Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody męczeństwa św. Maksymiliana - 78. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina

Magdalena Palka
Archiwum gk
Już jutro (środa 14 sierpnia) w Harmężach i w Oświęcimiu odbędą się uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w 78. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. O godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wierni celebrować będą „Transitus” – nabożeństwo przejścia o. Kolbego z tego świata do nieba. Bezpośrednio po nim czciciele św. Maksymiliana z relikwiami Męczennika udadzą się pieszo do oddalonego o 5 km byłego niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie wezmą udział we mszy św. na Placu Apelowym przy Bloku 11.

Eucharystia o godz. 10.30 sprawowana będzie m.in. przez ks. abpa Marka Jędraszewskiego, ordynariusza archidiecezji krakowskiej; ks. bpa Piotra Gregera, biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej i o. Mariana Gołąba, ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów.

Tuż przed mszą św. przedstawiciele zakonu, z którego wywodzi się św. Maksymilian, i diecezji, której patronuje, nawiedzą głodową celę śmierci o. Kolbego. Złożą też kwiaty pod Ścianą Straceń i będą się tam modlić za wszystkie ofiary obozu.

Święty Maksymilian Maria Kolbe (XIX/XX w.) był franciszkaninem, założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy, założycielem ruchu maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej”, męczennikiem Auschwitz (14 sierpnia 1941 r.).

1971 roku został wyniesiony na ołtarze. 1972 roku odznaczony pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2011 (70. rocznica śmierci) był Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W uzasadnieniu Senatorowie RP świętego franciszkanina nazwali: wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków dwudziestego wieku, symbolem ofiar nazizmu, symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka, obrońcą godności człowieka, wzorcem cnót, autorytetem moralnym, bohaterem o heroicznej odwadze, wychowawcą, społecznikiem, obywatelem świata. A za Janem Pawłem II dodatkowo - „patronem trudnych czasów”.

Materiały prasowe: Centrum św. Maksymiliana Kolbe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska