Minimum 5-letnii staż pracy w obszarze kultury, co najmniej 3 lata na stanowisku kierowniczym, wykształcenie magisterskie, komunikatywny angielski albo - dla obcokrajowców - komunikatywny polski, dobry stan zdrowia to standardowe wymogi w przypadku ubiegania się o stanowisko dyrektorskie w instytucjach kultury. W przypadku tego stanowiska premiowana będzie wiedza o polskim i międzynarodowym polu sztuki, krytyki i rynku dzieł sztuki, doświadczenie z zakresu prezentacji sztuki współczesnej czy wysokie kompetencje interpersonalne, a także z zakresu polubownego rozwiązywania sporów i zarządzania kryzysem.
Kandydaci powinni przedstawić m.in. autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju muzeum, misję i wizję rozwoju instytucji na okres trzech lat oraz koncepcję finansowania działalności muzeum.
Chętni na objęcie stanowiska po Marii Annie Potockiej mają czas do 14 marca na zgłoszenie się. Nazwisko osoby, która pokieruje MOCAK-iem poznamy w połowie lipca.
Po sprawdzeniu ofert pod względem formalnym, kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostanie zweryfikowana znajomość języka angielskiego, a kandydaci będą mieli okazję zaprezentować swoje koncepcje prowadzenia muzeum.
Nowy dyrektor lub dyrektorka MOCAK-u będzie zarządzał(a) muzeum od 3 do 7 lat.
Pierwszy konkurs na dyrektora MOCAK-u
To pierwszy konkurs na stanowisko dyrektora w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, od powołania MOCAK-u w 2010 roku stanowisko to piastowała Maria Anna Potocka. I zapowiadało się, że będzie dyrektorowała w muzeum aż do 2031 roku, zgodnie z kontraktem, jaki zafundował na odchodnym dyrektorce Muzeum Sztuki Współczesnej Jacek Majchrowski.
Jednak 8 listopada decyzją prezydenta Aleksandra Miszalskiego Maria Anna Potocka przestała być dyrektorką Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
- Podjąłem decyzję, że pani dyrektor powinna odejść ze swojego stanowiska. Uważam, że bez względu na to, jak dobrym jest fachowcem w swojej dziedzinie, jak wielkie ma zasługi dla muzeum, dla kultury Krakowa, dla dziedzin nauki, którymi się zajmuje, to jednak czym innym jest bycie fachowcem w swojej dziedzinie, a czym innym jest bycie osobą stworzoną do zarządzania instytucją do pracy z ludźmi - mówił Aleksander Miszalski na obradach Rady Miasta 23 października, przedstawiając sytuację w MOCAK-u. - Nie zgadzam się na to, byśmy w tej materii chodzili na jakikolwiek kompromisy. Nie zgadzam się na to, by łamać prawo pracy. Nie zgadzam się na to, by kogokolwiek w jakikolwiek sposób mobbował.
To pokłosie afery mobbingowej. W lipcu tego roku Lidia Krawczyk, była kuratorka Bunkra Sztuki wygrała sprawę o mobbing. Gdy nadużycia władzy miały miejsce dyrektorką tej instytucji była Maria Anna Potocka i to właśnie jej dotyczą zarzuty kierowane przez Lidię Krawczyk. Jako pierwsza sprawę opisała krakowska "Gazeta Wyborcza".
Formalnie okres wypowiedzenia stosunku pracy Marii Annie Potockiej upłynie 28 lutego 2025 roku. Jak dowiedzieliśmy się wcześniejsze odwołanie Marii Anny Potockiej (w trakcie trwania kontraktu i powołania) nie wiązało się z wypłatą odszkodowania.
Od czasu odwołania Potockiej ze stanowiska obowiązki dyrektora pełni jeden z jej zastępców - Grzegorz Kuźma.
Dyrektorskie konkursy w Krakowie
MOCAK to niejedyna instytucja, w której trwa konkurs na dyrektora. Z początkiem roku mamy poznać osobę, która pokieruje Muzeum Narodowym - resort kultury, który jest organizatorem konkursu przedłużył procedurę do 31 stycznia.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że o fotel w MNK powalczy sześć osób. Wiadomo, że jedną z nich jest Andrzej Szczerski.
Wiadomo już natomiast, że na kolejną kadencję zostanie na Wawelu Andrzej Betlej.
