Ulgi podatkowe 2020. Rodzaje ulg dla poszczególnych podatników
Ulga internetowa
Kto nie posiada internetu? Ulga wciąż obowiązuje w 2020 roku, ale nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Na odliczenie może liczyć osoba, która wydaje pieniądze na internet oraz związane z nim wydatki. Dlatego, żeby uzyskać ulgę należy przedstawić rachunki za internet. Największą szansę na odliczenie posiada osoba, która korzysta z ulgi po raz pierwszy, albo skorzystała z niej w roku poprzednim. Z ulgi można skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata. Ulga dotyczy PITu - 28, 3 oraz 37. Kwotą maksymalną do odliczenia za rok 2019 było 760 złoty na osobę. Jeżeli podatnik poniósł mniejszą sumę to wpisuje koszty.
Ulga rehabilitacyjna
Skorzystać z tej ulgi mogą osoby niepełnosprawne lub osoby, które zajmują się taką osobą. Odliczenie obejmuje kwotę wydatków za sprzęt, leki (100 zł/mies.) oraz rekonwalescencję. Aby uzyskać ulgę należy przedstawić dowód poniesienia wydatków, orzeczenie o niepełnosprawności oraz zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków. Trzeba jednak pamiętać, że rodzaje odliczeń wydatków dzielą się na limitowane i nielimitowane. Ulga dotyczy PITu -28, 36, 37.
Ulga prorodzinna
Z tzw. ulgi na dzieci mogą skorzystać rodzice, którzy sprawują władzę rodzicielską, opiekunowie prawni oraz rodziny zastępcze. Jest ona zależna od ilości dzieci. Aby uzyskać ulgę należy przedstawić odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły oraz potwierdzenie bycia opiekunem. Przysługuje rodzicom, których dzieci są małoletnie, otrzymuje zasiłek i rentę socjalną (niezależnie od wieku) oraz te, które ukończyły 25 rok życia, ale wciąż się uczą. Za dochód dziecka rozumie się przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Jeżeli dziecko pracuje, nawet jeżeli jest to praca sezonowa, ulga może zostać utracona, gdy przekroczy kwotę 3089 złoty netto w skali roku. Ulga dotyczy PITu -28, 36, 37
Ulga dla krwiodawców
Darowizna oddania krwi jest wynagradzana ulgą. Jedyne co musisz przynieść to potwierdzenie od stacji krwiodawstwa. Ile kosztuje krew? Odliczenie jest obliczane na podstawie ilości oddanej krwi, osocza którą osoba oddała bezpłatnie oraz wielkość jej dochodu. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia oddanie litra krwi wynosi 130 złoty, a osocza – 170. Ulga dotyczy PITu – 28, 36, 37.
Ulga na nowe technologie
Ta ulga pozwala na rozwój nowych technologii dla przedsiębiorców. Kwota odliczenia wynosi 50% wydatków poniesionych na nowe technologie. Jednak odliczana kwota nie może przewyższać ubiegłorocznego dochodu z działalności gospodarczej. Do nowych technologii zalicza się np. wykup praw autorskich, licencji, oprogramowań oraz know-how. Ulga dotyczy PITu – 36 i 36L. Aby otrzymać ulgę należy przedstawić dokumenty stwierdzające wysokość poniesionych wydatków oraz opinię o nowej technologii od jednostki naukowej. Zeznanie podatkowe trzeba przechowywać 5 lat od końca roku, w którym złożyło się zeznanie.
Ulga odsetkowa
Ta ulga przysługuje jedynie osobom, które zaciągnęły kredyt między 1 stycznia 2002 r., a 1 stycznia 2007 r. Dotyczył on sfinansowania inwestycji, które wiązały się z potrzebami mieszkaniowymi. Przysługuje również na kredyt zaciągnięty na spłatę kredytu mieszkaniowego. Limit odliczenia obejmuje część kredytu, która nie przekracza kwoty 325 990 złotych. Należy przedstawić dowody potwierdzające poniesienie wydatków oraz zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek. Ulga dotyczy PITu – 28, 36, 37.
Darowizna kościelna, na cele pożytku publicznego, na cele edukacyjne szkół
Jeżeli osoba jest chętna, może złożyć darowiznę. Obejmuje ona 6% dochodu podatnika. Wtedy wymagane jest potwierdzenie przyjęcia darowizny, dokument z informacją o darczyńcy, przekazanej kwocie i dacie wpłaty.
Dotyczy PITu:
- na cele kultu religijnego PIT – 28, 36, 37
- na cele użytku publicznego PIT – 28, 36, 37
- na cele edukacyjne szkół PIT – 28, 36, 36L
Zwrot niezależnie pobranych świadczeń
Ta ulga dotyczy zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, gdy zostało oddane i zwiększyło ono dochód podlegający opodatkowaniu, a także gdy zwrócone świadczenie nie zostało potrącone przez płatnika. Jeżeli kwota zwrotów nienależnie pobranych świadczeń przekracza kwotę dochodu, jej odliczanie może być rozłożone na okres 5 lat. Aby otrzymać ulgę należy przedstawić dowód zwrotu świadczeń. Dotyczy PITu – 28, 36, 37.
Odliczanie składek społecznych i zdrowotnych
Ulga obejmuje wysokość zapłaconych lub pobranych składek w 2019 roku. Aby uzyskać to odliczenie należy przedstawić dokument potwierdzający pobranie lub zapłacenie składek oraz RMUA. W obu przypadkach dotyczy PITu – 28, 36, 36L, 37.
Wpłaty na IKZE
Są to wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Kwoty można już odliczyć od podatku w roku dokonania pierwszej wpłaty. Z ulgi mogą skorzystać posiadacze konta, którzy rozliczają się samodzielnie, z małżonkiem, albo jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Maksymalna kwota odliczeń stanowi maksymalny limit rocznych wpłat na IKZE. Jest on corocznie podawany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W 2020 roku, a więc w PITcie za 2019 rok, będzie wynosił 6272, 40 złotych. Aby uzyskać ulgę należy przedstawić dokument potwierdzenia pobranych lub zapłaconych składek. Dotyczy PITu – 28, 36, 36L, 37.
