Prace na terenie dawnego kamieniołomu już trwają. Przetarg na wykonanie robót w ramach I etapu inwestycji wygrała firma Mika z Nasiechowic. Za kwotę 3,5 mln złotych teren zostanie uporządkowany, ogrodzony, powstanie droga dojazdowa a budynek gospodarczy będzie wyremontowany. Ta część prac powinna się zakończyć we wrześniu.
To jednak dopiero wstęp do tego, w co ma się zmienić kamieniołom w Ulinie. Wartość prac w ramach drugiego etapu inwestycji jest szacowana na 15 milionów złotych, gdyż do otrzymanej dotacji z Polskiego Ładu gmina dołoży jeszcze swój udział.
Pierwszym elementem nowego ośrodka ma być wieża widokowa z platformą i przeszklonym dnem, przez które będzie można podziwiać widok pod nogami. A będzie to wysokość około 60 metrów. Wójt Lesław Blacha uspokaja jednak, że nie trzeba będzie aż tak wysoko wychodzić po schodach.
- Zbudujemy normalne podejście na szczyt kamieniołomu, a stamtąd do przejścia po schodach pozostanie jeszcze tylko 12 metrów – zapowiada.
Oprócz tego będzie zbiornik wodny z podświetlaną fontanną, basen o wymiarach 18 na 10 metrów, sala konferencyjna, restauracja. Swoją nową i większą siedzibę ma w Ulinie Wielkiej znaleźć również „Motylarnia”, działająca w tej chwili w Czaplach Wielkich. Jeżeli środki pozwolą, to być może powstanie jeszcze kino letnie i sztuczna ścianka wspinaczkowa.
Ogłoszenia o przetargu na wykonanie drugiego etapu prac należy się spodziewać jesienią. Wcześniej trzeba bowiem dokonać zmian w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: kamieniołom musi zmienić przeznaczenie na teren rekreacji.
- Zastanawiamy się jeszcze nad formą przetargu. Myśleliśmy o trybie „zaprojektuj i wybuduj”, ale coraz bardziej skłaniam się do tego, by dokumentację opracować we własnym zakresie w czasie, gdy trwają jeszcze prace w ramach pierwszego etapu. Udałoby się nam dzięki temu zaoszczędzić kilka miesięcy - mówi wójt Blacha.
Rozpoczęcia prac budowlanych w ramach drugiego etapu przekształcenia kamieniołomu należy się spodziewać na wiosnę przyszłego roku.
FLESZ - Bon turystyczny ważny do września

- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Książ Wielki. Dyrektor Sadowska o strefie gospodarczej: Sprawy idą w dobrym kierunku
- Mieszkać na wsi, ale niedaleko od Krakowa. Ceny działek budowlanych w pow. krakowskim
- Nowe Brzesko z budżetem na 2022 rok. Będzie sporo „wodnych” inwestycji
- Korea, Prusy, Praga. Dziwne nazwy małopolskich wsi [TOP20]