Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczyste ustanowienie sanktuarium św. Jana Kantego w Kętach
Uroczystościom ustanowienia 20 października 2024 roku sanktuarium św. Jana Kantego przewodniczył ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej bp Roman Pindel. Wzięli w nich udział licznie kapłani z Archidiecezji Krakowskiej i wspomnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Był to kulminacyjny moment Roku św. Jana Kantego, w związku z 550. rocznicą jego śmierci.

Historię kultu świętego z Kęt przedstawiły reprezentantki Bractwa św. Jana Kantego. Z kolei proboszcz parafii ks. Zbigniew Jurasz w imieniu wspólnoty i czcicieli św. Jana poprosił biskupa o ustanowienie sanktuarium. Dekret o erygowaniu Sanktuarium św. Jana Kantego odczytał ks. prałat Stanisław Morawa, wikariusz biskupi do spraw sanktuariów diecezji bielsko-żywieckiej.

Biskup Pindel zwrócił uwagę w homilii, że Jan Kanty był wybitnym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także zasłynął jako człowiek wielkiej pobożności i miłosierdzia. Jego monumentalny grób w kościele św. Anny w Krakowie stał się miejscem pielgrzymek i modlitw o wstawiennictwo.

- Wyniesiony na ołtarze, został św. Jan patronem młodzieży uczącej się i studiującej, wykładowców i nauczycieli, a także ludzi pełniących uczynki miłosierdzia. Patronuje całej Polsce i Litwie, archidiecezji krakowskiej i lubelskiej oraz bielsko-żywieckiej, Caritasowi, miastu Kęty oraz licznym parafiom i szkołom – przypomniał bp Roman Pindel.

Jak podkreślił, ustanowienie w jakimś miejscu sanktuarium jest aktem prawnym, którego skutkiem jest możliwość skorzystania wielkich łask, w tym i odpustów. - Takie podniesienie jakiejś świątyni do godności sanktuarium stanowi równocześnie poważne zobowiązanie. Nie na darmo przecież kustosz składa bardzo zobowiązującą przysięgę religijną. Bierze w ten sposób na siebie odpowiedzialność za to, by dobra duchowe były w tym miejscu dostępne i to w wielkiej obfitości – dodał biskup.

Kustoszem nowego kęckiego sanktuarium został wspomniany proboszcz parafii ks. Zbigniew Jurasz.

Kęty "stolicą miłosierdzia"
Zdaniem biskupa, Kęty mogą stać się „stolicą miłosierdzia” diecezji, promując aktywne postawy miłosierdzia, edukację młodzieży oraz wspierając pielgrzymów, którzy poszukują duchowego pocieszenia i łask. W sanktuarium, przez wstawiennictwo św. Jana, modlitwy pielgrzymów mają wypraszać łaski, pocieszenie oraz nawrócenie.

- Niech przykład pracowitego i miłosiernego życia św. Jana znajdzie tutaj swoich naśladowców, doprowadzi do nawrócenia i wielkiego pragnienia świętości w życiu codziennym dzisiaj – powiedział bp Roman Pindel.

Zwrócił na koniec uwagę, że św. Jan z Kęt pociągał tak bardzo, że na przełomie XIX i XX wieku w tym mieście przyszli na świat lub żyli przez jakiś czas święci, błogosławieni oraz kandydaci na ołtarze, których można doliczyć się niemal dziesięciu.

- Św. Jan Kanty to nie tylko wybitna postać w historii naszego miasta, ale wciąż żyjący w tajemnicy świętych obcowania towarzysz naszych doczesnych dróg. Tak jak kiedyś mieszkańcom Krakowa i okolic, tak i nam dzisiaj chce przypominać, na czym polega zaufanie Bogu, czym jest prawdziwe miłosierdzie i jak powinna wyglądać troska o drugiego człowieka. Zaprosiliśmy go w tym jubileuszowym roku jako szczególnego gościa, a dziś nie pozwólmy mu odejść z naszych rodzin – uczyńmy go stałym domownikiem – zaapelował ks. Zbigniew Jurasz.

Do kęckiego kościoła przybyli pielgrzymi z parafii, którym patronuje św. Jan Kanty. Byli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz goście z zaprzyjaźnionych miast z Kętami – w Węgier, Słowenii i Słowacji. Wszyscy przeszli procesyjnie na rynek kęcki, by pomodlić się przed figurą patrona miasta. Muzyczną oprawę zapewnili m.in „Magurzanie” z Łodygowic i strażacka orkiestra.

Wydarzenie zakończyło błogosławieństwo relikwiami św. Jana z Kęt przez biskupa w nowo erygowanym sanktuarium, świątyni ufundowanej przez Sykstusa Lubomirskiego w 1648 roku.

Po głównej części uroczystości odbył się piknik. Na straganach można było m.in. zakupić specjalną „kremówkę św. Jana Kantego”. Do nabycia był ponadto specjalny paszport pielgrzyma, w którym można zbierać pieczątki w sanktuariach diecezji.

Jan Kanty urodził się w Kętach
Jan Kanty urodził się w Kętach w 1390 roku. Ukończył studia w Krakowie, następnie przyjął święcenia kapłańskie. Od 1421 przez osiem lat prowadził szkołę klasztorną u miechowskich bożogrobców. W 1429 zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, równocześnie studiując w niej teologię – magisterium otrzymał w 1443.

W tym czasie został kanonikiem w Olkuszu. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Zmarł w opinii świętości w 1473 roku, w wigilię Bożego Narodzenia. Został beatyfikowany 27 września 1680 przez bł. Innocentego XI, a kanonizowany 16 lipca 1767 przez Klemensa XIII.

Jest jednym z patronów Polski. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, licznym instytucjom charytatywnym oraz oświatowym.


Więcej zdjęć:
Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Groził nożem policjantom! Potem sami ratowali napastnikowi życie
- Obwodnica Oświęcimia już robi wielkie wrażenie. Tak wygląda po dwóch latach budowy
- Oświęcim w wieczornej i nocnej odsłonie nabiera blasku
- Rośnie nowy most nad Wisłą. Sama stalowa konstrukcja waży tyle co... 123 słonie!
- KIBICE. Re-Plast Unia Oświęcim – Straubing Tigers w hokejowej Lidze Mistrzów. WIDEO
- Jubileusze małżeńskie w Brzeszczach. Nawet 65 lat razem!
