https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd zasypany wnioskami. Co i gdzie powstanie w Krakowie?

Bartosz Dybała
Joanna Urbaniec / Polska Press
Minął termin składania wniosków do sporządzanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Do Wydziału Planowania Przestrzennego UMK wpłynęło ich 8916, ale ostateczna liczba będzie znana po podliczeniu tych, które jeszcze w poniedziałek spływały z Punktów Obsługi Mieszkańców zlokalizowanych w różnych częściach Krakowa.

Najwięcej wniosków zostało złożonych dla obszarów znajdujących się na obrzeżach Krakowa, tj. dla Wolicy, Łuczanowic, Toń, Skotnik, Kostrza oraz dla południowej części Krakowa, położonej poza autostradą A4 (o uwolnienie nowych terenów inwestycyjnych), a także dla terenów objętych sporządzonym planem miejscowym obszaru „Osiedle Podwawelskie” oraz obszaru „Kazimierza Wielkiego” (o ochronę terenów przed zabudowę i wyznaczenie terenów zieleni).

Wydział Planowania Przestrzennego podaje, że liczba wniosków za uwolnieniem nowych terenów inwestycyjnych jest porównywalna z liczbą wniosków złożonych w sprawie objęcia ochroną wybranych terenów niezabudowanych i wskazania dla nich kierunku rozwoju jako tereny zieleni nieurządzonej i zieleni urządzonej.

Równolegle z etapem zbierania wniosków, rozpoczęły się prace nad przygotowaniem opracowania ekofizjograficznego oraz wykonaniem bilansu terenów inwestycyjnych. Ponadto prowadzone są prace nad prognozą demograficzną, mapą łączności ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem wartości faunistycznych, opracowaniem dotyczącym warunków aerosanitarnych, systemu odwadniania i gospodarką wodami opadowymi. Teraz czas na analizę postulatów, zawartych w złożonych wnioskach.

Po zakończeniu tych prac, jak również po analizie złożonych wniosków, sporządzeniu uwarunkowań i przygotowaniu projektu kierunków, nastąpi rozpatrzenie wniosków złożonych do Studium. Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa zawierające informacje o sposobie rozpatrzenia złożonych wniosków zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej UMK.

Następnie przygotowany zostanie projektu dokumentu Studium, który po uzyskaniu pozytywnych uzgodnień i po zaopiniowaniu będzie gotowy do wyłożenia do publicznego wglądu. Wtedy też każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z projektem oraz złożyć ewentualne uwagi. Zorganizowana zostanie także dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami, zwartymi w projekcie dokumentu.

Jeżeli złożone uwagi nie będą skutkowały koniecznością ponowienia procedury planistycznej, to po ich rozpatrzeniu gotowy dokument dostanie przekazany do uchwalenia radnym miasta.

Przypomnijmy, że 24 stycznia 2018 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia dokumentu. Ostatnia zmiana aktualnie obowiązującego miała miejsce w 2014 r. Nowe Studium ma „zaplanować” miasto do 2050 r. Trzeba je przygotować z kilku powodów.

Po pierwsze, Kraków jest teraz większy – kilka lat temu do miasta włączono 4,6 ha terenu leżącego do tej pory w granicach administracyjnych gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Studium z założenia musi obejmować cały obszar gminy, a w tej chwili tak nie jest.

Po drugie, ten podstawowy dokument planistyczny musi odzwierciedlać dynamiczny rozwój miasta i jego metropolitalny charakter. Nie bez znaczenia są także liczne wnioski mieszkańców, którzy chcą zmiany granic pomiędzy terenami wolnymi od zabudowy i terenami inwestycyjnymi.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nnnn
Żadnych więcej stadionów w Nowej Hucie.
c
cccc
Biurowce powinny być budowane na obrzeżach z dobrą komunikacją - np. okolice obwodnicy, aby nie pchać całego ruchu do centrum. Najlepsze lokalizacje dla Biurowców to Sołtysowska, Branice, a po wybudowaniu obwodnicy Dziekanowice, Prusy, itd.
t
tak
Biurowce powinno się budować intensywnie w centrum np. Wesoła, Zabiniec Południowy, może przy Stadionie Wisły, przy Konopnickiej, Rondzie Matecznym, Kapelance. Ogólnie Kraków potrzebuje rozwoju, ale jako miasto kompaktowe i zwarte. Lepiej budować 55 m wysokości niż niskie 3 piętrowe budyneczki które betonują wszystko jak leci nie zostawiając miejsca na drzewa i trawniki między budynkami.
t
tak
Należy blokować zabudowa na zadupiach i daleko od centrum i przeznaczać na zieleń. Dogęszczać centrum. Kompaktowe zwarte miasto gdzie da się na piechotę lub tramwajem podjechać jest istotne. Ważne żeby blokować zabudowę jednorodzinną na zadupiach i urban sprawl.
B
Burmistrz Nowej Huty
A mieszkancy Nowej Huty pytaja pana pre-zydenta o stadion ktory tak hucznie obiecywal z wiadomych wzgledow juz dwa razy
g
gość
Za duży Kraków. Miasto należy zmniejszyć i stanowczo Wolica, Cło, Wróżenniki, Węgrzynowice, Kościelniki, Kantorowice itd. powinny się znajdować poza granicami miasta! Także powinno się z Krakowa wywalić deweloperów na zbyty pyski i bezwzględnie zakazać budowy biurowców. Miasto musi przestać rosnąć, gdyż jest od dawna przerośnięte i czas, by się nieco skurczyło.
G
Gość
Pożyczki bez zaświadczeń od 100zł do 25.000zł w 30minut na Twoim koncie, Od 18lat, także dla osób zadłużonych z komornikiem. Wypełnij wniosek o pożyczkę tu http://kredytyk.pl i dobierz gotówkę jeszcze dziś!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska