Docelowo zebrane przedmioty mają być prezentowane w ramach wydarzeń jubileuszowych. Jak wskazują przedstawiciele UEK, pamiątki tym samym przysłużą się obchodom stulecia, pozwalając wszystkim szerzej spojrzeć na bogatą i ciekawą historię uniwersytetu.
W zależności od decyzji właścicieli pamiątek, mogą one zostać przekazane na stałe na rzecz UEK lub jedynie tymczasowo wypożyczone. Ponadto w przypadku dokumentów lub zdjęć możliwe jest również udostępnienie ich Uczelni jedynie w celu skopiowania.
By usprawnić proces przekazywania i użyczania pamiątek, uczelnia prosi o wcześniejszy kontakt mailowy lub telefoniczny z pracownikiem Departamentu Marki i Komunikacji - Marcinem Bojarskim (Kampus UEK, ul. Rakowicka 27, budynek: Księżówka, I piętro, pokój K9. Telefon: 12 293 55 69, e-mail: [email protected]).
"Prosimy o dołączenie krótkiego opisu przekazywanych przedmiotów, który pozwoli nam lepiej zrozumieć ich kontekst oraz znaczenie. Kluczowe pozostają zwłaszcza informacje dotyczące pozyskania i pochodzenia danych pamiątek" - podkreśla uczelnia w opublikowanym komunikacie o zbiórce pamiątek.
Uniwersytet Ekonomiczny informuje zarazem, że zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia wybranych pamiątek, w szczególności, gdy w przekazanej formie nie nadają się one do ekspozycji lub ich stan wskazywałby na możliwość uszkodzenia w trakcie przekazania.
Przypomnijmy: uczelnia istnieje od 28 maja 1925 roku. Powstała jako państwowe Wyższe Studium Handlowe, z inicjatywy dwóch przedsiębiorczych badaczy: Arnolda Bollanda - wybitnego chemika i cenionego towaroznawcy oraz Albina Żabińskiego - ekonomisty i prawnika. Wspierani przez Izbę Handlowo-Przemysłową i krakowską kongregację kupiecką stworzyli placówkę dydaktyczną, która miała za zadanie wypuszczać w świat handlu i finansjery gruntownie przygotowanych specjalistów od gospodarki. Ustawa z 1937 r. zaliczyła Wyższe Studium Handlowe w poczet szkół akademickich - od tego roku znane było ono pod nazwą Akademii Handlowej.
Wybuch wojny i niemiecka agresja na Polskę przerwały działalność uczelni. Podjęto wówczas potajemne nauczanie, z którego skorzystała część dotychczasowych studentów. W 1950 r. uczelnię upaństwowiono i przekształcono w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Z kolei w 1974 r. uczelnia uzyskała nazwę Akademia Ekonomiczna w Krakowie. Ostatnia zmiana nazwy - na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - i statusu nastąpiła w 2007 roku. Uczelnia otrzymała wtedy prawa uniwersytetu i stała się jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce.
Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu
