Święta Rita (1381 - 1457) to patronka spraw trudnych i beznadziejnych, czyli takich, co do których straciliśmy już nadzieję, że rozwiążą się po naszej myśli... Ale przecież jest jeszcze Bóg. Więc może za wstawiennictwem św. Rity coś się zmieni?
Fenomen kultu św. Rity zaskoczył nawet gospodarzy kościoła - ojców augustianów oraz sąsiadujące z nimi siostry augustianki. Patroni świątyni św. Augustyn i św. Katarzyna nie przyciągają tylu wiernych co skromna Rita...
Ludzie dowiadywali się o mocy św. Rity od siebie nawzajem: gdy ktoś miał problem, chorował, był w złej kondycji duchowej czy fizycznej, ktoś inny polecał mu modlitwę do św. Rity. Jeśli po tej modlitwie coś zmieniło się w jego życiu, przychodził na nabożeństwo ku jej czci 22. dnia miesiąca...
Wierni przynoszą świętej róże.
Program:
godz. 17:00 - Różaniec
godz. 17:30 - odczytanie próśb i podziękowań zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity
godz. 18:00 - Msza Święta z poświęceniem róż
Największy zjazd wiernych wdzięcznych św. Ricie i proszących o jej wstawiennictwo odbywa się 22 maja. Początek kultu sięga XIX w. Były to czasy, gdy Polska podzielona była pomiędzy trzech zaborców.
W okresie II wojny światowej, gdy historia znów boleśnie naznaczyła życie Polaków, św. Rita otoczona była szczególnym szaczunkiem. Właśnie wtedy, w 1942 r., w kościele św. Katarzyny, w bocznym ołtarzu została umieszczona figura, zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza, a wykonana przez Wojciecha Maciejowskiego. Figura przetrwała do naszych czasów. Nieustannie są przed nią pozostawiane róże, zapalane lampki.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!