Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gala Nagrody im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu
Jak co roku odbyła się gala, podczas której wyłonieni zostali laureaci odbyła się w Oświęcimskim Centrum Kultury. Kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z kościoła w Harmężach, która jest symbolem nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską wręczył bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

- Mamy do czynienia z ogromną ilością dobra, łaski Bożej i zaangażowania ludzkiego. Można by powiedzieć, że każda osoba, która tutaj została przedstawiona, zasługuje przynajmniej na uwagę – powiedział duchowny.

W imieniu laureatki „Nagrody św. Maksymiliana” Jolanty Zapały kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” odebrała jej siostrzenica Ewa Urbańczyk.

- Niestety, nie mogłam wziąć udziału w tej niezwykłej uroczystości, bo właśnie wracałem od syna ze Stanów Zjednoczonych. Zarówno nominacja, jak i szczególnie przyznanie nagrody jest dla mnie ogromnie miłą niespodzianką. Fakt, że dostrzeżono i doceniono moją działalność, przyznając tak prestiżową nagrodą stanowi dla mnie wielką satysfakcję - mówi Jolanta Zapała.

Była nominowana przez parafię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, gdzie proboszczem jest ks. Łukasz Krysmalski SDB. Laureatka to długoletnia dyrektorka Przedszkola Samorządowego w Zaborzu, która od 18 lat pisze scenariusze i reżyseruje słynne „Jasełka Salezjańskie”.
Ponadto od wielu lat prowadzi chór „Canticum” w salezjańskim sanktuarium oraz zespół „Cantare” w parafii w Grojcu. W dorobku ma m.in. nagrodę za skomponowanie hymnu ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje od lat biegi sołeckie, ogniska bożonarodzeniowe, pikniki dla seniorów oraz festyny dla dzieci i młodzieży.

Podczas gali w Oświęcimskim Centrum Kultury przyznano także nagrodę specjalną
Wśród kandydatów do tegorocznej nagrody byli: prowadzące Zakład Opiekuńczo-Leczniczy siostry boromeuszki z Cieszyna, Stowarzyszenie Cudownego Medalika w Skoczowie z jego szefową Urszulą Raszką, propagator kultu św. Jakuba i św. Mikołaja Bogusław Żbel z parafii w Simoradzu oraz ks. Kamil Kuchejda, duszpasterz młodzieży wyłoniony przez Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Na niedzielnej gali kapłana reprezentowali Jadwiga i Ryszard Borowiec oraz moderator ks. Jacek Moskal.

Po raz pierwszy przyznano specjalną nagrodę dla nieżyjącego kandydata do tego wyróżnienia, którą otrzymał śp. Piotr Jędrzejko, komandor Rycerzy św. Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej, zmarły 14 grudnia ubiegłego roku.
Gala w Oświęcimskim Centrum Kultury rozpoczęła się wykładem Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, poświęconym historii figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, wyrzeźbionej w stolarni obozu przez jednego z więźniów Bolesława Kupca z Poronina. Kopia tej figurki stanowi od ośmiu lat wspomnianą nagrodę.
Na zakończenie wieczoru odbył się specjalny spektakl teatralny pod tytułem „Przed sklepem jubilera” na podstawie tekstu Karola Wojtyły. Przedstawienie odegrali aktorzy-amatorzy z Cieszyna, pod kierunkiem ks. Tomasza Sroki. Po spektaklu Stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra odznaczyło Joannę Lazar Chmielowską – muzyk, organistkę w kościele Jezusowym w Cieszynie oraz nauczycielkę języka angielskiego w cieszyńskim Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego – za jej postawę, która służy budowaniu ekumenizmu na Śląsku Cieszyńskim.
Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Eryk Goczał i jego team jeżdżą takimi samochodami. To taurusy T3 max
- Zabytkowa Kopalnia Węgla Jawiszowice to niezwykły projekt. Będzie jak podróż w czasie
- Kalendarz z mieszkańcami Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej na niezwykłych zdjęciach
- KIBICE. Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy. Była zabawa. DUŻO ZDJĘĆ
- W Oświęcimiu Orszakiem Trzech Króli podtrzymali tradycję kolędowania. WIDEO, ZDJĘCIA
- Tak minął rok 2023 w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim
