Wykonany z brązu pomnik dla Krakowa ma niecały metr wysokości. Przedstawia księżniczkę Annę w okresie dzieciństwa. Księżniczka jest ubrana w długą szatę, na głowie ma delikatną koronę przypominającą wianek, a do serca przytula księgę - przybyła na dwór francuski z oświeconego Kijowa Anna była bowiem jedyną piśmienną osobą we francuskiej rodzinie królewskiej.
Anna Jarosławówna (Anne de Kiev) urodziła się ok. 1024 roku. Była młodszą córką kijowskiego księcia Jarosława Mądrego. W 1051 r. została wydana za króla Francji Henryka I i została królową Francji. Pierwszym większym przystankiem Anny w drodze do Francji był Kraków, gdzie zapragnęła ona odwiedzić swoją ciotkę – księżnę Marię Dobroniegę (była ona żoną króla polskiego Kazimierza I Odnowiciela). Planowana na kilka tygodni wizyta miała się przerodzić w kilkumiesięczny pobyt Anny Jarosławówny w Krakowie. Anna była matką króla Francji Filipa I. W historii Francji zapisała się jako prababka prawie 30 królów. Po roku 1076 informacje o niej praktycznie się urywają.
Rzeźba, która stanęła na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich, została zaprojektowana przez Fedira Bałandina. Jej wykonawcą jest ukraiński artysta Konstantyn Skrutycki. Pomnik został podarowany Krakowowi przez organizację społeczną „Cztery Królowe” oraz Kijowską Miejską Administrację Państwową Kijowa podczas ubiegłorocznych Dni Kijowa w Krakowie.
We wtorkowym odsłonięciu rzeźby wzięła udział oficjalna delegacja Kijowa, z wicemerem miasta Wałentynem Mondryjiwskim na czele, a także zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.
- Hala Targowa. Tu zatrzymał się czas [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
- Niesamowite! Te chałupy znajdują się w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Bez wiz do USA. Do tych miast polecimy z Polski [CENY]
- Który z krakowskich radnych jest najlepszy? Który to leser?
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce [RANKING]
