MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UKEN w Krakowie chce uruchomić nowe kierunki: lekarski i pielęgniarstwo. Podpisano list intencyjny z dwoma szpitalami

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
PAP
PAP
UKEN w Krakowie chce uruchomić nowe kierunki: lekarski i pielęgniarstwo. Podpisano list intencyjny z dwoma szpitalami
UKEN w Krakowie chce uruchomić nowe kierunki: lekarski i pielęgniarstwo. Podpisano list intencyjny z dwoma szpitalami Anna Kaczmarz / Polska Press
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie, szpital św. Jana Pawła II i szpital Ludwika Rydygiera, a także województwo małopolskie podpisały we wtorek, 16 kwietnia, list intencyjny o współpracy na rzecz utworzenia kierunków lekarskiego i pielęgniarstwa. UKEN planuje uruchomić stacjonarne studia pielęgniarskie od 1 października tego roku, a studia lekarskie – najwcześniej od października 2025 r. Tymczasem Collegium Medicum UJ wydało oświadczenie w sprawie wypowiedzi rektora Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej prof. Piotra Borka nt. współpracy obu uczelni w zakresie organizacji zajęć z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego UKEN.

Jak informuje PAP, początkowo kierunki te mają działać w strukturach Instytutu Nauk Medycznych UKEN, ale za trzy, cztery lata uczelnia chciałaby uruchomić odrębny Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, prowadzący nie tylko działalność dydaktyczną, ale i naukowo-badawczą.

- Jest mi miło, że mogę podziękować za dobrą wolę, wolę współpracy, za otwartość – powiedział rektor UKEN prof. Piotr Borek.

Mówiąc o wykwalifikowanej kadrze szpitala św. Jana Pawła II i szpitala Rydygiera, określił on podpisany list jako „rękojmię, że adepci, studenci, będą mieli szanse uzyskiwać najwyższej jakości kwalifikacje”.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślił, że list przyczyni się do utworzenia kierunku lekarskiego, co wpłynie na zmniejszenie deficytu medyków. O zapełnieniu luki kadr medycznych mówił też prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera Artur Asztabski: - To w przyszłości także dla naszego szpitala oznacza dopływ nowej kadry – powiedział Asztabski.

Na szanse rozwoju naukowego, uzyskiwania stopni naukowych, jakie da medykom współpraca z uniwersytetem, zwróciła zaś uwagę zastępca dyrektora ds. nauki, badań i innowacji Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II prof. Anetta Undas: - Wiedzą i umiejętnościami chcielibyśmy się podzielić z młodymi ludźmi, którzy pragną być lekarzami, pielęgniarkami – powiedziała zaznaczając, że współpraca uczelni ze szpitalem oznacza także lepszą diagnostykę i leczenie.

Jeżeli chodzi o kierunek pielęgniarski, to – jak poinformował rektor Borek - władze uczelni wystąpiły już o zgodę ministerstwa nauki na jego uruchomienie. Kierunek lekarski ma być uruchomiony najwcześniej w 2025 r., ponieważ UKEN chce się do tego jak najlepiej przygotować.

Uniwersytet planuje, że na I rok kierunku lekarskiego przyjmie maksymalnie 100 osób, a kierunku pielęgniarskiego – kilkadziesiąt. Uczelnia podpisała już wcześniej umowy o współpracy z kilkunastoma szpitalami i z ośrodkami opieki zdrowotnej z Małopolski. Są to m.in. szpitale: Rydygiera, św. Jana Pawła II, św. Ludwika w Krakowie, szpital J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, szpital Jana Pawła II w Nowym Targu, szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej i hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Władze UKEN są też po rozmowach z prorektorem Collegium Medicum UJ, który – jak podkreślił prof. Borek – wyraził wolę umożliwienie studentom UKEN odbywania zajęć w prosektorium.

- To bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście tego, że Collegium Medicum zawiesza kształcenie na studiach niestacjonarnych i o ile pamiętam znika tam limit 150 kandydatów na studia niestacjonarne. Gdybyśmy uruchomili kierunek w limicie 100 osób i tak nie wypełnimy tej luki – powiedział rektor UKEN.

Oświadczenie Collegium Medicum UJ

Tymczasem prorektor UJ ds. CM prof. Tomasza Grodzickiego wydał oświadczenie dotyczące wypowiedzi Rektora Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej prof. Piotra Borka nt. współpracy obu uczelni w zakresie organizacji zajęć z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego UKEN.

- W związku z wczorajszą (16.04.2024 r.) wypowiedzią Rektora Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej prof. Piotra Borka: "Jesteśmy też po rozmowach z prorektorem Collegium Medicum UJ, który wyraził chęć pomocy w zakresie zajęć z anatomii praktycznej, czyli zajęć prosektoryjnych", informuję, że UKEN wystąpił do Collegium Medicum UJ z propozycją współpracy w zakresie organizacji zajęć z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego UKEN, natomiast do tej pory nasza uczelnia nie zawarła żadnego porozumienia w tej sprawie, jak również nie widzi takiej możliwości w najbliższej przyszłości - czytamy w oświadczeniu.

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska