Mimo że media informują o tym od zeszłego roku (temat poruszaliśmy m.in. w ramach naszej Ligi Antysmogowej), wielu Małopolan nie wie o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) o źródłach ciepła stosowanych w swoim domu. A termin mija 30 czerwca 2022 roku, czyli już. Co gorsza – w przepisach przewidziano dotkliwe kary za brak zgłoszenia lub spóźnienie w wypełnieniu deklaracji.
Deklarację do CEEB musi obowiązkowo wypełnić i złożyć właściciel lub zarządca budynku. W budynkach jednorodzinnych i szeregowych robi to właściciel lub współwłaściciel budynku, w spółdzielniach mieszkaniowych – zarząd.
Jak najłatwiej i najszybciej wypełnić i złożyć do CEEB deklarację? Zdecydowanie najlepszym sposobem jest skorzystanie z prostego formularza na specjalnej stronie uruchomionej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego: https://ceeb.gov.pl/. Można się na niej zalogować przez uprzednio założony Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość internetową swojego banku. Bardziej mozolna metoda polega na wypełnieniu papierowej deklaracji i zaniesieniu jej osobiście lub wysłaniu listem poleconym do swojego urzędu gminy.
Preferujący wersję elektroniczną, po udanym zalogowaniu na stronie https://ceeb.gov.pl/, muszą najpierw dodać swój budynek, czyli najzwyczajniej podają adres, pod którym znajduje się ich dom. Jeśli mamy kilka budynków, to trzeba je wpisać wszystkie, a następnie wypełnić i złożyć deklaracje dla każdego z nich.
W kolejnym kroku pojawi się „Deklaracja o ogrzewaniu”. Do wyboru jest Formularz A lub Formularz B. Pierwszy przeznaczony jest dla budynku mieszkalnego, drugi dla niemieszkalnego, np. warsztatu, albo sklepu, o ile jest tam źródło ciepła. Trzeba wskazać liczbę lokali mieszkalnych, dla których wypełniamy deklarację (dom jednorodzinny stanowi jeden lokal mieszkalny).
W następnej części formularza zostaniemy spytani o źródła ciepła. Musimy podać wszystkie. Np. jeśli ogrzewamy dom kotłem gazowym i jednocześnie ten kocioł jest dla nas źródłem ciepłej wody, wybieramy z listy kocioł gazowy i zaznaczamy poniżej (tzw. ptaszkiem) obie opcje (źródło ciepła i źródło ciepłej wody użytkowej). Jeśli dodatkowo mamy kominek, albo kozę (nawet jeśli korzystamy z nich sporadycznie lub nie korzystamy wcale), to też trzeba je zgłosić (zaznaczymy potem, że ich nie używamy).
W przypadku wybrania opcji „kocioł na paliwo stałe”, trzeba podać także:
- Klasę kotła - jest ona podana na tabliczce znamionowej na kotle lub w instrukcji urządzenia. Brak tabliczki lub informacji w instrukcji oznacza, że trzeba w deklaracji zaznaczyć opcję: „Poniżej klasy 3 lub brak informacji”;
- rodzaj paliwa spalanego w kotle. Jeśli stosujemy różne paliwa, nawet sporadycznie, warto zaznaczyć wszystkie; tu istotna UWAGA: każdy, kto będzie chciał kupić przed kolejnym sezonem dotowany przez podatników węgiel po 996,60 zł za tonę, musi w deklaracji zaznaczyć opcję „węgiel i paliwa węglopochodne”; w ustawie jest wyraźnie napisane, że tylko ci, którzy poprawnie wypełnią deklarację, zaznaczając w niej spalanie węgla, będą uprawnieni do skorzystania z preferencyjnych zakupów.
Na koniec serwis poprosi nas o podanie numeru telefonu i adresu e-mail – jest to dobrowolne, ale ułatwi późniejsze kontakty z urzędem. Po prawej pojawia się przycisk „Złóż”. Jeśli ktoś się później zreflektuje, że się pomylił lub czegoś zapomniał wpisać, deklarację może poprawić lub uzupełnić. Trzeba także pamiętać, że w razie zmiany lub pozbycia się któregoś ze źródeł ciepła, należy obowiązkowo zmodyfikować wpis w deklaracji – by był on zgodny z aktualnym stanem faktycznym.
