić

– Duszne, upalne dni dodatkowo ograniczają możliwość wyjścia z domu. Z jednej strony upał zagraża zdrowiu, z drugiej mieszkania seniorów są nieprzystosowane do tak wysokich temperatur. W większości brakuje żaluzji, okiennic czy klimatyzacji. Wiele osób mieszka w blokach w centrum miasta, daleko od miejsc zielonych i spokojnych. Możliwość spędzenia czasu nad wodą, w cieniu drzew, pod tężnią solankową, to dla wielu seniorów marzenie. A przecież to nie są wygórowane życzenia ani nierealne plany. Jeden dzień wakacji nie powinien być luksusem. – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Dlatego właśnie z myślą o samotnych seniorach, rusza kolejna edycja akcji „Wakacje jednego dnia”, w której można ufundować seniorowi jednodniową wycieczkę, ale dać o wiele więcej – czas na odpoczynek, nowe wrażenia, radość i kontakt z naturą.

Wakacje od samotności

Wolontariusze ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w ramach wolontariatu towarzyszącego regularnie odwiedzają seniorów w domach. Podczas wakacji organizują dla nich krótkie wycieczki, by seniorzy mogli spędzić swój wymarzony dzień wakacji, dokładnie tak jak chcą: w otoczeniu przyrody, zwiedzając muzeum lub na obiedzie w ulubionej restauracji z lat młodości.

– Jak wyglądają „Wakacje jednego dnia”? Jak każda wycieczka dwójki przyjaciół, to po prostu spędzenie ze sobą miłego czasu, trochę w innych okolicznościach niż zazwyczaj. Ważne jest, że wolontariusze znają stan zdrowia seniora, więc mogą dopasować aktywność do niego. W trakcie wycieczki jest też czas na obiad. Stowarzyszenie zapewnia bilety wstępu, transport, także specjalistyczny. W okolicach Krakowa seniorzy bardzo lubią jeździć do Wieliczki. – mówi Paulina Augustyniak, koordynatorka regionu w Krakowie w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich. – Wspominają potem ten dzień jeszcze przez długi czas. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia darczyńców. – dodaje.

- W ubiegłym roku wybrałyśmy się z panią Ewą do Niepołomic i do Wieliczki. Odwiedziłyśmy m.in. muzeum na Zamku Królewskim. Obie interesujemy się sztuką, więc ta wizyta sprawiła nam mnóstwo radości. Dodatkowo znalazłyśmy obraz Hipolita Lipińskiego z 1881 roku, na którym uwieczniona została przodkini pani Ewy, co szczególnie nas uradowało. Zresztą to właśnie chęć zobaczenia tego obrazu zdecydowała o tym, że pojechałyśmy do Niepołomic. - opowiada wolontariuszka Magdalena, która odwiedza panią Ewę co najmniej raz w tygodniu. Seniorka mieszka sama, nie ma znajomych. Z powodu problemów ze wzrokiem rzadko opuszczała mieszkanie. Brakowało jej spacerów i wizyt w muzeach. To się zmieniło, gdy poznała swoją wolontariuszkę.

– Sama z siebie nie mam możliwości finansowych i nie mam nikogo innego, poza Magdą, z kim mogłabym się wybrać na wycieczkę. Dzięki Stowarzyszeniu mogę i ja choć trochę skorzystać z wakacji. Zawsze lubiłam zwiedzać, uwielbiam architekturę, malarstwo. Wycieczka do Niepołomic to była dla mnie bardzo przyjemne doświadczenie. – mówi pani Ewa, seniorka.

Jak wesprzeć akcję?

Akcja potrwa do końca sierpnia, ale już dziś każdy z nas może ufundować wymarzony dzień seniorom poprzez darowiznę. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.malibracia.org.pl/wakacje. W ubiegłym roku, dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, zorganizowano 266 wycieczek indywidualnych i 7 wyjazdów grupowych dla seniorów w ramach „Wakacji jednego dnia”.

Wolontariusze Stowarzyszenia wspierają seniorów przez cały rok. Odwiedzają, zapraszają na spacer, do kina czy do teatru, dbają o ich dobre samopoczucie. Stowarzyszenie troszczy się o niemal 800 osób z 13 miast Polski.

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska