Idea "Szpitala przyjaznego dziecku" wywodzi się ze wspólnej inicjatywy WHO i UNICEF-u, ogłoszonej w Genewie w 1989 r. - Zawarto w niej wytyczne dla placówek położniczo-noworodkowych - wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.
Brzeska lecznica wprowadzała jej standardy systematycznie od kilku lat. - Zależało nam, aby odpowiednią opieką objąć kobietę od momentu gdy dowiaduje się, że jest w ciąży. Pomóc jej podczas porodu, połogu, opieki nad noworodkiem a także starszym dzieckiem - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, dyrektorka szpitala w Brzesku.
Potrzebne były zmiany i remonty. Modernizację przeszedł w ostatnim roku między innymi oddział położniczy, gdzie rodziła pani Teresa. Odnowiono pokoje dla mam z dziećmi i łazienki. Na kolorowym korytarzu wiszą zdjęcia uśmiechniętych maluchów.
- To miejsce zmieniło się nie do poznania - przyznaje mieszkanka Wojakowej, która pierwsze dziecko rodziła 23 lata temu. - Wtedy szpital wyglądał zupełnie inaczej - dodaje.
Dziś lecznica może pochwalić się pięknym oddziałem, ale także wykwalifikowanym personelem. Działa tu między innymi ciesząca się sporym zainteresowaniem "szkoła rodzenia", udzielane są też porady jak karmić niemowlę. - Kobiety, które u nas rodziły, wychodzą ze szpitala z kompleksową wiedzą - tak na temat karmienia dziecka, jak i opieki nad noworodkiem - przekonuje Anna Perkowska, położna z Brzeska.
A to procentuje. Na oddziale położniczym nie ma przestojów, nie ma też wielu wolnych miejsc. Na tamtejszą porodówkę coraz częściej trafiają kobiety spoza Brzeska, a nawet spoza powiatu.
W 2011 roku na świat przyszło tu 562 dzieci, w 2012 było ich już 613. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zostanie pobity kolejny rekord urodzin.
Będą świętować
Wręczenie certyfikatu "Szpital przyjazny dziecku" zaplanowano na 15 kwietnia. Podczas spotkania szpital otrzyma również inny certyfikat ministra zdrowia. Będzie to także okazja do poświęcenia i przekazania pierwszego w historii szpitala sztandaru oraz do świętowania jubileuszu 30 lat pracy w nowym budynku.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+